Dôkaz, že aj v malom byte sa môžete cítiť dobre

21.10.2013  |     

Stret protikladov sa nemusí vždy skončiť katastrofou. Predstavíme vám byt s veľkosťou S, v ktorom Škandinávia spojila sily s New Yorkom, aby vytvorili útulné zákutie, kde sa on & ona budú cítiť (ako) doma.

Monika a Roman majú dar spájať zdanlivo nesúrodé veci. Okrem neutrálneho mužského elementu nájdete u nich doma aj za poriadnu hrsť ženských prvkov. Snáď práve pre tú pestrosť, ktorá je navyše veľmi citlivo vyvážená, je toto bývanie také príťažlivé a teplé už na pohľad. Ak mužovi záleží na bývaní rovnako ako žene, držte sa rady priamo od Moniky: „V každom kúte treba hľadať kompromis.“ 

Byt s veľkosťou S

A veru sa búralo. Hlavným dôvodom bola zmena dispozičného riešenia. Aby ste sa aj v malom byte cítili ako v oblakoch, musí si chudák vytrpieť hneď niekoľko zákrokov. „Kuchyňu sme potrebovali dostať do obývačky, aby nám vznikla samostatná spálňa. Zväčšili sme vstupný priestor vybúraním časti steny. Akurát kúpeľňu sme ponechali takmer v pôvodnom stave. Do konceptu sa nám hodil pôvodný sivý obklad. Pravdupovediac, ani sme nenašli adekvátnu jednoduchú a dizajnovo čistú náhradu.“ Byt sveľkosťou XS sa tak zväčšil na dobré S. A že nafukovacie priestory neexistujú. 

Ako sa vyrába špeciálna atmosféra

Zariadenie interiéru tvorí zaujímavú zmes. Čierna farba doplnkov či úchytiek na nábytku spolu so sivou farbou steny sú prvkami NY loftu a naopak, látková zaguľatená pohovka so starým dreveným konferenčným stolíkom patria k Scandinavian Vintage. Nie všetok pôvodný nábytok Monika s Romanom vyhodili. Ponechali si veľký drevený jedálenský stôl a starú krajčírsku figurínu. On & ona, staré & nové, mesto & vidiek a ešte zopár Monikiných drobností, ktoré robia domov domovom, ako má byť. „Ľúbim svoju zbierku rámikov z rôznych kútov sveta. Nový rámik znamená ďalší prírastok na našej stene. Vytiahnem z mojej debničky potrebné náradie a rámik s fotografiou zavesím. Nemám rada pravidelnosť, nepotrebujem, aby všetko na milimeter ladilo. A môj manžel? Ten mi sem-tam nejaký ten rámik potajomky vyrovná.“ Bývanie postavené na protikladoch len dotvorilo jedinečnú atmosféru. Prirodzený cit pre estetično nezaprie ani jeden z nich a vďaka svojmu zlaďovaciemu umeniu majú bývanie, ktoré nikdy nezovšednie. 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky