3 obľúbené interiérové rastliny, ktoré vás môžu dostať do nemocnice

17. 04. 2020
Zdieľať

Sú majestátne, nenáročné, v priestore tvoria neprehliadnuteľnú dominantu a pasujú ku takmer všetkým interiérovým štýlom. Na jedno však dajte pozor! Sú viac či menej jedovaté a po ich požití môžete skončiť aj v nemocnici.


Monstera pri okne vpravo

Interiérové rastliny
DFS

Monstera pri okne vpravo

Monstera

Majestátna monstera je dekoratívna svojimi jedinečnými listami, na ktorých sa postupom času ako rastlina starne, vytvárajú atraktívne zárezy. Dorastá do výšky 3 až 5 metrov, a preto si dopredu zvážte, kde ju umiestnite. Ideálne sa hodí do moderných minimalistických interiérov, do hál, zimných záhrad, či na schodištia kde vynikne. Umiestnite ju najlepšie k oknu, nie však na priame slnko. Potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť, vlažnú mäkkú vodu a v lete časté zalievanie.

Je mierne jedovatá. Jej listy, stonky a kvety sú toxické pre ľudí i domáce zvieratá. Ak sa skonzumuje vo väčšom množstve spôsobuje pálenie v okolí úst, podráždenie žalúdka a zažívacie problémy.


Monstera na schodíku – vpravo v skupine s dracénou

Interiérové rastliny
Pinterest

Monstera na schodíku – vpravo v skupine s dracénou

DOBRÁ RADA

Vzdušné korene monstery sa nesmú odrezávať.


Philodendron scandens

Interiérové rastliny
crocus.co.uk

Philodendron scandens

Philodendron

Tento rod zahŕňa veľké množstvo druhov kríčkovitého, popínavého alebo previsnutého vzrastu s listami rôzneho tvaru. Filodendron je nenáročná rastlina vhodná do polotieňa, vyžadujúca vysokú vzdušnú vlhkosť. V lete je potrebná výdatná zálievka. V interiéri sú obľúbené najmä tri druhy: Philodendron erubescens, Philodendron scandens a Philodendron bipinnatifolium. Vyniknú na rôznych stanovištiach ako solitéry, ale aj v skupinách s ďalšími rastlinami. Hodia sa rovnako do moderných ako aj vidieckych interiérov.

Prečítajte si tiež:

Viete, ktoré rastliny v záhrade môžu byť nebezpečné pre vaše deti?


Philodendron xanadu

Interiérové rastliny
crocus.co.uk

Philodendron xanadu

Všetky druhy obsahujú šťaveľan vápenatý, ktorý môže nepríjemne poškodiť pokožku a sliznice. Aj keď jeho toxicita nižšia, môže byť zvlášť nebezpečná pre deti, mačky a ostatné domáce zvieratá.


Philodendron bipinnatifolium

Interiérové rastliny
isifa/shutterstock

Philodendron bipinnatifolium

TIP

Filodendron možno pestovať aj vo vode, neznáša však prechod z jedného média do druhého.


Dieffenbachia</em> v skupinke rastlín – druhá zľava

Interiérové rastliny
isifa/shutterstock

Dieffenbachia v skupinke rastlín – druhá zľava

Dieffenbachia

Difenbachia je dekoratívna rastlina ozdobná listami, ktoré sú rôzne mramorovo panašované. Podľa druhu dorastá do výšky od 50 do 150 cm. Preto je vhodná nie len ako solitér, ale aj do menších skupiniek s inými rastlinami. Je nenáročná na stanovište – potrebuje dostatok svetla najlepšie polotieň, nie však priame slnko. Potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť podobne ako monstera a neznáša prievan. Polievajte ju rovnomerne výdatne vlažnou mäkkou vodou.


Dieffenbachia</em> na konferenčnom stolíku

Interiérové rastliny
knoxnews.com

Dieffenbachia na konferenčnom stolíku


Dieffenbachia</em> ako solitér

Interiérové rastliny
Jacob Fox

Dieffenbachia ako solitér

Je prudko jedovatá a po požití listov môže spôsobiť až smrteľnú otravu. U citlivých ľudí spôsobuje alergické vyrážky. Šťava z tejto rastliny dráždi sliznicu, po požití spôsobuje pálenie a výrazný opuch v ústnej dutine. Určite si ju nekupujte ak máte malé deti a domáce zvieratá. Pri manipulácii s ňou používajte rukavice.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Text: Miroslava Maceková
Foto: Archív firiem

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: difenbachia monstera Sme doma
Zdieľať článok

Diskusia