Ako si zariadiť spálňu - od postele až po doplnky
Zdroj: John Lewis

Veľká spálňová abeceda: Všetko dôležité od A po Z, čo treba zohľadniť pri plánovaní spálne

24. 11. 2022
Zdieľať

Čo by v spálni určite nemalo chýbať a, naopak, čo do nej nepatrí? Čo všetko zohľadniť pri jej plánovaní? Prečítajte si náš zoznam od A po Z a budete mať v spálňových záležitostiach možno trochu jasnejšie.

A – anatómia

Každé telo je iné a má iné nároky na pohodlie, zohľadňujte tento fakt pri výbere matracov a vankúšov. V prípade manželskej postele zvážte kúpu dvoch samostatných matracov, pričom každý z partnerov si vyberie ten svoj podľa vlastných preferencií. Anatomické matrace s pamäťovou penou dokážu napríklad správne rozložiť váhu tela, čo je veľmi dôležité pre kvalitný odpočinok svalov aj kĺbov.

B – budík

Notebook a mobil do spálne nepatria. Odpočiňte si počas spánku aj od elektrického smogu. A keď ráno otvoríte oči, miesto scrollovania sociálnych sietí skúste radšej chvíľku pomeditovať, naladiť sa na to, čo vás počas dňa čaká.

Zariadovanie-spalne-zoznam-tit

Zdroj: istock.com

Na budenie využite klasický budík. A nemajte obavy, dnešné budíky už nahlas netikajú ani nevydávajú drnčiace zvuky, ktoré by zobudili aj mŕtveho. Môžete si vybrať štebot vtákov, obľúbenú pieseň alebo jemné tóny s postupne sa zvyšujúcou intenzitou.

Č – čelo

Posteľ s čelom pôsobí už na prvý pohľad útulnejšie a ukotvene v priestore. Najkrajšie inšpirácie, ako môže čelo postele vyzerať, nájdete v našom článku.

D – dieťa v spálni

Ak patríte do skupiny, ktorá vraví áno, rozhodne by malo mať svoju vlastnú postieľku. Nielenže je to bezpečnejšie, ale povedzme si na rovinu, ak ho naučíte na spánok vo vlastnom priestore, vyspíte sa lepšie aj vy.

E – ergonómia

Spálňa by mala byť v tichej časti domu alebo bytu a určite by to nemala byť priechodná izba. Ráta sa len s priechodom do kúpeľne alebo šatníka a len pre tých, ktorí v nej spávajú. Nábytok usporiadajte tak, aby ste sa ľahko dostali do postele i do skrine, ak zvolíte posuvné dvere, ušetríte priestor.

F – feng šuej

Môžete aj nemusíte sa riadiť princípmi tohto čínskeho učenia, ktoré v skratke hovorí, že… spálňa by mala byť orientovaná na juhozápad, umiestnená čím ďalej od vstupných dverí, posteľ uhlopriečne k dverám a priestor pod ňou by mal ostať voľný. Tabu predstavujú zrkadlo oproti posteli, podlahové kúrenie, vodná posteľ a neporiadok.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako podľa Feng Shui vytvoriť spálňu, v ktorej sa vám bude skvele spať

G – génius loci

Práve spálňa by mala predstavovať ten pokojný prístav, kam sa na sklonku dňa uchýlime s vidinou pokoja, relaxu či vášne. Miesto, v ktorom sa vaše telo aj myseľ okamžite uvoľnia. Myslite na to pri dekorovaní, výbere farieb a materiálov.

H – hluk

… je to posledné, čo by ste k pokojnému spánku potrebovali. Ak je to možné, spálňu umiestnite do tichšej strany budovy, ďalej od dennej zóny s obývačkou či kuchyňou. Myslite aj na hrúbku stien a ak máte problémy so spánkom, zvážte aj rôzne zvukové izolácie, ktoré vám zabezpečia ticho doslova ako v hrobe.

CH – chlad

Optimálna teplota v spálni je približne o 2 °C nižšia, ako je bežná izbová teplota napríklad obývačke. Pred spánkom je preto vhodné intenzívne vyvetrať. Nezabudnite aj na prikrývku s vhodnou hrejivosťou, ktorá dokáže regulovať teplotu a vlhkosť v posteli i v noci.

Kobercek-do-spalne

Zdroj: istock.com

I – intimita

Odložte preč počítače, telefóny, stacionárne bicykle, sušiaky a všetky veci, ktoré do spálne nepatria, aby ste sa mohli venovať príjemnejším činnostiam, na ktoré je, okrem spánku, táto miestnosť predsa určená.

J – jedlo v posteli

V žiadnom prípade. Na to je predsa kuchyňa a jedáleň. Navyše, nie je nič horšie ako omrvinky v posteli či fľakatá plachta. Okrem čaju na nočnom stolíku si všetky gastrozáležitosti vyriešte inde. No dobre, raz ročne udeľujeme výnimku na horúci silný vývar v hrnčeku v prípade, keď už si myslíte, že je s vami amen.

K – koberec

Spálňa je ideálna miestnosť na položenie koberca. Mäkkého, huňatého… Veď nie je nič príjemnejšie, ako keď ráno položíte nohy miesto chladného laminátu na príjemný, najlepšie prírodný materiál. Ak nie celoplošný koberec, tak aspoň behúň či kožušina po oboch stranách postele.

