Stačí si spomenúť pár ráz za mesiac a prežijú celé roky! Riasogule sú perfektnou rastlinou pre začiatočníkov aj pre zaneprázdnených
Nenápadný tichý zelený spoločník. Riasoguľa (Cladophora aegagropila), známa aj ako marimo moss či machová guľa, na prvý pohľad vyzerá ako mach, ale v skutočnosti je to druh sladkovodnej riasy. Bežne sa vyskytuje v jazerách v Japonsku, Škandinávii a na Islande. Keďže je však jej pestovanie nenáročné, radosť vám môže robiť aj u vás doma či v kancelárii.
Netradičný domáci „miláčik“
Ak túžite po spoločnosti domáceho miláčika, ale zvieratko si zatiaľ dovoliť nemôžete, riasoguľa je výborným riešením. Tiež sa o ňu treba starať a občas ju vziať do ruky, ale ak na týždeň či dva odídete na dovolenku, prežije to bez vás.
Kúpiť si ju môžete v kvetinárstve či záhradnom centre, ale nebojte sa ani nákupu cez internet. V uzavretom vrecúšku s vysokou mierou vlhkosti prepravu zvládne bez problémov.
Riasogule môžete pestovať v priehľadnej nádobe či malom akváriu pokojne aj na pracovnom stole. Ich svieža zelená farba upokojuje zrak a oživuje priestor. Pridať k nim môžete drobné kamienky, piesok, mušle, konáriky či kryštály. Len sa uistite, že sú dobre umyté. Ľahko tak vznikne originálna dekorácia interiéru či zaujímavý darček pre blízkeho.
Ako sa o riasogule starať?
Po tom, čo si riasoguľu prinesiete domov, jemne ju opláchnite pod prúdom tečúcej vody. Vložte do nádoby a zalejte studenou mäkkou vodou (ideálne prevarenou alebo dažďovou). Nádobu umiestnite na svetlé miesto, no bez dopadu priamych slnečných lúčov.
Vodu vymieňajte raz za 1 až 2 týždne. Nádobu vyčistite a riasoguľu jemne premasírujte v dlaniach pod tečúcou vodou. Zbavíte ju tým nečistôt a pomôžete jej zachovať svoj guľatý tvar.
Takto môžete pestovať len jednu, ale obľúbená je aj kombinácia dvoch či viacerých riasogúľ. Sú to naozaj vďačné a nenáročné rastliny. Hoci rastú pomaly, len niekoľko milimetrov za rok, sú veľmi odolné a v prírode sa pri ideálnych podmienkach dožívajú aj 100 rokov.
Môžu byť v akváriu spolu riasogule aj rybičky?
Áno, môžu, takisto aj s inými vodnými rastlinami. Dokonca je to žiaduce. Riasoguľa v akvaristike predstavuje prirodzenú metódu filtrácie vody. Spolunažívať môžu okrem rybiek aj s vodnými slimákmi či sladkovodnými krevetami.
Časté problémy s riasoguľami
- Niekedy sa stane, že riasoguľa nesedí pekne na dne, ale pláva na hladine. Vtedy ju stačí len jemne vyžmýkať vo vode, aby sa z nej uvoľnili bublinky nahromadených plynov.
- Ak sa vám zdá, že s vašou riasoguľou niečo nie je v poriadku, skúste jej častejšie meniť vodu a častejšie ju pregúľať v rukách. To by malo pomôcť aj v prípade, že sa okolo nej vytvorí sliz.
- Ak začne riasoguľa žltnúť, pravdepodobne jej prekáža veľké množstvo svetla. Predsa len v jazerách žije na dne bez priameho slnečného žiarenia. Nádobu teda premiestnite ďalej od okna.
- Hnedá či šedivá farba môže byť zapríčinená hromadením nečistôt, rozpadom štruktúry či odumieraním. Postihnuté miesto oddeľte a zvyšok riasogule by mal žiť bez ujmy ďalej.
Text: Lenka Kollarčíková
Foto: Shutterstock, iStock