Zdroj: iStock

Zlomil sa vám kľúč v zámku? Zámočníka volať nemusíte! Pomocou týchto jednoduchých trikov ho ľahko vyberiete

23. 09. 2022
Zdieľať

S kľúčmi a zámkami sa spájajú tie najmenej príjemné spomienky. Určite si dodnes pamätáte na stratené kľúče, omylom zabuchnutý byt s kľúčmi vo vnútri alebo - zlomený kľúč v zámku. Ak vás už len pri pomyslení na takýto nezdar obleje studený pot, určite nie ste sami. Máme pre vás triky, ako jednoducho vyriešiť tento nepríjemný problém.

Určite vám ako prvé napadne zavolať zámočníka, to však zvyčajne stojí nielen čas, ale aj peniaze. Ak máte po ruke zopár pomôcok, môžete ho vybrať aj vy. 

Silné lepidlo – sekundové alebo montážne

Postup je jednoduchý. Na časť kľúča, ktorý vám zostal v ruke – na miesto zlomu – naneste tenkú vrstvu silného lepidla. Zvyčajne stačí sekundové, ale môžete vyskúšať aj silnejšie montážne lepidlá, podstatné je, aby ste nedali priveľa lepidla na kľúč, inak by ste mohli zalepiť kľúčovú dierku aj so zlomeným kľúčom. Kľúč s naneseným lepidlom priložte k zvyšku zlomeného kľúča v kľúčovej dierke a dobre pritlačte.

Prečítajte si tiež
Pohrajte sa s tapetami! Už dávno nepatria iba na steny

Nechajte pár minút tuhnúť. Keď lepidlo zaschne, kľúč sa bude dať jednoducho vytiahnuť. Samozrejme, zlepený kľúč už nikdy bežne nepoužívajte. Podobne zaberá aj silné horúce lepidlo. V tom prípade musíte oblepiť zámok lepiacou páskou tak, že ponecháte voľnú len drážku kľúčovej dierky. Na ňu nanesiete horúce lepidlo a necháte vychladnúť. Potom opatrne potiahnite tyčinku lepidla a mal by sa s ňou uvoľniť aj kľúč.

Zlomený kľúč v zámke

Zdroj: iStock

Magnet

Ak máte doma veľký a silný magnet, môžete vyskúšať aj ten. Funguje najmä v prípade, že zvyšok kľúča nie je pokrivený a kľúč je ľahký. Jednoducho priložte magnet ku kľúčovej dierke a kľúč sa môže uvoľniť.   

NÁŠ TIP

Nech použijete akúkoľvek metódu, vždy je vhodné pred vyberaním zlomeného kľúča vstreknúť do kľúčovej dierky technické mazivo alebo olej. 

Mazivo, kliešte a kancelárska spona

Väčšina z nás nemá skúsenosti s otváraním dverí šperhákmi či sponkami, avšak v tomto prípade môže byť kancelárska spona dobrým pomocníkom. Najskôr do otvoru kľúčovej dierky nastriekajte mazadlo alebo olej. Ak aspoň kúsok kľúča vytŕča, ľahko ho odstránite jemnými klieštikmi. Ak nevytŕča skúste vložiť hrot ihlových klieští do kľúčovej dierky a pokúste sa chytiť zlomený kľúč a vytiahnuť ho.

Prečítajte si tiež
Idete na dovolenku? Tieto triky ochránia váš byt pred zlodejmi

Nepodarilo sa? V tom prípade je zrejme kľúč hlbšie v kľúčovej dierke. Pomôže kancelárska spona alebo strunka z pera. Vystrite ohnuté časti okrem jednej, za ktorú ju budete držať. Narovnanú časť sponky vložte do hornej časti kľúčovej dierky nad zlomený kľúč. Keď sa vám ju podarí dať dostatočne hlboko do zámku, zahne sa smerom nadol a zachytí zadnú časť zlomeného kľúča. Potom stačí sponku aj s kľúčom jednoducho potiahnuť von a zámok je voľný!

Sabína Zavarská

Zdroj: 5minutecrafts.site, locksmithserviceslongmont.com, lathamshardware.co.uk, art-of-lockpicking.com 

Foto: istock.com

Kategória: Dvere, brány
Tagy: opravy Praktické rady vchodové dvere zámky
Zdieľať článok

Diskusia