Prečítajte si tiež
Kobercové trendy v roku 2023 – nové farby, materiály a štýly, ktoré sa presadia

L – lampy

Okrem stropného svetla by nemali chýbať stolné lampy na čítanie, prípadne ešte jedno prídavné svetlo, ktoré zaručí intímnu atmosféru, napríklad v podobe stojacej lampy umiestnenej v rohu ďalej od postele.

M – matrac

Vhodný matrac, ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý, vás nesmie nikde tlačiť, mal by kopírovať vaše telo, mal by byť príjemný na prvé „zaľahnutie“. Ak sa vám totiž riadne neprekrvia niektoré časti tela, vznikajú tlakové body a v posteli sa potom obraciate a prevaľujete častejšie, ako je dobré. Spánok je potom, logicky, nekvalitný.

Zohľadnite pri jeho výbere materiál, z ktorého je vyrobený (pružiny, pena, latex, ale napríklad aj kokosové vlákno…), svoju hmotnosť, zdravie a spôsob života.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať správny matrac, aby ste sa stále nebudili unavení

N – nočný stolík

„Must have“ kúsok pri každej posteli, hoci aj v podobe prázdnej debničky, betónových tvárnic, dreveného pníka, poličky visiacej na lane zo stropu, kopy starých kufríkov… Na internete nájdete inšpirácií až-až. V každom prípade, miesto na odloženie knihy, okuliarov, budíka či pohára s vodou je v spálni veľmi praktické.

O – okno

Vetranie v spálni je veľmi dôležité. Rovnako ako voľný prístup k oknu. To by nemalo byť tesne za posteľou. Ideálne je, ak na okno z postele vidíte.

P – posteľ

Štandardná dĺžka postele je 200 cm pri šírke 90 cm. Výška plochy na ležanie je asi 45 cm. V prípade, že sa spanie nachádza na pódiu či pod strechou, je potrebné, aby bola vzdialenosť medzi posteľou a stropom minimálne 60 cm.

Správne miesto pre vašu posteľ je také, v ktorom sa cítite najpohodlnejšie vy.

R – rošt

Úlohou roštu je rozložiť zaťaženie a zabezpečiť vetranie. V noci sa totiž potíme a ak by sa táto vlhkosť neodvetrala, plesne a roztoče by v posteli mali raj. Lamelový rošt sa najlepšie hodí k matracom z latexu alebo peny. Pružinové matrace si najlepšie rozumejú s latkovým roštom, ak je v posteli iba pevná doska, stavte len na pružinové alebo taštičkové matrace.

S – svetlo

Svetlo reguluje vylučovanie hormónu melatonínu, ktorý riadi jednotlivé spánkové fázy. Preto je v miestnosti, kde spíte, dôležitá čo najväčšia tma. Okrem toho vás denné svetlo a slnečné lúče dokážu prebudiť skôr, ako je nutné. Preto zabezpečte v spálni poriadne tienenie, či už formou žalúzií, alebo zatemňovacích závesov.

Š – šatník

Dispozície moderných interiérov ponúkajú riešenia, kedy je súčasťou spálne aj kúpeľňa a šatník, najčastejšie umiestený za priečkou. Po zobudení a rannej hygiene sa v šatníku oblečiete a môžete pokračovať do iných častí bytu či domu. Logické a praktické riešenie.

Satnik-v-spalni

Zdroj: istock.com

T – televízor

Nie! Mnohí psychológovia považujú televízor v spálni za „rušič“ intimity a sexuálneho života partnerov. Manželská posteľ sa tak môže stať v prvom rade miestom, z ktorého sa sleduje televízia a nie miestom na pokojný spánok či milostné hry. Neraz je televízor v spálni aj príčinou nepokojného spánku, zlých snov alebo nedostatočného oddychu. Človek totiž miesto upokojenia mysle pred spánkom premýšľa nad dopozeraným programom.

U – ustielanie

Áno či nie? To je otázka. Podľa výskumov, ak si človek večer líha do ustlanej postele, má pokojnejší spánok. Na druhej strane je vraj dobré nechať aspoň pol hodiny po prebudení posteľ rozostlanú, aby „vychladla a vyschla“, a teda v nej neprežije toľko roztočov, ako keď ju okamžite po prebudení usteliete a prikryjete plédom.

Prečítajte si tiež
Deky, prikrývky, závesy a pohodlná posteľná bielizeň. Aké textílie zvoliť do spálne, aby sa vám v nej dobre oddychovalo

V – vetranie

Vďaka čerstvému vzduchu v spálni môžete mať kvalitnejší a zdravší spánok. V nevyvetranej spálni sa zle spí kvôli prebytku oxidu uhličitého, ktorý počas spánku nadýchate do miestnosti. Vinou jeho vysokej koncentrácie ho vdychujete späť, čo môže mať za následok bolesti hlavy alebo únavu. Nezabudnite teda večer pred zaľahnutím do postele aspoň pol hodiny riadne vyvetrať.

Z – zrkadlo

Radšej nie (podľa zásad feng šuej spôsobuje problémy vo vzťahu) a ak to musí byť, rozhodne nie oproti posteli. Zvoľte radšej malé zrkadlo, ideálne okrúhleho tvaru, ktoré dáte na stenu, kde nebude odrážať posteľ ani okno, ale napríklad dvere.

Text: Katarína Barošová
Foto: John Lewis, istock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Spálňa
Tagy: feng šuej nábytok do spálne zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia