Ako presvetliť tmavé podkrovie? Prinášame vám niekoľko tipov

11.09.2015  |     

Prirodzené svetlo v priestoroch pod strechou bude mať dramatický dosah na ich atmosféru. Priestor sa opticky otvorí a zútulní. Dostatok svetla tiež pomáha šetriť rodinnú peňaženku – najmä počas leta, keď sú dni dlhšie, klesajú náklady na využívanie elektrickej energie na svietenie. Denné svetlo prepája ľudské biorytmy s prírodou, od ktorej sú závislé – svetlo zaručí príjemné prežitie dňa a tma v noci kvalitný spánok.

Veľa svetla i čerstvého vzduchu

Strešné okná sú asi najznámejšou možnosťou, ako dostať denné svetlo do objektu cez strechu. Od minulého roka sú na našom trhu dostupné strešné okná Novej generácie, ktorých sklenená plocha je kvôli štíhlejším profilom až o 10 % väčšia. Podľa vzdialenosti spodnej hrany okna od podlahy si možno zvoliť jeho dolné alebo horné ovládanie. Zabezpečené je aj vetranie. Vďaka ventilačnej klapke možno priestor vetrať bezpečne, aj keď nie ste doma. A ak treba podkrovie efektívne a rýchlo vyvetrať, stačí otvoriť náprotivné strešné okná – prostredníctvom tzv. krížového vetrania sa nahromadený vzduch rýchlo vymení za čerstvý.

Strešný balkón – výhľad, aký sa vám nesníval

Na prvý pohľad vyzerá ako strešné okno v kombinácii s doplnkovým. Na to, aby sa z strešného okna stal balkón VELUX CABRIO®, stačí minimum pohybov – otvoriť hornú časť, potlačiť spodnú a môžete si užívať výhľad priamo zo strechy. V tomto roku prichádza na slovenský trh modernejšia verzia tohto produktu. Prináša nielen krajší dizajn, ale aj väčšiu plochu skla, ktorá v interiéri zaručí viac denného svetla i čerstvého vzduchu.

Nízkoenergetické trojsklá zaručia, že v chladných mesiacoch nedôjde k tepelným stratám.  

Svetlovod – denné svetlo na miestach, kde sa predtým len tak nedostalo

Priviesť denné svetlo cez strechu aj do priestorov uprostred dispozície možno veľmi jednoducho – inštaláciou svetlovodu. Svetlovod je prepojený so strechou prostredníctvom vysokoodrazivého tubusu. Vďaka tomu privádza denné svetlo až do miestnosti. Stropný difúzor sa vyznačuje dizajnom EdgeGlow – jeho obruba je vyrobená z číreho skla a to prináša do miestnosti unikátny rozptyl denného svetla.

Nová Generácia svetlovodov VELUX, ktorá prišla na slovenský trh v tomto roku, je zaujímavá aj svojím flexibilným uzamykacím systémom, ktorý značne uľahčuje montáž svetlovodu. Možno ho tiež inštalovať kdekoľvek v dome – jeho maximálna dĺžka dosahuje až šesť metrov. Podľa štúdie trhu spoločnosti VELUX, ho svojim známym odporúča až 95 % vlastníkov. „Svetlovod VELUX hodnotím ako jedno z najlepších riešení osvetlenia pre miestnosti, ako sú toalety, chodby, či šatník. Vrelo ho odporúčam každému,“ hovorí jeden z jeho majiteľov.

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.
Zdroj: PR článok

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky