V Bratislave si postavil obnoviteľný dom za 35 000 €

20.03.2013  |     

Prehliadnite si s nami dom, v ktorého stavbe je zakódovaný rešpekt k starovekej histórii, ale aj snaha zanechať na ňom svoj nefalšovaný odtlačok. Pri mnohých riešeniach stavby domu sa naplno prejavila spontánnosť a živelnosť architekta Juraja Tesáka, ktorý svoju nekonvenčnosť uplatnil aj v rozhovore s nami. Pomocou svojských postupov vytvoril nadčasovú klasiku, v ktorej spojil dva netradičné stavebné elementy – históriu a životný štýl.

„Architekt by mal postaviť aspoň jeden dom, aby spoznal detaily a postupy celej stavby.“

zastavaná plocha: 80 m2
úžitková plocha: 64 m2

Náklady na celú stavbu nepresiahli 35 000 €.

Dvanásť mesiačikov

Pri rozhodovaní o základoch prešiel architekt niekoľkými štádiami – kamene, cestné panely, základové pätky v tvare papúč až nakoniec základová doska s pätkami v tvare kvádra. Realizácia základov bola jedným z veľkých prekvapení jeho architektonickej praxe. Musel pochopiť, že to, ako veci nakreslí, nemusí byť absolútne v súlade s tým, ako sa veci dajú zrealizovať. Rozhodol sa postaviť základovú dosku s dvanástimi pätkami, ktoré nazval 12 mesiačikov.

Z bazáru

Aby dosiahol prepojenie s okolitou prírodou, rozhodol sa architekt osadiť okná o niečo nižšie tak, aby mal cez ne výhľad aj vtedy, keď sedí na podlahe. Museli však spĺňať tri základné podmienky – byť lacné, drevené a s izolačným dvojsklom. „Drevené okná sú úžasné v tom, že sa dajú recyklovať či použiť viackrát. Za všetky okná, ktoré v dome máme, sme zaplatili 500 €, čo je v porovnaní so zákazkovými oknami ušetrených približne 3 500 €. Tieto okná sme si narezali a rozmerovo prispôsobili. Z pár kusov, ktoré sme kúpili, sme vytvorili okná takmer do celého domu,“ hovorí hlavný recyklátor, architekt Tesák.

Rogalo

Priestoru dodáte vzdušnosť tak, že strop zvýšite o niekoľko centimetrov. Možno sa vám mierne zvýšia náklady na kúrenie, v lete sa však bude horúci vzduch zdržiavať vyššie, čím zasa ušetríte náklady za klimatizáciu. Ako hovorí architekt Tesák: „Zakúriť si viem, ale keďže dom nemá žiadnu klimatizačnú jednotku, ochladil by som ho len veľmi ťažko.“ Stropu nasadil 30-centimetrovú izolačnú čiapku, po ktorej nasleduje vzduchová medzera. Tá by mala zabrániť prehrievaniu konštrukcie. Ešte poistná hydroizolácia a nad ňou netradičná strešná krytina.  Dvojmetrové pláty vláknocementovej vlnkovej strešnej krytiny osádzali, keď práve dosť fúkalo. Možno aj preto strechár vtipne poznamenal:
 
„Dúfam, že neuvidím lietajúcich Čestmírov.“ Tento materiál má hneď niekoľko výhod – strecha sa neprehrieva a priečne laty, ktoré krytinu držia, môžu mať rozpätie až 1,2 m, čím architekt ušetrí množstvo materiálu. Pultová strecha zas predpokladá ušetrenie materiálu na odkvapoch a dvojmetrový strešný presah z južnej strany domu mu dáva dôležitú výhodu:. V lete je interiér domu pred slnečnými lúčmi chránený, v zime naopak, keď je slnko nižšie, slnečné lúče dom vyhrievajú. „Strecha z vtáčej perspektívy vyzerá ako rogalo,“ dodáva s úsmevom architekt.
 

Sibír v hlavnom meste

Drevodom, nosníky so slamou a hlinenou omietkou či tetradosky? Nakoniec zvíťazili OSB dosky. Drevodom v podobe drevenice či stodoly zamietol architekt hneď, keď sa rozhodol pre klasické základy. Slama s hlinou by mu stavbu výrazne skomplikovali a predĺžili. Uchýlil sa preto k najjednoduchšiemu a z hľadiska realizácie najrýchlejšiemu riešeniu – OSB doskám. Prierez obvodovej steny má preto takéto zloženie: OSB doska, 30-centimetrová tepelná izolácia, vzduchová medzera, vysokodifúzna paropriepustná fólia. Fasádu domu vytvoril vrstvou lát z naolejovaného sibírskeho smreka. Olej, podľa slov architekta, na rozdiel od laku drevo neudusí a povrch dreva zjemní. „Keď sa dotknem čistého či naolejovaného dreva, mám pocit, akoby to bolo niečo osobné, jemné a teplé – ľudské,“ dodáva architekt.

Sokratov trojsystém

Kachle tvoria gro celého vykurovacieho systému v dome. Tento stredopoliar je pripravený prevziať hlavnú zodpovednosť za tepelnú pohodu. Okrem kachlí sa na vykurovaní podieľajú aj infrapanely, ktoré sú umiestnené takmer po celom dome. Tepelnú pohodu vďaka nim dosiahnete oveľa skôr a pri nižšej teplote, ako je to pri konvenčnom vykurovaní, kde sa najprv zohrieva vzduch a až následne ďalšie predmety. Pri infrapaneloch je to presne naopak – vzduch sa nezohrieva, zohrievajú sa najmä predmety. Na reguláciu teploty využil architekt termostat, ktorý plní dôležitú funkciu pri regulovaní vnútornej pohody. A teda, kým pec hreje, panely sú v stave pokoja, ak však teplota výraznejšie klesne, nahradia pec infrapanely. Okrem pece a infrapanelov veľký priestor necháva pôsobeniu slnečných lúčov. Už samotný presah strechy dáva predpoklad na premyslené využívanie slnka.

 

Stavebný komix

Keď pracujete s niekým takým svojským, ako je architekt Tesák, môžu vzniknúť veľmi vtipné perovky. Pod obrázkami nájdete zadania, ktoré si vysvetlil a nakreslil po svojom. Nedalo mi nepodeliť sa o ne :-).

 

Rozhovor s nevyspytateľným architektom Jurajom Tesákom

Existuje podľa teba univerzálny projekt domu?
Určite nie, a kto tvrdí opak, nesmierne sa mýli. Projekt je len akési gro, ktoré sa v konečnom dôsledku vždy musí prispôsobiť pozemku. Ak je napr. v záplavovej zóne, musí byť postavený na pätkách, ak je z jednej strany vystavený vetru, na tejto strane bude mať menej okien. Čo je ale dôležité povedať: Všetko zlé je na niečo dobré a prevládajúce elementy na pozemku treba využiť. Vietor na výrobu energie, vodu na zavlažovanie...
 
S akými ideálmi si dom staval?
Chcel som postaviť dom rýchlo, jednoducho, nízkonákladovo a prihliadať pritom na možnosti, ktoré mu ponúka pozemok. Toto všetko som chcel dosiahnuť bez zníženia kvality. Stavba domu je častokrát skvelý hlavolam, pri ktorom hrozí jedno: Ak sa okamžite nerozlúskne, môže vás časom omrzieť a dom nikdy nedokončíte, prípadne ho ešte v štádiu stavby predáte.
Rozhodol som sa postaviť jednoduchý dom, čo pre mňa znamená zjednodušiť si celý život. Aby človek mohol bývať, nepotrebuje vzdušné paláce, ani niekoľkomiliónový dlh. Čas, ktorý som ušetril tým, že som si celú stavbu zjednodušil, môžem venovať svojej rodine, a to sa mi páči omnoho viac.
Podľa všetkého si sa príliš netrápil otázkou vzduchotesnosti stavby či jej prehnaným zatepľovaním :-)...
Zateplenie je veľmi špecifická otázka sama osebe. Čo odborník, to iný názor. Všetci sa ale zhodujú v jednom – v dome by mala byť príjemná klíma. Čo sa týka súčasného trendu zatepliť všetko, čo sa dá, a bez uváženia použiť tie najmodernejšie technológie, nie som zástancom tohto prístupu. Často sú ľudia motivovaní šetrením financií, iní zas prírody, ale zabúdajú sami na seba. Vzduchotesnosť mi už samotným názvom naháňa strach. Ak ma moja znalosť neklame, vo vzduchotesnom dome musí byť systém, ktorý sa stará o výmenu vzduchu. Už len môj samotný pocit väčšej slobody a nezávislosti mi nedovolí mať nad sebou systém riadiaci vzduch, ktorý dýcham. Ja som použil vo svojom dome sklenú minerálnu izoláciu s Ecose technológiou, ktorá neobsahuje umelé farbivá ani pridaný formaldehyd a jej základ tvoria rýchlo obnoviteľné organické materiály namiesto materiálov na ropnom základe.
 
Ako sa teda ako architekt pozeráš na méty EÚ – stavať od roku 2020 domy v TAKMER nulovom štandarde?
V takmer nulovom štandarde znamená stavať pasívny dom, ktorý má istú, aj keď malú potrebu tepla na vykurovanie. Pre mňa z toho vyplýva jedno – osem rokov mám na to, aby som technológie vytvárajúce pasívny dom nahradil vo svojich projektoch prirodzenejšími alternatívami. Akými, to ešte vymyslím. Na prízemí pasívneho domu v roku 2020 bude sedieť vrátnik – správca obklopený monitormi a inými technickými vychytávkami a bude riadiť celý dom. Proti tomu ja budem revolučne bojovať.:-)
Ako by si charakterizoval svojho Sokrata? ... ekologický, nízkoenergetický, pasívny...
... obnoviteľný! V zásade som sa snažil držať sa počas stavby svojho životného štýlu a premýšľať nad tým, čo sa dá a čo sa bude dať aj neskôr zrecyklovať a použiť znova, či už na rovnaký účel, alebo aj na iný a čo je vyrobené z obnoviteľných materiálov. Je ťažké odpovedať na otázku, čo je a čo nie je ekologické. Drevo je síce ekologické, ale aj to sa muselo doviezť, aj OSB doska sa musela nejako spracovať. Ekologický pre mňa znamená – vznikol na stavbe. Ak by však všetci začali stavať z dreva, malo by to veľký vplyv na ekosystém. Nerád by som svoj dom nejako charakterizoval. Je to jednoducho náš dom, v ktorom budem žiť so svojou rodinou, dvoma psami a možno sa k nám občas pridajú aj zajace, bažanty, srnky...
 
 
 
" O tom ako si v novom dome žijú Juraj s Beátkou a s bábätkom Jakubkom, psami Klárou a Miuškou si prečítate v pokračovaní článku o mesiac."

 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí, Juraj Tesák
Foto: Dano Veselský, skice: Juraj Tesák
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky