Zdroj: iStock

Kobercové trendy v roku 2023 – nové farby, materiály a štýly, ktoré sa presadia

27. 09. 2022
Zdieľať

Kúpa nového koberca je často veľkou investíciou, takže poznať najnovšie trendy v tejto oblasti sa určite oplatí. Poprední svetoví dizajnéri dávajú do pozornosti šesť základných trendov, ktoré sa udržia dlhšie. Ak kúpime koberec podľa nich, nemusíme sa báť, že o rok bude už nemoderný.

Farebne, tvarovo i textúrou nevšedný koberček

Ak potrebujete v jednoducho zariadenej miestnosti vytvoriť dominantný prvok alebo ozvláštniť jej atmosféru, výborne fungujú menšie originálne koberčeky. V tomto prípade zabudnite na svetlé, neutrálne kúsky a vyberte si farebne odvážnejšiu kombináciu, vzor, prípadne asymetricky strihaný koberec s viacerými textúrami.

V roku 2023 budú hitom farby, ktoré znamenajú sviežosť – jasnejšie odtiene terakotovej, oranžovej, čerešňovej červenej, žltej, limetkovej, nechýba ani cviklová.

Moderná obývačka so zelenými tónmi

Zdroj: iStock

Prírodné vlákna

Ak chcete koberec, ktorý zaručene nevyjde z módy, zvoľte prírodné materiály. Koberce z prírodných vlákien majú nadčasovú príťažlivosť, chránia životné prostredie a dajú sa výborne vrstviť. Hodia sa do akýchkoľvek priestorov – či už minimalistických, boho, vidieckych alebo do priestorov s historickým nádychom. Dobrou voľbou sú koberce v zemitých odtieňoch s výraznou textúrou vyrobené zo sisalu, vlny a juty.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať koberec do obývačky, aby zútulnil priestor a izba dostala nový rozmer
King-size bed spálňa

Zdroj: iStock

Rôzne koberce v otvorených priestoroch

Ako sme už vyššie naznačili, vrstvenie a kombinácia rôznych textúr budú naše domovy zútulňovať aj naďalej. Kobercami s inou textúrou alebo farebnosťou môžete zaujímavo zónovať časti otvorených priestorov – iný koberec použijete v obývačke, iný v relaxačnej časti a iný pod jedálenský stôl. Samozrejme, mali by ladiť s celkovou schémou interiéru.

Huňaté koberce

Jedna vec je istá – huňaté koberce s dlhým vlasom sú tu opäť. Do interiérov sa vracajú koberce a koberčeky v štýle 70. rokov, ktoré ponúkajú hmatový pôžitok. Sú nádherne mäkké pod nohami a dodajú nádych luxusu. Vyberajte si také, ktoré sa dajú dobre udržiavať, pretože dlhé husté chlpy sú tiež dobrým lapačom prachu.

huňatý biely koberec

Zdroj: iStock

Nepravidelné tvary

Azda najväčším trendom na ďalší rok, pokiaľ ide o koberce sú nevšedné tvary. Štandardné pravouhlé koberce môžu spôsobiť, že miestnosť bude uzavretá a priveľmi hranatá – bloková. Mäkké, plynulé tvary, charakteristické pre moderný organický štýl dokážu krásne premostiť priestor.

Huňaty koberec v sivej obývačke

Zdroj: iStock

Koberec v opotrebovanom vzhľade

Máte radšej vintage koberce? V tom prípade sú stále obľúbené turecké a perzské, predovšetkým v opotrebovanom vzhľade.

Prečítajte si tiež
Najvhodnejšie rastliny do spálne? Týchto 5 izbových rastlín vám pomôže lepšie spať

Alebo môžete vytiahnuť starší, ktorý už rokmi získal prirodzenú patinu a pôsobí ako zberateľský predmet plný histórie a krásy.

starý perszký koberec v byte

Zdroj: iStock

Váhate, či sú koberce stále v móde?

Odpoveď je jednoznačná: áno, koberce sú v moderných domácnostiach stále považované za veľmi vhodné. V niektorých návrhoch, najmä v striktne industriálnych, nie sú použité alebo len minimálne, pretože by boli v rozpore so zámerom dizajnérov. Avšak v bežných domácnostiach stále dobre plnia svoju úlohu – väčšie či menšie, výrazné aj také, čo splývajú. Zútulňujú a hrejú.

Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com 
Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: farby v interiéri interiérové trendy koberce
Zdieľať článok

Diskusia