Pomocou flexibilných priečok si umelec mení svoj loft podľa potreby

30.10.2015  |     

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že prevaha bielej farby môže v interiéri pôsobiť nudne. Keď sa však skombinuje s drevom a prísunom denného svetla, odvďačí sa opticky otvoreným a nadčasovým bývaním. Presvedčil sa o tom aj švédsky umelec.

Na okraji centra pokojnej rezidenčnej štvrte mesta Malmø vznikol v bytovom dome z 30. rokov loft, kde je rodinný aj pracovný život majiteľa v harmónii. Rodina multimediálneho a zvukového umelca sa pôvodne tiesnila v dvoch malých bytoch priamo pod strechou. Nad úvahou presťahovať sa, okamžite zvíťazila myšlienka na prestavbu dvoch bytov na loft.

Virtuálna komunikácia s architektom

Majiteľ svoju požiadavku na návrh bytu, v ktorom by súčasne žil, tvoril a prezentoval svoje umenie, zveril architektonickej kancelárii Smog Studio z Los Angeles. Úlohou architektov bolo vytvoriť súkromné útočisko a zároveň priestor, kde by sa mohli konať umelecké vystúpenia a multimediálne show. V architektonickom koncepte sa preto hneď od začiatku uvažovalo o flexibilných priestorových prvkoch. Zaujímavosťou bolo, že diskusie o budúcej podobe loftu prebiehali online prostredníctvom e-mailu a sociálnych médií. 

Experimenty s priečkami sa vyplatili

Loft je dispozične rozdelený na privátnu a spoločenskú časť. Na úrovni vchodu sa nachádza kuchyňa a tri ďalšie izby vrátane kúpeľne. Cez schodisko sa odtiaľto možno dostať do slnkom zaliatej obývačky na hornom poschodí, ktorá je centrom diania. Z nej sú prístupné ďalšie priestory, ktoré sú od seba rafinovane oddelené vstavanými knižnicami. Pomocou sadrokartónových priečok a posuvných dverí možno flexibilne vytvárať ďalšie priestory a používať ich ako súčasť umeleckých inštalácií. 

Škandinávsky minimalizmus: biela farba a drevo

Dôležitým štýlotvorným prvkom interiéru je biela farba. Svoje využitie našla na všetkých povrchoch okrem podlahy. Na prvý pohľad sa zdá, že v interiéri sa strieda viac odtieňov bielej, ide však stále o tú istú bielu. Pôsobivý vizuálny efekt spôsobuje rozmanitá povrchová úprava povrchov (drsná, hladká, odrazivá, lesklá a pod.). Dopadajúce prirodzené svetlo rozohráva počas dňa na rôznych povrchoch hru jemných tieňov a svetelných variácií. Výnimočnosť bielej zvýrazňujú pôvodné drevené podlahy a odhalené trámy, ktoré modernému bytu dodávajú nadčasovosť.

Denné svetlo robí divy

Denné svetlo vstupuje do  centrálnej miestnosti z východu i západu – vytvára tak živú atmosféru. Strešné okná sa umiestnili v rastri pôvodnej trámovej konštrukcie, preto sa nachádzajú na rôznych úrovniach a líšia sa svojimi proporciami. Vertikálna kombinácia strešných okien v kúpeľni siaha napríklad od podlahy až po strop, vďaka čomu miestnosť opticky rozširuje. Okná sa ovládajú automaticky i manuálne, umožňujú prirodzené vetranie a zaručujú tak vysokú kvalitu života v podkroví.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky