Zdroj: Tikamoon

Zdá sa vám vaša spálňa fádna? Vyrobte si originálne posteľné čelo, ktoré dokáže miestnosť nečakane oživiť

10. 11. 2022
Zdieľať

Čelo postele predovšetkým chráni stenu (i vašu hlavu počas spánku), reguluje teplotu počas oddychu a poskytuje oporu pri sedení. Záhlavie má však aj výrazný vplyv na celkovú atmosféru v spálni – správne zvolený materiál a tvar dokážu miestnosť nečakane oživiť či zútulniť.

1. Plná príbehov

Nenechajte staré knihy ležať na povale. Oprášte prečítané a dávno zabudnuté príbehy a vytvorte si z nich originálne záhlavie. Dvojstránky z obľúbených starých kníh pribite na OSB dosku, ktorú pripevníte na stenu, alebo prilepte (pomocou obojstrannej lepiacej pásky) texty a obrázky priamo na stenu. Na jemnejší efekt doplňte zeleňou a voilá – romantické zátišie je na svete!

Čelo postele zo starých kníh

Zdroj: Charlotte Knowles

2. Pre minimalistov

Čistý interiér si žiada jednoduché tvary a prírodné materiály. Preglejkové čelo si za posteľ dokáže vytvoriť nejeden zručný majster. Pridajte otvory na káble, police a so záhlavím máte hotové hneď aj nočné stolíky. Na spodnú policu si môžete odložiť hodinky či rozčítanú knihu, na hornú menšie rastlinky a obľúbené dekorácie.

Minimalistické čelo postele z prírodných materiálov

Zdroj: Brett Stevens

3. So štetcom a s farbou

Skrýva sa vo vás umelec? Neváhajte využiť svoje maliarske schopnosti na stenu čela postele. Farebný blok, ktorým vytvoríte ilúziu čela, môže mať rôzne formy a tvary. Týmto jednoduchým trikom môžete vyzdobiť aj spálňu svojich ratolestí. Pohrajte sa s odtieňmi farieb tak, aby bol výsledok decentný a harmonický.

Farebné čelo postele na stene

Zdroj: Tess Ciarloni

4. Bohémsky spánok

Kto povedal že posteľ musí byť na nožičkách a čelo postele pripevnené o stenu? Bohémskemu štýlu svedčí neformálnosť a prírodné materiály. Pokojne si uložte matrace na zem a záhlavie postele oprite o stenu. Využite to, čo máte doma – ako obal skvelo poslúži koberček zo sisalu alebo z juty, ktorá je jemnejšia. Na výplň môžete použiť vankúše, sedáky alebo väčší kus molitanu.

Posteľné čelo v bohémskom štýle

Zdroj: SKLUM

5. Spomienky na školu

Žinenka na cvičenie zavesená na stene za posteľou vám poskytne nielen mäkkú opierku počas čítania, ale stane sa aj absolútne originálnym prvkom v spálni. Môžete si kúpiť novú alebo sa „prehrýzť“ bazármi a zadovážiť si takú, ktorá už čo-to v školských zariadeniach zažila. Pred upevnením na stenu ju však radšej dôkladne vydenzifikujte. Krásne vynikne v retro alebo industriálne zariadených interiéroch.

Retro posteľné čelo zo starej žinenky

Zdroj: Nathan James

6. S vôňou lesa

Milovníci prírody si môžu vyrobiť takéto pekné čelo postele z polien, ktoré zbavia kôry, obrúsia a natrú bezfarebným matným ekologickým lakom. Polená zo zadnej strany pripevnite vodorovne na latu, ktorá ich bude držať pohromade a zároveň držať na stene. Ideálne drevo je smrekové alebo tíkové. Okrem samotného čela vás bude tešiť aj jeho príjemná vôňa. Vidiecke a severské interiéry sú preň ako stvorené.

Posteľné čelo z drevených polien

Zdroj: Tikamoon

7. Pred domom, za domom…

Detská izba si priam žiada originálne a hravé riešenia, výnimkou nemusí byť ani čelo postele. Čo takto vytvoriť na stene jednoduché domčeky zo zaujímavého obkladu v príjemných pastelových farbách? Deti to určite ocenia a izba získa na originalite. Ak ich farebne zladíte aj s textíliami, výsledok bude dokonalý.

Čelo postele do detskej izby v tvare domčeka

Zdroj: Elios Ceramica

8. Ako v bavlnke

Mäkučký podlhovastý vankúš alebo sedák určený na lavicu sa razom premení na útulné čelo postele. Jednoduché a lacné riešenie, čo poviete? Pripevniť ho môžete tak, že na zadnú stranu našijete šnúrky alebo niekoľko krátkych tunelov a tie prichytíte na háčiky v stene.

Mäkké posteľné čelo z vankúša alebo sedáku

Zdroj: IB Laursen

9. Umenie z preglejky

Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam, ako je vysoká pevnosť, húževnatosť a pružnosť pri nízkej objemovej hmotnosti, je preglejka veľmi vďačným materiálom aj na DIY projekty. V prípade, že chcete mať takéto originálne čelo postele, prípadne si vymyslíte vlastný tvar, stačiť vám budú šikovné ruky, pílka a kus preglejky, napríklad tej brezovej. Vhodné je pre svoju jednoduchosť najmä do seversky ladených interiérov.

Posteľné čelo z preglejky

Zdroj: istock.com

10. Zapleťte sa do toho

Tak a teraz tu máme niečo pre milovníčky (ehm, možno i milovníkov?) ručných prác. Budete potrebovať dve laty, priadzu a ihlice, prípadne len šikovné prsty – záleží od spôsobu pletenia a hrúbky priadze. A môžete sa do toho pustiť. Stačí upliesť jednoduchý vzor, ktorý môžete ozvláštniť rôznymi farbami. Takéto čelo postele sa hodí napríklad do boho či vintage spální.

Pletené čelo za posteľ

Zdroj: Emily Henderson

11. Dvere do snov

Staré dvere sa dajú využiť na niekoľko rôznych spôsobov. Jedným z nich je práve čelo postele. Dvere treba v prvom rade dôkladne vyčistiť. Ak je to potrebné, tak i natrieť, a potom už len stačí oprieť ich o stenu za posteľou. V tomto prípade platí, čím staršie, tým efektnejšie. Patina, nerovnosti a drobné ryhy a škrabance sú viac ako vítané.

Čelo postele zo starých dverí

Zdroj: Dreamy Whites

12. Utiahnuté opasky

Vyrobte deťom do izby čelo postele z molitanu, ktorý obrežte do požadovaného tvaru, obtiahnite látkou a pripevnite na stenu pomocou obyčajných opaskov, ktoré kúpite napríklad aj v secondhande. Nie, nemusia byť celkom totožné… Môžete použiť rovnakú látku, akú máte na závesoch, a v prípade, že sa drobcovi motív časom zunuje, vymeníte ho za iný. Celý projekt viete vyrobiť za menej ako 20 eur.

Posteľné čelo z molitanu do detskej izby

Zdroj: OYOY

Text: Katarína Barošová, Katarína Paukeje
Foto: Charlotte Knowles, Tess Ciarloni, SKLUM, Nathan James, Tikamoon, Elios Ceramica, IB Laursen, istock.com, Emily Henderson, Dreamy Whites, OYOY
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Spálňa
Tagy: čelo postele handmade posteľ trendy v spálni
Zdieľať článok

Diskusia