Šatníková skriňa v spálni
Zdroj: Westwing

Ako si v spálni prakticky zariadiť úložné priestory

08. 11. 2022
Zdieľať

Spálňa je miestom oddychu. Je určená na to, aby sa v nej človek vyspal. No zároveň v mnohých domácnostiach slúži na odkladanie rôznych vecí – od oblečenia až po vianočné ozdoby. Kam s nimi a aké sú praktické možnosti?

Aby ste premenili aj tú najmenšiu spálňu na pokojný, uprataný a dokonale organizovaný priestor, budete potrebovať základné kúsky, akými sú šatníkové skrine a komody, ale nielen tie.

Podľa rozmeru a štýlu spálne si môžete zvoliť buď voľne stojacu skriňu, vstavanú, alebo šatník na kolieskach. Ak je spálňa veľká, pokojne vyberajte aj väčšie kúsky. Opak urobte, ak máte malú spálňu a potrebujete ušetriť čo najviac priestoru. Vtedy si na rozmery dávajte väčší pozor.

Prečítajte si tiež
Výborné riešenie pre malé byty! Takto oddelíte spálňovú časť od obytnej, aby si navzájom neprekážali

Pri komodách sa, okrem rozmeru a štýlu, zamerajte na počet zásuviek a z akého materiálu sú vyrobené. Mnohé skrinky sú masívne a veľké, no neposkytujú toľko miesta, ako by sa mohlo zdať.

Ak vám šatník a komoda nebudú stačiť, veľmi praktický a štýlový môže byť úložný priestor pod posteľou. Pod klasickou posteľou na vysokých nožičkách nájdu svoje miesto trendové pletené koše alebo papierové krabice. Na trhu nájdete aj postele s praktickými zásuvkami alebo modely na otváranie, ktoré vám ušetria kopu miesta.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako podľa Feng Shui vytvoriť spálňu, v ktorej sa vám bude skvele spať

Ďalším riešením je využiť miesto pred čelom a za posteľou pomocou multifunkčného nábytku. Klasické police a nočné stolíky zas nahradia niky v stenách, kam postavíte obľúbené knihy, nočné lampy i dekoračné predmety.

Vynikajúcim riešením, ktoré sa nielenže zmestí aj do najmenších izieb, ale poskytne tiež dostatok miesta na zberateľské predmety, šperky či knihy, je mobilný nábytok. Jeho veľkou výhodou je, že ho môžete presúvať z miesta na miesto. Rovnako obľúbené sú aj rozličné boxy a drevené truhlice, ktoré môžete umiestniť pred posteľ či kamkoľvek v miestnosti. Skvelo dotvoria jej celkový vzhľad a poskytnú veľa miesta na všetko, čo chcete ukryť.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať nábytok do spálne a vhodne ho usporiadať

A napokon, ak máte veľmi stiesnený priestor, využite aj okenné parapety – na črepníkové rastliny, knihy alebo dekorácie.

Šatníková skriňa

Klasická skriňa poskytuje dostatok miesta na uloženie všetkého oblečenia. Aby ste využili celý jej potenciál, pracujte s každou časťou a prispôsobte ju vašim potrebám. Pridávajte alebo uberajte poličky, dokúpte potrebné zakladače alebo závesné tyče. Jednoducho ju usporiadajte tak, aby sa vám do nej zmestilo letné, ako aj zimné oblečenie, ktoré zaberá podstatne väčšiu časť.

Šatníková skriňa v spálni

Zdroj: Westwing

 Za dverami

Šatník v samostatnej miestnosti je snom aj luxusom zároveň, ktorý si nemôže dovoliť každý. Ak sa vám však žiada vytvoriť funkčne oddelený priestor, môžete si pomocou predeľovacej priečky vytvoriť menší šatník s jednoduchými policami. Tak získate dostatok úložného miesta napríklad na posteľnú bielizeň, letné alebo zimné paplóny a vankúše, deky či uteráky, ktoré sa nezmestia do kúpeľne.

Vstavaný šatník v spálni

Zdroj: Dunelm

Pred a pod posteľou

V menších spálňach oceníte multifunkčný nábytok, akým je aj táto posteľ s úložným priestorom pod ňou a policou v jej prednej časti. Do otvorených políc odložíte škatule, knihy i zavesíte obľúbené kúsky oblečenia. Pod posteľ sa zmestia rôzne úložné boxy, časopisy či iné dokumenty. V takto zariadenej spálni si dobre oddýchnete, výborne sa vyspíte a poriadok si udržíte raz-dva.

Úložné priestory pred, za a pod posteľou

Zdroj: IKEA

Drahocenné poklady

Neviete, kam zo všetkým šperkami, šatkami, opaskami či inými módnymi doplnkami? Zadovážte si napríklad stojacie zrkadlo, ktoré v sebe skrýva dostatočne priestrannú šperkovnicu, kam môžete odkladať svoje poklady. Vďaka praktickým vešiačikom a poličkám si každý šperk nájde svoje miesto.

Úložný mobilný nábytok do spálne

Zdroj: Bonami

Stolíky, stolčeky, lavice

Nočné stolíky, stolčeky i menšie lavice sú v spálňach nepostrádateľné. Klasické stolíky pri posteli vám poslúžia na postavenie lampy, budíka, pohára s vodou, ale aj na uloženie okuliarov, liekov, rozčítanej knihy i ďalších drobných predmetov. Na stolčekoch si môžete páliť sviečky alebo naservírovať raňajky vo veľkom štýle. Všestranné sú aj lavičky pred posteľou alebo pod oknom, na ktoré sa nielen usadíte, ale odložíte aj práve vyzlečené.

Ulozne-kosiky-stoliky-v-spalni

Zdroj: Shutterstock

Text: Miroslava Maceková
Foto: Westwing, Dunelm, IKEA, Bonami, shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Spálňa
Tagy: nábytok do spálne úložné priestory zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia