Ako spojili dom s jazerom do krásneho celku

09.11.2017  |     

Obklopený vodou, s nekonečným výhľadom na ligotavú hladinu a kopce. Keď sa ocitnete v tomto pôsobivom interiéri, máte pocit, že Luganské jazero vstupuje dnu oknami a prináša tam svetlo, ktoré celý priestor zaplavuje a zrkadlí.

STOLOVÉ LAMPY sú z kolekcie, ktorej autorkou je Claudia Pelizzari, a etnické predmety sú zasa od Giada Barbieriho. Majitelia si potrpia nielen na prepracované riešenia nábytku, ale aj na výber štýlových doplnkov.

 

Dom na hladine jazera

Priamo uprostred Álp na území Švajčiarska a Talianska leží Luganské jazero (po taliansky Lago di Lugano). Vzniklo zrážkou dvoch ľadovcov a je typické svojím členitým tvarom a rozmanitým pobrežím. Brehy sú prudké a krásne, jazero má rozlohu necelých 50 km2 s priemernou šírkou len okolo 1 km, avšak s hĺbkou až 288 m. Obklopujú ho hory, z ktorých vrcholov sa vám naskytne jedinečný výhľad na celé jazero. A rovnako jedinečný výhľad poskytuje aj dom v tvare sklenenej kocky, ktorý obýva švajčiarsky podnikateľský pár.

Šarm domu spočíva v kombinácii veľkých okien a prirodzeného svetla, ktoré vďaka nim vstupuje dnu, kým slnko nezapadne za obzor. Aj dizajn osvetlenia v celom dome je založený na podrobnej štúdii s presným cieľom – vzdať hold prirodzenému svetlu. Všetko tu navzájom spolupracuje a sleduje funkčnosť a ľahkosť, ktorá sa prejavuje najmä pri výbere príslušenstva a jeho farieb. Materiály sú prírodné, objekty sú inšpirované orientálnou tradíciou.

Nový nábytok na terase bez problémov koexistuje so starodávnymi stoličkami, ktoré majitelia už vlastnili. Nájdeme tu nespočetné stopy originality, napríklad jedálenský stôl s eukalyptovou doskou či mosadznú časť knižnice, ktorá žiari ako Luganské jazero za úsvitu.

KUCHYŇA PÔSOBÍ JEDNODUCHO, avšak dlhší pohľad prezrádza, že je tu všetko dokonale premyslené. Barové stoličky z plastu „naoko“ zľahčujú priestor pod výrazným antikorovým digestorom.

JEDÁLENSKÝ STÔL JE DIELOM štúdia C.P.S. a jeho noha bola vypracovaná ako socha. Doska je z eukalyptu so žilnatinou umiestnenou tak, aby vytvárala dekoratívny efekt.

Katarínin pohľad 

V tomto prípade je pre mňa azda zaujímavejšie a pôsobivejšie prostredie, v ktorom sa dom nachádza, ako samotný dom. Ak vás totiž obklopujú kopce – každý inej farby a zloženia –, ak sa môžete takmer z každej časti interiéru zahľadieť na vodu, ktorá mení farby s každou načatou hodinou, ak môžete z terasy sledovať zapadajúce slnko nad pokojnou hladinou, tak je hádam celkom jedno, ako vyzerá to ostatné okolo vás. Páči sa mi však, že pri realizácii tohto domu brali obrovský ohľad na okolitú prírodu i hru svetla a farieb. Interiér na mňa v mnohých ohľadoch pôsobí možno trochu stroho, ale nachádza sa vo Švajčiarsku, takže je to celkom logické. Oceňujem neutrálnu farebnosť zariadenia a o obrovských zasklených plochách a terasách hádam netreba pochybovať, že boli jedinou možnou voľbou, ako spojiť dom s jazerom do jedného celku.

 

dom pri Luganskom jazere 

rozloha: 190 m2

lokalita: Capolago, Švajčiarsko

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ 
FOTO: ALESSANDRA LONGONI A GIANPIETRO GODIO
ZDROJ: časopis Môj dom 10/217

Tagy:
rodinné domy Luganské jazero domy pri jazere

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky