Chcete mať dom s oknami, aké sa len tak nevidia? Možnosti sú naozaj zaujímavé

14.08.2014  |     

Aby ste však bezpečne preplávali všetkými úskaliami atypických riešení, mali by ste pamätať na ich špecifiká.

Atypický tvar

Pri kruhových, oblúkových a šikmých oknách je základom vhodné kovanie, ktoré zabezpečí spoľahlivú a jednoduchú manipuláciu. „Kvôli komfortu ovládania je lepšie, keď je atypicky tvarované okno buď len otváravé, alebo len sklopné, nie otváravo-sklopné. Mechanizmy otvárania sú totiž v tomto prípade zložitejšie a môže sa stať, že okno nebude fungovať tak dobre ako klasické pravouhlé,“ odporúča Ing. Majer. Zjednodušením môžu byť pevné okná alebo ich časti, musí však byť zabezpečené dostatočné vetranie miestnosti a tiež možnosť  umyť okno z vonkajšej strany. 

Pri atypicky tvarovaných oknách býva problematickým miestom exteriérový parapet. Napríklad kruhové okno musí mať aj exteriérový parapet oblúkový, oproti klasike teda technicky aj finančne náročnejší, pri oknách so šikmou spodnou časťou je zas kľúčové vyriešiť spoľahlivé odvádzanie vody. „Ak by sa napríklad v spodnom rohu okna držal sneh, mohol by pri otvorení okna padať dovnútra alebo byť príčinou fľakov na ostení,“ pripomína Dušan Majer. 

Bude to drahšie

Výroba atypických okien je časovo náročnejšia a s vyššou prácnosťou, pochopiteľne, rastie aj cena výroby. Vyššie sú taktiež náklady na materiál – napríklad prirážka za atypicky tvarované sklo sa pohybuje od 30 do 100 %, podobne je to aj pri kovaní a ráme. Počítajte teda s celkovou cenou okna o 30 až 100 % vyššou, než je bežný štandard. Rozdiel je, samozrejme, aj v rýchlosti dodávky.


Text: Erika Kuhnová Odborná spolupráca Andrea Kúdelová, K-System, a Dušan Majer, Makrowin
Foto: archív firiem a thinkstock
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky