Dom dokonale skrytý pred zrakom cudzích

10.01.2012  |     

Dom dokonale skrytý pred zrakom cudzích si predstavujeme na odľahlých miestach, v horách, v lesoch, na ostrovoch. Určite nie v hustej zástavbe vilovej štvrte veľkomesta. A predsa, stačilo postaviť ho zhruba dvadsaťpäť metrov od uličnej čiary, zacloniť ho dvoma prístreškami na autá... a vďaka zrázu vykúka z domu cez bránu iba polovica komína.

Miznúca červená

Po odsunutí brány sa naskytá pohľad na kompozíciu z prienikov geometrických tvarov a ukazuje sa, že aj ostatné hranoly modernistickej skladačky majú podobne štíhle proporcie ako vertikála čnejúca nad bránou. Pôsobí to elegantne a vďaka hlbokým vzájomným prienikom prvkov mimoriadne stabilne.

Najlepšie by bolo vychutnávať si kompozíciu a proporcie domu zhora, odkiaľ by pripomínal dielo geometrickej abstrakcie. Dobrý prehľad o nej možno získať aj tesne za bránou, kým terén umožňuje pohľad na plochú strechu. Spolu so sivými a sivastými tónmi drevenej terasy, dláždenia pred vstupom a prístreškom nad nim vyvažuje svietivú bielobu hranolov.


Ako sa cestou po vlniacom sa príjazde k prístrešku pred domom stráca červená strecha z dohľadu, mení sa aj ráz stavby. Na jej jasnú farbu nadväzujú na jeseň ohnivé listy javora japonského, ktoré sa vynímajú sa na pozadí bielej steny pri terase. Z bambusovej húštiny lemujúcej príjazd sa vynára nový, striedmejší farebný akcent – stena zo smrekovcových latiek. Mohutnie zároveň biely blok s prístreškom pred vstupom, ktorý odtiaľto vyzerá ako hlavné krídlo, v skutočnosti však siaha len po schodište uprostred budovy, so svetlíkom skrytým v kompozícii hranolov na streche.

 


Text: Karol Klanic
Foto: Zooey Braun, Al Broc Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky