Ako sa starať o ľalie vo váze, aby vydržali čo najdlhšie?
Nádherné veľké a rôznofarebné kvety ľalií (Lilium spp.) urobia v každej kytici veľký dojem, zapôsobia aj samostatne. Preto sa hodia na každú príležitosť ako narodeniny, meniny, Deň matiek... závislosti od odrody má každá odrezaná stonka ľalie ďalšie púčiky – môže ich byť až osem, ktoré sa otvárajú postupne od spodku nahor. Vďaka postupnému rozkvitaniu púčikov sú rezané ľalie atraktívne veľmi dlho. Nesprávnou starostlivosťou ju však skrátite.
Ľalie sú vďaka jemnému tvaru a silnej kvetinovej vôni jednými z najvýraznejších a najobľúbenejších kvetov dostupných v bežnom kvetinárstve. Čím dlhšie sa vám ich podarí udržať nažive, tým dlhšie budete môcť obdivovať stočené okvetné lístky a sladkú vôňu. Rezané ľalie všeobecne vydržia 10 až 14 dní, potom začnú vädnúť a hnednúť.
Na čo si dať pozor, keď chcete, aby vám kytica ľalií robila radosť čo najdlhšie?
Tu je postup:
1. Naplňte umývadlo alebo vedro vlažnou vodou. Vyberte ľalie z vázy a vložte stonky do vody.
2. Ostrým a čistým nožom odrežte 2,5 až 5 centimetrov zo spodnej časti stonky v 45-stupňovom uhle – tak sa do stoniek dostane najviac vody. Skracujte ich vždy pod vodou. Zabránite blokovaniu prísunu vody do kvetov vzduchovými bublinami a zostanú hydratované.
3. Odstráňte listy, ktoré by vo váze boli pod hladinou vody. Nad hladinou by mali zostať aspoň štyri sady listov, aby puky mali dostatok živín. Listy, ktoré zostanú pod vodou, zhnijú a podporujú množenie baktérií, ktoré zakalia vodu.
4. Vázu vyčistite a naplňte ju vodou izbovej teploty.
5. Vyrobte si prípravok na podporu rezaných kvetov. Do 1 litra vody pridajte 2 polievkové lyžice čerstvej citrónovej šťavy, 1 polievkovú lyžicu cukru a ½ čajovej lyžičky chlórového bielidla. Namiesto bielidla môžete použiť 1 čajovú lyžičku jablčného octu. V tom prípade však vynechajte citrónovú šťavu.
6. Vložte kvety späť do vázy a tú postavte na chladné miesto mimo priameho slnka a prievanu.
7. Ak sa obávate padajúceho peľu, odstráňte peľnice tyčiniek alebo celé tyčinky. Je pravda, že peľ môže zašpiniť obrus, nábytok alebo oblečenie.
Okrem toho, že peľ je častý zdroj neporiadku, je to tiež alergén a zafarbuje lupienky kvetov, čo urýchľuje ich odumieranie. Neraz už samotní kvetinári odstránia tyčinky ľalií. Ak ich tie vaše majú, jednoducho uchopte každú tyčinku a jemne ju vytiahnite z kvetu.
8. Listy a kvety, ktoré zvädli, hneď odstráňte a vodu vo váze vymieňajte každé dva dni. Keď uvidíte, že hladina vody klesá alebo že sa voda zakaľuje, vyprázdnite vázu a opláchnite ju. Až potom napustite vodu izbovej teploty a pridajte ďalšiu dávku podporného prípravku. Znova zrežte stonky rastlín, aby ste vytvorili čerstvý otvor pre vodu.
Náš tip
Čo najskôr do vody
Ľalie sú veľmi smädné kvety, preto nenechávajte odrezané stonky ani na chvíľu zaschnúť. Kyticu, ktorú dostanete alebo chcete darovať, ihneď po kúpení vložte do vázy s pár centimetrami vody.
Pozor, ľalie sú toxické
Rezané ľalie uchovávajte mimo dosahu mačiek a psov. Stačí, ak zahryznú do listu, okvetného lístka alebo olížu peľ či odpijú vodu z vázy s ľaliami a môže vzniknúť problém – neraz až fatálne zlyhanie obličiek. Dbajte na to, aby k nim nemali prístup ani deti.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock