Technológie, ktoré znižujú spotrebu

28. 01. 2011
Zdieľať

Reč je o domácich spotrebičoch, ktoré okrem toho, že si zodpovedne plnia svoje funkcie, robia všetko preto, aby ste za účty za elektrickú energiu a vodu platili čo najmenej, a rovnako sa snažia byť čo najšetrnejšie k životnému prostrediu.

Indukcia

• Siemens – vďaka varnému senzoru vo varnej doske EH 675ME31E voda zovrie o 25 % rýchlejšie; keďže tento systém dodáva iba toľko energie, koľko treba, dochádza k výraznej úspore elektrickej energie.
• Whirlpool – 6. zmysel bodu varu garantuje maximálnu kontrolu varenia s úsporou až 20 % energie. Senzory pod povrchom dosky neustále kontrolujú teplotu hrnca a presne rozpoznajú, kedy voda dosiahne bod varu alebo je hrniec prázdny, lebo voda vyvrela. Rýchlovarná funkcia – dosiahne bod varu v rekordne krátkom čase (2 litre vody za 4 minúty) čím ušetrí až 30 % času oproti bežným rýchlovarným funkciám.
• Miele – vďaka funkcii TwinBooster možno zvýšiť výkon vo dvoch stupňoch až na 3,7 kW, a tak docieliť ešte výraznejšiu úsporu času. Napríklad pri 3 litroch vody sa čas ohrevu skracuje až o 15 % a úspora energie predstavuje približne 13 %.

Indukčná varná doska Siemens EH 675ME31E so senzorovým ovládaním TouchSlider umožňuje presne regulovať jednotlivé varné zóny v rozpätí 17 stupňov. Technológia PowerBoost zvyšuje výkon varnej zóny a urýchľuje zvýšenie teploty až o polovicu. Funkcia varný senzor Plus automaticky udržuje teplotu v jednom z piatich nastavených teplotných rozpätí od 70 do 170 °C. Dodáva len toľko energie, koľko treba, preto nedochádza k jej nadbytočnej spotrebe. Úsporu prináša aj schopnosť priviesť vodu do varu o 25 % rýchlejšie. Umožňuje tiež nastaviť jeden z deviatich plnoautomatických programov. Senzor pečenia Plus so štyrmi voliteľnými teplotnými rozpätiami automaticky kontroluje teplotu v panvici. Pri čistení dosky počas varenia sa jedným dotykom prerušia všetky funkcie, čím sa zabráni nechcenej zmene ich nastavenia. Detská poistka, časovač a funkcia PowerManagement – možnosť nastavenia maximálneho príkonu dosky. Cena 1 960, 98 €.

 

Umývanie

• Miele – vďaka funkcii ThermoSpar sa môžu všetky umývačky Miele pripojiť na teplú vodu, čím sa dá ušetriť 40 % energie a skrátiť čas umývania o 9 %. Spotreba energie klesne na 0,4 kWh v programe Jemný.
• Bosch – inteligentný systém kontroly spotreby vody v umývačke Eco SMS53M32EU uschováva použitú vodu na jej opätovné použitie, až kým definitívne nestratí čistiacu silu. Čistá voda z fázy sušenia, keď sa horúci riad oplachuje čistou studenou vodou, sa uschováva v špeciálnom vákuovo uzavretom zásobníku a opäť sa používa pri ďalšom umývaní. Každých sedem umývacích cyklov sa zásobník na vodu z oplachovania automaticky čistí. Celková spotreba pri programe Eco je tak len 7 litrov, čo je momentálne najnižšia spotreba vody.

Umývačka riadu Siemens SN 25M285EU ušetrí až 25 % elektrickej energie, pretože dokáže umyť aj znečistený riad už pri teplote 45 °C a spotrebuje pri tom len 10 l vody, čo je len štvrtina z objemu, ktorý sa minie pri ručnom umývaní. Takto môžete ročne ušetriť asi 6 600 l vody a približne 83 € za elektrickú energiu. Kapacita 14 súprav, trieda A (-10 %), spotreba energie 0,97 kWh, vody 10 l, hlučnosť 44 dB. Cena 645 €.

 

Pranie

• Panasonic – vďaka technológie 3D Senzor Wash a Inverter má práčka NA-168 VX2 o 30 % nižšiu spotrebu energie oproti triede A.
• Electrolux – vďaka inteligentnej elektronike Fuzzy Logic je práčka EWT 136640W o 20 % úspornejšia ako práčky v triede A.
• Whirlpool – spredu plnené práčky Carisma s kapacitou 7 až 9 kg usporia až 50 % energie, vody a času oproti práčkam s kapacitou 5 kg bielizne na vypranie rovnakého objemu bielizne. Clean+ je program na škvrny, keď postupný ohrev vody pôsobí na rôzne druhy nečistôt už pri nízkych teplotách, a tak nahradí dlhé pranie pri vysokých teplotách, čo predstavuje až 40-percentnú úsporu času a energie.

Zhora plnená práčka Whirlpool AWE 9629 Green Generation so 6. zmyslom, ktorý zabezpečuje riadenú optimalizáciu spotreby vody. Kapacita 6 kg. Hlučnosť 60/76 dB. Trieda A+. Spotreba energie 0,90 kWh (0,15/kg), vody 55 l (9,1 l/kg). Odstreďovanie 1 200 ot./min. 14 programov, SuperEco pranie. Ukazovateľ zaneseného filtra, násypka z antibakteriálneho materiálu Microban, AquaStop, detská poistka. Cena 499 €.

 

Sušenie

• AEG-Electrolux – sušička Lavamat T59850 ušetrí vďaka tepelnému čerpadlu asi 50 % energie v porovnaní s klasickou sušičkou.

Kondenzačná sušička AEG-Electrolux Lavamat T59850 je prvou sušičkou bielizne v energetickej triede A. Vďaka tepelnému čerpadlu ušetrí približne 50 % energie v porovnaní s klasickou sušičkou. Čerpadlo na jednej strane produkuje nevyhnutné teplo v bubne sušičky, čím nahrádza výhrevné teleso, a navyše udržiava vytvorené teplo dlhšie v procese sušenia. Kapacita 7 kg, spotreba energie 1,9 kWh pri 1 000 ot./min., hlučnosť 67 dB. Cena 1 329 €.

 

Nová generácia plazmových televízorov Panasonic –  NeoPDP  je úsporná z hľadiska spotreby elektrickej energie a v porovnaní s ostatnými televízormi dosahuje vyššie parametre obrazovej kvality. Pri výrobe sa využívajú nové materiály, napríklad nový výbojový plyn a fosfor. Nová metóda napájania elektrických obvodov umožnila znížiť straty elektriny na jednu tretinu. Ďalšie zdokonalenie štruktúry panelov a rozloženie okruhov umožnili dosiahnuť tenší profil televízora. Podarilo sa dosiahnuť najvyššie rozlíšenie pohyblivého obrazu 1 080 riadkov, takže reprodukcia vo Full HD kvalite v akejkoľvek rýchlosti je bez straty detailu. 

Plazmový Full HD televízor Panasonic NeoPDP TX-P42G20 má až o 75 % nižšiu spotrebu energie ako jeho predchodcovia. Ďalšie parametre: DVB-T, nahrávanie programov na pevný disk, Viera Cast s kompletným archívom TV Nova, podpora Skype (videohovory), bezdrôtový prenos Wi-Fi, slot na SDXC karty s prehrávaním foto/HD video/MP3, PC vstup, 4 × HDMI, 2 × USB, certifikát kvality THX. Cena 1 049 €.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: energie spotreba technologie
Zdieľať článok

Diskusia