Neprežil vám ani kaktus? Toto býva častou chybou pri pestovaní. Ako sa o ne starať, aby prosperovali?
Máte doma kaktusy, ktoré nie a nie zakvitnúť? Síce patria k tým menej náročným rastlinám, no aj tak dokážu poriadne potrápiť, najmä pokiaľ ide o polievanie. Ako to teda robiť správne?
Rôzne podmienky, rôzne nároky
Kaktusy sa väčšine ľudí zrejme spájajú s púštnym prostredím s extrémnymi horúčavam, ale aj výkyvmi teplôt k bodu mrazu. V púšťach však v skutočnosti rastie len časť týchto sukulentných rastlín. Mnohé iné sa vyskytujú v suchších stepiach, opadavých lesoch či dažďových pralesoch. Prirodzené podmienky, v ktorých rastú, sa teda môžu líšiť. Ako prvé by ste si preto mali zistiť pôvod konkrétneho druhu rastliny.
Na to nadväzujú aj ich nároky na slnečné žiarenie. Ideálnym miestom je pre ne okenný parapet s orientáciou na juh až juhovýchod. Množstvo potrebného slnečného svetla sa môže líšiť podľa druhu, a kým niektoré si budú vyžadovať veľa, iným postačí aj polotieň. Vyhnite sa však priamemu slnku, ktoré by mohlo spôsobiť ich zožltnutie.
Napriek tomu, že mnohé odrody kaktusov sa dokážu prispôsobiť vysokým teplotám, na jeseň a v zime im najviac vyhovujú nočné teploty od 8 °C do 10 °C.
Nie všetky kaktusy potrebujú veľa slnečného svetla. Druhy, čo pochádzajú z tropických lesov, preferujú viac polotieň Zdroj: Triff/Shutterstock
Ako správne zalievať?
Ak si myslíte, že kaktusy nie je potrebné polievať, nie ste v tom sami. Avšak odborníci sa zhodujú na tom, že ide o jeden z najväčších mýtov. Síce sú schopné zadržiavať vlahu dlhšie ako iné izbové rastliny, ale takisto si vyžadujú jej pravidelný príjem.
Frekvencia zalievania kaktusov však závisí od ich druhu. Vo všeobecnosti je možné rozdeliť ich na dve skupiny – púštne kaktusy (napríklad Opuntia, Echinocactus, Ferocactus) a tropické lesné kaktusy (napríklad šlumbergera – tzv. vianočný kaktus, epifylum, ripsalis).
Púštne kaktusy
- jar a leto: obdobie, keď kaktusy rastú a kvitnú. Zalievame ich raz za 10 – 14 dní, respektíve vtedy, keď substrát úplne preschne
- jeseň a zima: obdobie vegetačného pokoja, keď polievanie možno minimalizovať na raz za 4 – 6 týždňov. Ak je rastlina v chladnejšom prostredí, frekvencia môže byť ešte nižšia.
Tropické lesné kaktusy
- jar a leto: tropické kaktusy si žiadajú viac vlahy ako púštne. Zalievať ich môžeme častejšie, asi raz 7 – 10 dní. Substrát by mal pred polievaním obschnúť.
- jeseň a zima: druhy kvitnúce v zimnom období (ako je šlumbergera) môžeme polievať asi raz za 2 – 3 týždne, po odkvitnutí raz za mesiac, prípadne keď budú vrchné 2 – 3 cm substrátu suché.
Náš tip
Ak si nie ste istí množstvom, pri kaktusoch platí, že menej je viac. So suchým substrátom sa vysporiadajú lepšie ako s premokrením.
Pri zalievaní sa uistite, že prebytočná voda má z črepníkov kam odtiecť. Premokrenie môže viesť k hnilobe koreňov. Zdroj: Shutterstock
Akú vodu použiť?
V niektorých prípadoch ani nie je na výber a kaktusy sa jednoducho musia uspokojiť s vodou z vodovodu. V takom prípade je však vždy lepšie použiť ju odstátu a izbovej teploty. Avšak pokiaľ máte prístup k vlažnej dažďovej vode, určite bude lepšou alternatívou. Neobsahuje totiž minerálne látky ako tá z vodovodu, ktoré môžu ovplyvniť celkový kolobeh živín v kaktuse a listy môžu na príliš vysoký obsah reagovať tvorbou nevzhľadných usadenín.
Ako zistiť, kedy kaktus potrebuje zaliať?
Najjednoduchším a zároveň najúčinnejším trikom je testovanie pôdy. Až úplne vysušená pôda signalizuje, že kaktus potrebuje prijať vlahu. Na otestovanie vám postačí drevená palička, na ktorej nesmú po vytiahnutí z pôdy ostať žiadne pôdne čiastočky ani stopy vlahy. Samozrejme, že môžete použiť aj prst, ktorý vám ľahšie napovie, či je pôda skutočne vysušená.
Ďalšie znaky, že kaktus potrebuje viac vody:
- sa postupne mení jeho sfarbenie, listy sú bledšie,
- nastáva viditeľné vädnutie listov alebo sa telo scvrkáva (v závislosti od druhu)
- cítite, že kvetináč je ľahší ako inokedy.
Prílišné zalievanie spôsobuje:
- hnednutie listov a stoniek,
- hnilobu a postupné rozkladanie rastliny.
Žlté, hnedé až čierne mäkké spodné časti kaktusu môžu byť spôsobené hnilobou koreňov. Zdroj: Shutterstock
Dobrá drenáž je základ
Kaktusy neznášajú premokrenie, preto je vhodné pestovať ich v priepustnom substráte v kvetináči s dobrou drenážou. Použiť môžete špeciálny substrát na kaktusy, alebo si namiešať vlastný z troch dielov záhradnej zeminy (ale ideálne bez rašeliny, ktorá zadržiava dosť vody, alebo len s jej malým obsahom), dvoch až troch dielov jemného štrku alebo hrubšieho piesku a jedného až dvoch dielov perlitu, prípadne pemzy. Primiešať môžete i malú časť organickej zložky.
Ako zachrániť hnijúci kaktus?
Kým začnete hnijúci kaktus zachraňovať, je vhodné najprv zistiť, odkiaľ hniloba pochádza a čo je jej príčinou. Okrem preliatia a následného hnitia koreňov za ňou môže byť aj napadnutie hubami či baktériami, ale aj prílišné hnojenie.
Ak má kaktus napadnuté korene, môžete sa ho pokúsiť zachrániť odstránením napadnutých častí a presadením.
Pripravte si: prázdny kvetináč (vydezinfikovaný), čistý nôž, špeciálny substrát na kaktusy, rukavice
Postup: Kaktus vyberte z pôvodného črepníka, identifikujte hnijúce časti koreňov a dôkladne ich odrežte. Do čistého a prázdneho črepníka presaďte rastlinu so stále zdravými koreňmi a použite špeciálny substrát na kaktusy.
Rovnako postupujte aj v prípade zahnednutých stoniek, ale vždy z nej orežte asi 2 – 3 cm nad zahnednutou časťou. Niekoľko dní nechajte orezané časti vysychať na vzduchu, kým sa vytvorí kalus (rana sa zatiahne ochrannou vrstvou) a potom ich presaďte. Ak má kaktus zdravé korene, polejte ho až po 1 – 2 týždňoch, pri bezkoreňových odrezkoch postačí občasné rosenie.
- Nie všetky kaktusy potrebujú veľa slnečného svetla. Druhy, čo pochádzajú z tropických lesov, preferujú viac polotieň
- Pri zalievaní sa uistite, že prebytočná voda má z črepníkov kam odtiecť. Premokrenie môže viesť k hnilobe koreňov.
- Ideálna voda na polievanie je dažďová, prípadne filtrovaná.
- Žlté, hnedé až čierne mäkké spodné časti kaktusu môžu byť spôsobené hnilobou koreňov.
- Pri presádzaní používajte vydezinfikovanú nádobu i nástroje.
Text: Zuzana Bánska
Foto: Shutterstock