Rastliny v kuchyni a kúpeľni

28. 06. 2006
Zdieľať

Môžete mať byt s desiatimi veľkými slnečnými miestnosťami, vybavenými perfektným nábytkom a skvelými doplnkami, ale pokiaľ sa v tomto skvelom príbytku nemôžete uchýliť s pocitom úplnej pohody do dvoch miestností, stále vám bude niečo chýbať.


Kde začínajú a končia všetky večierky? Kam nakukne dieťa, keď sa večer vracia z dobrodružných výprav s kamarátmi? Isteže, ako prvá príde na rad práve kuchyňa. Kde sa môžete uvoľniť po namáhavom dni, kde si môžete nahlas pospevovať, ako sa vám páči, odkiaľ ráno vylezie úplne „nový” človek? Správne, ide o kúpeľňu. A povedzte sami: môžu v týchto dôležitých priestoroch domácnosti chýbať rastliny? Keby tak aj bolo, chýbalo by im to hlavné – útulnosť.

Cudzinec z Madagaskaru


Rastliny v kuchyni a kúpeľni

57262

Jednou z rastlín, ktorú môžete umiestniť aj do kuchyne alebo do kúpeľne, je šachor striedavolistý (Cyperus alternifolius). Vzhľadom na to, že požaduje vyššiu vlhkosť vzduchu, je pre túto rastlinu ideálnym prostredím kúpeľňa. Avšak pozor! Iba vtedy, ak je v kúpeľni okno, pretože šachor potrebuje k svojmu životu dostatok svetla. Patrí do čeľade Cyperaceae, ktorá obsahuje asi štyristo druhov, pochádzajúcich z celého subtropického a tropického sveta. Sú to väčšinou vytrvalé rastliny, ktoré pripomínajú sitiny či trávy.


Rastliny v kuchyni a kúpeľni

57264

Pre začiatočníkov je na pestovanie najvhodnejší druh C. alternifolius, ktorý pochádza z Madagaskaru a ktorý sa od sedemdesiatych rokov 19. storočia pestuje ako izbová rastlina. Má kompaktnejší tvar a obyčajne nedorastá do výšky viac ako 30 až 50 cm. Nemá rád horúce letné slnko, potrebuje však veľmi svetlé miesto. Ideálne je okno orientované na sever alebo na východ. Kvetináč by mal stáť stále vo vode. Ak vyschne, listy šachora do 24 hodín zažltnú. V lete je potrebné hnojiť rastlinu každých štrnásť dní. Niekedy sa môžu objaviť hnedo sfarbené kvetenstvá zložené z kláskov, ktoré vyrastajú nad listami. Šachor poznali už starí Egypťania a používali ho na výrobu pergamenu (Cyperus papyrus), iný druh sa zase pestuje pre jedlé podzemné časti.

Krehký zvonček


Rastliny v kuchyni a kúpeľni

57263

Už naše babičky mali za oknami „ženícha” a „nevestu” alebo latinsky Campanula fragilis a Campanula isophylla. Pôvabná rastlina dostala meno podľa nesmierneho množstva kvetov v tvare zvončeka. Niekedy sa jej tiež hovorí Betlehemská hviezda. Je to rastlina ako stvorená do kuchyne. V obchodoch sa predáva už od jari. Táto nádherne modro alebo bielo kvitnúca rastlina pochádza zo severného pobrežia Stredozemného mora. Je to plazivá rastlina, ktorá vynikne najmä v závesných kvetináčoch. Aby si zachovala kompaktný tvar, treba jej každý rok na jar zrezať nové prírastky. Zvädnuté kvety sa musia čo najrýchlejšie odstraňovať, aby rastlina kvitla po celé leto. Vyžaduje veľké množstvo svetla, v lete ju dokonce môžeme umiestniť do záhrady alebo na balkón. Nenechávajte ju však na slnkom prežiarených, južne orientovaných oknách v období, keď leto vrcholí. Ak je umiestnená v blízkosti okna, počas vegetácie ju často zalievajte, hoci aj každý deň: zemina by mala zostať vlhká. Ak okno smeruje na sever, tak raz za 2-3 dni. V zime podľa teploty prostredia zalievajte raz za 7 až 10 dní. Vzhľadom na to, že tieto rastliny majú rady vápnik, môžu sa zalievať vodou priamo z vodovodu. Pretože majú rady vlhké prostredie, treba ich občas postriekať, nie však v období kvitnutia. V období vegetácie sa odporúča raz za 14 dní prihnojovať. Ak chcete, aby mala rastlina kompaktný tvar, vyštipujte v období rastu stredové pupene každého výhonku. Koncom zimy rastlinu zrezávajte až k prvej dvojici listov nad povrchom pôdy.


Rastliny v kuchyni a kúpeľni

57260

Zelené parohy

Od protinožcov sa k nám vďaka Angličanom dostal parohovec obyčajný (Platycerium bifurcatum). Vo voľnej prírode žije tak, že sa koreňmi prichytí na kmene alebo konáre stromov a potom sa živí rozkladajúcimi sa zvyškami rastlín, ktoré sa hromadia v dutinách ich hostiteľa. Preto sa o ňom nedá povedať, že by parazitoval. Pri prvom pohľade naň by človek len ťažko spoznal, že ide vlastne o papradie. Od svojich príbuzných sa totiž líši plnými, masívnymi, rozvetvenými listami, ktoré sú často až 1 meter dlhé. Parohovec síce potrebuje dostatočné množstvo svetla, veď uživiť takéto listy nie je nič jednoduché, ale neznáša, keď naň priamo praží slnko.

Pretože je to papradie, obľubuje vysokú vlhkosť, a tiež sa rád necháva rosiť. Často si kvapôčky vody zhromažďuje na listoch, ale nikdy ich nesmieme zotierať, aby sme nenarušili ich jemný povrch. Rastlinu môžeme pestovať klasicky v kvetináči. Efektne vyzerá v závesnom košíčku, ktorý poskytuje jej dominantným listom dostatočný životný priestor. Vyžaduje celoročne teploty 15-30 °C. Pokiaľ ide o zálievku, rastlinu treba minimálne raz týždenne asi na 30 minút celú ponoriť do odstátej vody. Takýto kúpeľ môže obsahovať aj živiny. Aby bola jej pýcha – obrovské listy – vždy vo vynikajúcej kondícii, treba ich dostatočne rosiť.

Vrízea – horiaci meč


Rastliny v kuchyni a kúpeľni

57261

Exotická nielen svojím pôvodom, ale aj vzhľadom, najmä ak sa pozrieme na jej kvet, je vrízea ohnivá (Vriesea splendens). Tejto rastline, ktorá pochádza z Južnej Ameriky, sa niekedy pre plochy oranžovočervený kvet hovorí horiaci meč. Kvet vyrastá zo stredu listovej ružice. Listy sú asi pol metra dlhé, nápadne pruhované. Rovnako ako nijaká tropická rastlina, ani vrízea nemá rada chladno, ale tiež neznáša priame slnečné žiarenie. Aby mohla dobre kvitnúť a mala patrične vyfarbené listy, ktoré sú jej pýchou, je potrebné, aby mala dostatok svetla. Zeminu v kvetináči musíme stále udržovať vlhkú a zalievame ju, pokiaľ možno odstátou vodou. Rovnako aj stred listovej ružice by mal byť stále plný čistej vody. Pretože vrízea pochádza z trópov, kde je značná vlhkosť vzduchu, má rada časté rosenie. Vzhľadom na svoj extravagantný zjav je predurčená ako solitér. Jedine tak totiž môžu vyniknúť nielen jej farebný kvet, ale aj pruhované listy, ktoré sú po kvete jej najväčšou pýchou. Pretože najkrajší pohľad na ňu je zhora, môže stáť napríklad na nízkom stolíku.






Niekoľko rád pre tých, ktorí chcú mať rastliny v kúpeľni:

Ak nemáte v kúpeľni okno, je pravdepodobné, že rastliny tam budú iba živoriť. Pamätajte si, že v kúpeľni musia byť rastliny, ktoré majú rady vysokú vlhkosť vzduchu, iné by tam mohli splesnivieť. Aj keď je vzduch v kúpeľni relatívne vlhký a rastliny nemusíte rosiť, o listy sa starať treba. Utierajte ich handričkou, aby sa im neupchali prieduchy. Môže sa to stať napríklad pôsobením púdrov alebo aerosolov.







A ešte pár slov pre tých, ktorí chcú mať rastliny v kuchyni:

Je to dobrý nápad, pretože sa tým „technické” prostredie kuchyne poľudští. Rastlinám sa v kuchyni obvykle dobre darí, pretože je tam dostatok svetla a vlhký vzduch. Plyn nepredstavuje pre rastliny ani zďaleka také nebezpečenstvo, ako žiar v blízkosti sporáka alebo miesta v blízkosti chladiacich spotrebičov.

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové rastliny kvetiny zeleň
Zdieľať článok

Diskusia