Zdroj: BoysPlayNice

Dom na komplikovanom pozemku odpovedá na otázku, ako vytvoriť prechod medzi socialistickou zástavbou a nedotknutou lúkou

23. 05. 2022
Zdieľať

Želaním investora bolo na pozemku medzi domami zo 70. rokov a nedotknutou lúkou postaviť dom, ktorý by bol nielen zázemím pre príjemný rodinný život, ale tiež miestom pre kreativitu a tvorbu. Architekti zo štúdia ValArch navrhli dom s pôdorysom v tvare písmena L, ktorý komunikuje s neďalekými stavbami a zároveň aj s blízkou lúkou.

Z každého prvku vybrali to najlepšie

Pozemok investora leží na rozhraní tretej a štvrtej zóny CHKO Beskydy. Architekti bojovali s viacerými výzvami: „Aj napriek tomu, že všade naokolo je pôvodná zástavba zo 70. rokov 20. storočia, museli sme vyvinúť veľké úsilie, aby sme mohli tento dom postaviť. Ani orientácia pozemku nebola úplne ideálna, ale nič čo by sme nezvládli. Vytvoriť delikátny prechod medzi socialistickou zástavbou a nedotknutou lúkou nebolo jednoduché.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom pod Lietavským hradom stojí na malebnom mieste uprostred lúk

Preto sme zvolili z každého prvku to najlepšie. Zo súčasnej výstavby urbanistické usporiadanie, najmä uličnú líniu, z lúky zase jemné krivky terénu. Lúku naťahujeme až na strechu spálne a stierame hranice medzi terénom a domom.“ Zotretie hraníc medzi stavbou a prírodou umocňuje aj absencia oplotenia.

Moderný bielodrevený rodinný dom so šikmou strechou a presklením na lúke

Moderný dom komunikuje s neďalekými stavbami a zároveň aj s blízkou lúkou. Zdroj: BoysPlayNice

Prízemie ma viacero funkčných zón

Prízemie zahŕňa niekoľko odčlenených funkcií – najskôr vstupnú časť, ktorá funguje aj ako predpriestor fotografického ateliéru v podkroví. Dennú zónu v hlavnej časti domu tvorí spojená kuchyňa, jedáleň a obývačka. Samostatné krídlo orientované do záhrady je prízemné a s lúkou „natiahnutou“ na strechu. Ukrýva rodičovskú spálňu s kúpeľňou, ktorá je spoločná pre celý dom.

Moderný bielodrevený rodinný dom so šikmou strechou a presklením na lúke

Prízemie zahŕňa niekoľko odčlenených funkcií. Zdroj: BoysPlayNice

Podkrovie ukrýva izbu pre deti a ateliér

Horná časť hlavnej hmoty stavby je rozdelená na dve rovnaké časti. V jednej sa nachádza ateliér pre kreatívne aktivity, z ktorého sa dá vyjsť na zelenú strechu. Druhá polovica je sídlom detí a je charakteristická preskleným štítom s výhľadom na valašské kopce.

Prečítajte si tiež
Ako by mal vyzerať ideálny dom do povodňovej oblasti

Letná obývačka ako oáza pohody a súkromia

Vďaka pôdorysu v tvare písmena L vzniklo malé átrium, ktoré zachováva súkromie domácich. Z dvoch strán je chránené ramenami domu a z ostatných zelenou vlnou svahu, z východu prirodzene splýva s terénom. Tento vonkajší priestor slúži zároveň ako hlavná oáza pokoja a pohody rodiny.

Moderný bielodrevený vzdušný prírodný interiér domu

Dennú zónu v hlavnej časti domu tvorí spojená kuchyňa, jedáleň a obývačka. Zdroj: BoysPlayNice

Žiadny plot, žiadna brána

Vo vstupnej časti do domu architekti vytvorili „záliv“ na parkovanie. Ním zároveň vyrovnali prvý výškový rozdiel pozemku a vytvorili pocit súkromia. Týmto „polosúkromným predpriestorom“ oddelili samotnú súkromnú časť domu. Zaujímavé je, že stavba nielenže nemá oplotenie, nemá ani žiadnu bránku či bránu. Vďaka tomu skvele priamo nadväzuje na okolité lúky a voľne plynúcu valašskú krajinu.

Moderný bielodrevený vzdušný prírodný interiér domu

Jedáleň. Zdroj: BoysPlayNice

Dom pre fotografa

architektonický ateliér: Studio ValArch

autori: Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. Tomáš Kašík, Ing. arch. Lenka Jalůvková

lokalita: Valašská Bystřice, ČR

zastavaná plocha: 150 m²

hrubá podlahová plocha: 125 m²

projekt: 2017

realizácia: 2018

Použité materiály

drevo – kompletná nosná konštrukcia, schodisko, nábytok

drevovlákno – kompletná tepelná izolácia

betónové stierky – toaleta, kúpeľňa, kuchyňa

MDF – nábytok podľa autorského návrhu

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady minimalizmus podkrovie rodinný dom šikmé strechy
Zdieľať článok

Diskusia