Prenosný dom pre pár? Jednoduchý, ľahko premiestniteľný, a predsa mu nič nechýba

20.04.2017  |     

Mladí ľudia dnes hľadajú čo najúspornejšie možnosti bývania a priestor už nie je taký dôležitý ako kedysi. Hlavným momentom je súkromie, vlastný pokoj a príjemné prostredie. Pribúda ľudí, ktorí fandia mobilným domom a podobným malometrážnym alternatívam bývania. Dom, ktorý vám predstavujeme nesie prívlastok prenosný. Je jednoduchý, ľahko premiestniteľný, a predsa mu nič nechýba.

Domček pre dvoch

Španielska spoločnosť ÁBATON vyvinula celý rad malých „prenosných domčekov“ s označením ÁPH 80. Ide o domy vhodné ako bývanie pre dve osoby, ktoré sa dajú ľahko premiestniť, a tak umiestniť takmer kdekoľvek. Celý dom a jeho proporcie sú výsledkom dôkladných štúdií tímu architektov spoločnosti ÁBATON.

Blahobyt + ekologická rovnováha + jednoduchosť

Hlavným cieľom architektov bolo, aby i toto rozlohou neveľké a prenosné bývanie poskytovalo pohodlný priestor na bývanie a pocit plnohodnotného domova. Základom domu je jednoduchá, ale pritom robustná konštrukcia, vyrobená z materiálov vybraných tak, aby poskytovali pohodlie a rovnováhu. Projekt vyjadruje všetky hlavné zásady a ciele spoločnosti, ktorými sú: blahobyt, ekologická rovnováha a jednoduchosť.

Tri priestory

Interiér je rozčlenený na tri priestory – obývacia izba s kuchyňou, kúpeľňa s toaletou a dvojlôžková spálňa. Sedlová strecha je zvnútra vysoká 3,5 metra, čo tiež prispieva k pocitu priestrannosti a vzdušnosti. Väčšina materiálov je recyklovateľných a spĺňajú kritériá udržateľnosti, ktoré sú základom všetkých projektov tejto spoločnosti. Vďaka veľkému otvárateľnému preskleniu je hranica medzi interiérom a exteriérom potlačená. 

Konštrukcia a technická stránka 

Základným materiálom tohto útulného domčeka je drevo. Nielenže dodáva pokoj a rovnováhu, ale taktiež je hypoalergénne, čo je v dnešnej dobe dôležitým meradlom. Pochádza z regulovaných lesov, kde je zdroj dreva pravidelne obnovovaný. Zvonku je dom pokrytý šedou doskou z betónového dreva, fasáda je vetraná s 12 cm tepelnou izoláciou. Konštrukcia je vytvorená z masívneho dreva. Celý dom bol navrhnutý a vyrobený v Španielsku. 

Hotový už do dvoch mesiacov

Zaujímavým faktom je, že na jeho výrobu stačí 6 až 8 týždňov, zostavený je za jeden deň. Týmto modelom však, zdá sa, nič nekončí. Spoločnosť ÁBATON v súčasnosti pracuje na jednoduchších sériách, ktoré možno pridať k základnému domu, aby vyhovovali každému vzhľadom na konkrétne požiadavky klientov. Vďaka ním sa dajú vytvoriť väčšie priestory a projekt tiež môže nadobudnúť všestranné využitie. 

Prenosný dom v kocke

Architektonické štúdio: ÁBATON
Interiérový dizajn: ÁBATON and BATAVIA 
Úžitková plocha: 27 m2
Lokalita: Španielsko
Rok projektu a realizácie: 2013

Text: Sabína Zavarská
Foto: Juan Baraja

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky