Starú opustenú farmu rekonštruovali tehličku po tehličke: Výsledok je ohromujúci!

29.01.2019  |     

Majestátna budova starej farmy je už na pohľad priveľkým objektom na to, aby sme si v nej vedeli predstaviť útulné bývanie – nakoniec, ten najväčší priestor bol pôvodne stajňou, nad ktorou sa nachádzal sklad sena.

Mnoho fariem je opustených alebo v troskách

V oblasti Parmy a Reggio Emilia existuje niekoľko starých fariem, ktoré sú opustené alebo v troskách. Všetky z nich majú pritom rovnaké niektoré vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre tento typ objektu: kompaktný blok, v ktorom boli na troch podlažiach ubytovaní poľnohospodári starajúci sa o farmu, dobytok a úrodu (niekedy doplnený o miestnosti, či dokonca celé krídlo pre hostí). V hlavnej časti sa nachádzala veľká stajňa pre dobytok a nad ňou priestor na ukladanie sena.

Skontrolovali tehlu po tehličke

Budova starobylej farmy, ktorej rekonštrukciu realizovali architekti zo štúdia Studiomas Architetti, s fasádou z odhalenej tehly, s ukladaním do oblúka nad polkruhovými oknami a dverami, si ponechala svoje charakteristické historické prvky. Architekti sa okrem uchovania momentov z histórie a konzervatívnej obnovy zamerali aj na renováciu obytných priestorov.

Všetky existujúce tehlové a kamenné múry, všetky tehlové podlahy a stropy boli skontrolované, ošetrené, alebo – v prípade poškodenia demontované a nahradené funkčnými zdravými prvkami. Celok bol obnovený kúsok po kúsku, až kým nedosiahol požadovanú podobu. Rovnaký postup čakal dubové trámy, dvere, železné zábradlia, schody a všetky prvky z doby minulej, ktoré sa podarilo získať späť.

Svetlo dovnútra prúdi cez veľkolepé presklenie

Veľmi príjemným priestorom je samotný vstup do domu, ktorý je krytý pod strechou a vymedzený vysokými tehlovými stĺpmi. Poskytuje dostatok miesta na posedenie v závetrí a rovnako aj priestor na stolovanie vonku pod strechou a pre pestovanie okrasných rastlín, ktoré by žiadnej farme nemali chýbať.

Dostatok svetla do interiéru zabezpečujú veľké presklené časti napravo od hlavných vstupných dverí. Z opačnej strany, vo svojej základnej podstavovej časti má stavba charakteristické starodávne malé okienka s oblúkom hore zabezpečené mrežami.

Ako to vyzerá zvnútra?

I táto farma bola podobnej štruktúry a členenia ako všetky ostatné v okolí – jej tri hlavné lode rozdeľujú tehlové oporné stĺpy. Prízemie veľkej časti, kde bola pôvodne stajňa tvorí spoločenský priestor so starobylým nábytkom, tehlovými piliermi a kamennou dlažbou. Tak, ako aj vonku, aj vnútri dotvárajú atmosféru početné rastliny.

V druhej – obytnej časti budovy sa širokými schodmi dostanete na ďalšie podlažia, kde sa nachádzajú súkromné spálne a hygienické miestnosti, časť stavby je mierne vnorená do terénu.

Zaujímavosť na záver

Vzhľadom na to, že dom sa nachádza v aktívnej zóne zemetrasení, sa architekti rozhodli konštrukciu vystužiť oceľovou protézou, ktorá je ukrytá do stien, drevených trámov a stropov.

Rekonštrukcia starobylej farmy v kocke:

Architekti: Studiomas Architetti

Lokalita: Reggio Emilia, Taliansko

Rok dokončenia: 2016

Celková zastavaná plocha: 720 m2

Spolupracovníci: Elena Gomiero, Enrico Polato, Devis Durello, Simone Siino

 

Text: Sabína Zavarská

Foto: Marco Zanta

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky