Aspidistra v kvelináči v presvetlenom interiéri s izbovými rastlinami a policami.

Našli sme ideálnu rastlinu pre začiatočníkov aj lenivých! Aspidistra prežije tieň, sucho aj chlad a je takmer nezničiteľná

Galéria (4)
Zdroj: Ольга Симонова/iStock
17. 09. 2024
Zdieľať

Aspidistra, známa aj ako obuvnícka palma či domáce šťastie, je nenáročná rastlinka a starostlivosť o ňu zvládne naozaj každý. Darí sa jej aj v tieni a zvládne teplejšie i chladnejšie prostredie. Dokáže sa rýchlo adaptovať, no na jej krásu si človek musí počkať, pretože rastie pomaly. A keďže je takmer nezničiteľná, obľubujú ju aj tí, ktorí na pestovanie zelene nemajú veľký talent.

Obuvnícka palma, teda Aspidistra elatior, je skvelá izbová rastlina pre začiatočníkov. Je nenáročná na údržbu a takmer nezničiteľná. Často dokáže prežiť aj tam, kde iné rastliny nie. Dobre rastie pri slabom osvetlení, nevyžaduje veľa vody a dokonca si nepotrpí ani na špeciálne tepelné podmienky.

Moderná rastlina do každého interiéru

Kedysi išlo o jednu z najobľúbenejších izbových rastlín na celom svete. Ako vždyzelená trvalka je aspidistra okamžite rozpoznateľná podľa klenutých lesklých zelených listov. Rastie divoko v Japonsku a na Taiwane v naozaj drsnom prostredí. Rozmnožuje sa prostredníctvom podzemnej stonky, ktorá sa šíri pod pôdou a práve vďaka nej je taká odolná. Aj keď sa listy poškodia, koreň ostáva chránený, a tak dokáže opätovne vyrásť.

Prečítajte si tiež
Zamiokulkas je ideálnou rastlinou pre zábudlivcov. 3 triky, ako mu pomôcť k bohatým výhonkom

Práve pre svoju nenáročnú povahu je v súčasnosti je opäť v móde ako vynikajúca voľba pre moderné domácnosti. Darí sa jej aj v polotieni aj v úplnom tieni a prežije aj sucho či a dokonca aj náhodné občasné preliatie. Vyhubiť ju je naozaj oriešok.

Bujná aspidistra pri dome v exteriéri.

Aspidistra je už roky obľúbená pre svoju odolnosť a jednoduché pestovanie. Zdroj: iStock

Ako zabezpečiť, aby sa aspidistre darilo ešte viac?

Zaujímavým faktom je, že aspidistra zvyčajne kvitne iba vtedy, keď sa pestuje vonku. Má malé fialové kvety, ktoré rastú blízko pri koreni a vyskytujú sa vo veľmi malom počte. Nenechajte sa však nedostatkom kvetov odradiť, táto rastlina je stabilným a spoľahlivým spoločníkom, ktorému sa darí aj pri neskúsených pestovateľoch.

Svetelné podmienky

Aj keď je aspidistra veľmi nenáročná rastlina, predsa len existujú podmienky, ktoré jej veľmi nevyhovujú. Príkladom toho je silné svetlo, ktoré jej môže spáliť listy. Ak túžite po krásne zelenej rastline, zamedzte jej kontakt s priamym slnkom.

Prečítajte si tiež
Táto vďačná liečivá rastlina by mala rásť v každej domácnosti! Ako pestovať a využiť nádchovník?

Zalievanie

Aspidistra elatior má rada priepustný substrát s dobrou drenážou, no čo sa týka zalievania, dokáže veľa odpúšťať. Väčšinou nemá problém ani s vyschnutím či občasným preliatím. V druhom prípade však treba nechať substrát pred ďalším zalievaním dobre preschnúť . V ideálnom prípade jej treba doplniť vodu vtedy, keď je prvých pár centimetrov substrátu suchých. Rastlinu zalievajte zvrchu a prebytočnú vodu nechajte odtiecť. Ak by totiž vo vode stála dlho, mohli by jej hniť korene.

Aspidistra v kvetináči pri okne spolu s ďalšími izbovými rastlinami.

Ak chcete aspidistru potešiť, nenechávajte ju stáť vo vode ani na priamom slnku. Zdroj: Shutterstock

Teplota, hnojenie a presádzanie

Aspidistra nie je náročná ani na teplotu a znesie aj chladnejšie podmienky. Jej teplotný horizont je približne od 10 do 24 stupňov Celzia.

Prečítajte si tiež
Množia sa pri izbových rastlinách malé čierne mušky? Poznáme jednoduché 4 triky, ako sa smútiviek zbaviť

Ak chcete podporiť jej rast a krásny zjav, môžete ju hnojiť ju bežným hnojivom pre izbové rastliny, a to raz mesačne od jari do jesene. V zime treba hnojenie obmedziť. Presádzanie je nutné až vtedy, keď korene zaplnia celý črepník. Vtedy si ju zároveň môžete rozmnožiť. Stačí, ak jej korene rozdelíte, odrežete alebo odlomíte a zasadíte do priepustného substrátu. Z času na čas ju tiež môžete osprchovať od prachu a škodcov.

Detail na človeka utierajúceho handričkou mokré listy aspidistry.

Aspidistru môžete občas osprchovať alebo jej utrieť listy od prachu. Zdroj: Shutterstock

Problémy pri pestovaní aspidistry

Nezničiteľná aspidistra len zriedka podlieha škodcom, no môže byť mierne náchylná na domáce nedostatky, ako napríklad vodný kameň či roztoče. Tu postačí iba jemne opláchnuť listy. Pri škodcoch si môžete pomôcť aj insekticídom či umytím mydlovou vodou.

Ak listy alebo ich časti zhnednú, znamená to, že rastlina má príliš veľa slnka. Vtedy je potrebné premastniť ju na tienisté miesto. Ak však rastlina hnedne odspodu, značí to fakt, že je buď premočená, alebo úplne vyschnutá. Pravidelná kontrola vlhkosti pôdy však zaručí, že sa týmto problémom úplne vyhnete.

Premočenie a hnitie koreňov signalizujú na aspidistre aj žlté listy. Tie treba odstrániť spolu s poškodenými koreňmi. Rastlinu tiež môžete presadiť do čerstvého substrátu a zabezpečiť jej dobrú drenáž.

Text: Michaela Pösová
Foto: iStock/Shutterstock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérová zeleň izbové kvety izbové rastliny
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!Urob si sám

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!

Diskusia