Prízemný domček v Borinke s gánkom a klasickou sedlovou strechou

27.08.2019  |     

Hoci tento sympatický domček nepostavili až tak dávno, už za bráničkou akoby na vás dýchli staré časy a nevdojak si spomeniete na prázdniny u starkej na dedine. Záhrada a dom totiž ctia svoje vidiecke okolie, v interiéri zas stavili na nadčasovú klasiku.

Pozemky sú tu úzke (hoci vďaka priehľadným pletivovým plotom nemá človek pocit stiesnenosti) a v dome žije len dvojica, ktorá nepotrebovala veľa izieb. Rozhodli sa preto pre jednoduchý prízemný domček. Jeho zvláštnym znamením sú kruhové okienka na povalu.

Záhrada ešte potrebuje trochu času – na dokončenie čaká altánok s hojdačkou aj letná kuchyňa s kozubom a sedením, v ktorej sa bude nielen relaxovať, ale aj zavárať.

Prospešná spolupráca

Chodníkom popri úzkom dlhom pozemku, aké sú na našich dedinách typické, sme sa dostali až k jednoduchému prízemnému domu s gánkom a klasickou sedlovou strechou – potešilo ma, že novostavba s takou úctou rešpektuje pravidlá vidieckeho stavania. Pod prístreškom sa sušila cibuľa a vinohradnícke paradajky v košíkoch čakali na svoj ďalší osud.

Aj lavička a gumáky pred dverami naznačovali, že do záhrady za domom sa nechodí len oddychovať. Bolo veľmi príjemné vidieť, že to, čo bolo pre rodinné domy na dedinách vždy typické, sa dá ešte stále nájsť aj pár kilometrov od Bratislavy. A príjemná atmosféra vidieka sa nevytratila ani za dverami do domu.

Hoci bol interiér evidentne moderný a plný praktických detailov, nechýbala tu správna dávka pohody a romantiky. Majitelia domu oslovili interiérovú architektku Adriánu Zoššákovú Kristofčákovú ešte v čase, keď o jeho stavbe len začali uvažovať, čo sa ukázalo ako veľmi šikovný krok. Interiér tak vznikal zároveň s projektom a Adriána mala priestor na doladenie dispozície v spolupráci s architektmi stavby.

Prečítajte si tiež:

V Borinke si mladý pár nechal prestavať murovanú chatu na drevodom

Stačilo napríklad posunúť priečky, aby sa dali komunikačné priestory lepšie využiť a aby vznikla aj malá praktická práčovňa, miesto ušetrili aj účelnými skladacími dverami.

Známi nám hovorili: ,Načo vám je interiérový architekt, veď viete, čo sa vám páči‛“. Ale Adriána urobila veľmi šikovné úpravy v dispozícii, výborný nápad boli aj vitrážové okná, ktoré úplne zmenili pocit z jedálne. Na to by sme sami určite neprišli,“ hovorí domáca pani.

Kozub nemal byť dominantou priestoru, mal ho harmonicky dopĺňať. Architektka preto zvolila jemný, nenápadný obklad. Vyriešila tiež problém s komínom – klasický murovaný sa totiž nedal zrealizovať z priestorových dôvodov, vonkajší antikorový zas neladil so štýlom domu. Vybrala teda nenápadný čierny, ktorý nepôsobí rušivo, a keďže priamo nadväzuje na kozubovú vložku, nezaberá v priestore žiadne miesto.

„Máme radi čisté, upratané priestory, ľudia však nebývajú vždy takí dokonalí, aby si všetko naozaj odkladali. Adriáne sa ale podarilo vymyslieť veci tak, aby aj v každodennom živote skutočne fungovali.“

majitelia

Sedačku nechali vyrobiť u šikovného slovenského dodávateľa, rovnako ako postele. V ponuke kamenných ani interiérových obchodov sa totiž architektke nepodarilo nájsť správnu kombináciu štýlu, farby a rozmerov.

Motív z vitráže pri jedálenskom stole zopakovala architektka aj o kúsok ďalej, na stene za sedačkou – tentoraz v grafickej podobe.

Decentná klasika

Hoci domček nie je veľký (aj so zimnou záhradou má len o niečo viac než 100 m2), jeho interiér pôsobí vzdušne a svetlo. Je príjemne domácky, a pritom mu nechýba elegancia, vyzerá klasicky a nadčasovo, nie je však prezdobený. Pri druhom pohľade sa navyše ukážu viaceré praktické riešenia a šikovné detaily.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Nežnú bielu linku dopĺňajú kontrastné tmavé drevené stoličky a čierna žulová pracovná doska – kameň sa totiž perfektne hodí k štýlu interiéru. Vďaka impregnácii nie je jeho údržba taká náročná.

Barový pult je obľúbeným miestom na sedenie pri jedle aj rozhovoroch. Nie je to však klasické vysoké barové sedenie, je len mierne zvýšené. Kuchynskú linku, ale aj ďalšie nábytkové prvky vyrobil na mieru stolár, ktorého si architektka nevie vynachváliť: „Všetky moje nápady dokáže vždy perfektne zrealizovať,“ hovorí.

Predstava majiteľov o novom dome bola inšpirovaná interiérmi, ktoré poznali najmä z Belgicka – páčil sa im štýl ovplyvnený francúzskou a americkou klasikou. Na základe toho, čo sa domácej dvojici páčilo, navrhla architektka do ich domu decentný mix klasiky a štýlu vintage. Nie však rustikálny, skôr čistejší a jednoduchší.

Pôvodne plánovala Adriána využiť najmä hotový kusový nábytok, nakoniec sa však väčšina vyrábala na mieru. I keď išlo o špecifický štýl, ktorý sa u nás veľmi nevidí, na belgických, francúzskych a amerických stránkach našla, čo hľadala. Problém však bol v rozmeroch, ktoré len málokedy sadli do daného priestoru. Riešením bola preto výroba na mieru.

Priestor výrazne ovplyvnila aj voľba farebnosti – dominujú tu pokojné, zemité odtiene, ktoré majiteľom najviac vyhovovali. Jediným miestom, kam architektka vpustila o niečo viac farieb, je hosťovská izba.

Prečítajte si tiež:

Odvážny dom! Prekvapí vás polohou, nezvyčajnou fasádou a tvarom písmena C

„Na kombináciu modrej a zelenej by sme sami nemali odvahu,“ priznávajú. „Ale dôverovali sme Adriáne a nakoniec sme museli uznať, že výsledok vyzerá fantasticky.“ A práve túto dôveru považuje Adriána za kľúčový prvok dobrej spolupráce, ktorej výsledkom je interiér podľa predstáv majiteľov a obojstranná spokojnosť.

„Obrazy sú veľmi individuálna záležitosť. Toskánsko obaja milujeme, preto sme ho chceli mať v spálni na obraze. Je príjemné prebudiť sa s pohľadom, ktorý vyvoláva príjemné spomienky na dovolenku.“

majitelia

Praktické dvere. Posuvné sklenené oddeľujú predsieň len vtedy, keď je to potrebné – zatvárajú ich len v zime, aby chránili pred chladom, prístupu svetla však nebránia. Vďaka špeciálnemu kovaniu pritom nevidno vodiace lišty ani na podlahe, ani na strope. Pomocou skladacích dverí, ktoré sú ozaj šikovnou „vychytávkou“ do malého priestoru, sa zas podarilo architektke ušetriť miesto aj tam, kde ho bolo primálo i na bežné stavebné puzdro.

Vstupné dvere so zasklením sa spolu so svetlovodmi postarali o to, aby bolo denné svetlo aj v chodbách. Pocit z týchto priestorov je vďaka tomu celkom iný.

Katkin pohľad

Farby, ktoré upokojujú, a ticho, ktoré lieči. Uponáhľaný svet nechávate za dverami a ostáva len oáza pokoja. Otvorený priestor pôsobí vzdušne nielen vďaka dostatku svetla, ale i dômyselným úložným priestorom. Veľkorysé šatníky v chodbe šikovne kopírujú inak nevyužité steny. Oceňujem praktické zmýšľanie majiteľky, pre ktorú je dôležité zachovať interiér čistý a uprataný bez toho, aby jej každodenné upratovanie zabralo veľa času. Doplnky sú striedme, no vyberané s citom. Páči sa mi aj žiarivá vitráž, ktorá dodala jedálni jas a sviežosť. Všadeprítomné drevo vytvára pocit domova a príjemné textílie doslova volajú po leňošení. Každý kút v dome ponúka miesto na dobytie energiou.  Celý interiér vďaka tomu pôsobí na mňa veľmi mäkko a útulne.

Príjemnú atmosféru vytvárajú aj romantické doplnky – lampy s keramickou podnožou či posteľná bielizeň, ktorú si majitelia ešte pred rokmi doviezli z Belgicka. Keďže príroda a vtáctvo sú vášňou domácej panej, nemohli chýbať prírodné motívy.

Lamelové dvere šatníkovej skrine v hlavnej spálni štýlovo pripomínajú tradičné okenice. Okrem klasickej stolovej lampy je pri každej posteli aj praktická nenápadná polohovateľná lampička určená na čítanie.

ARCHITEKTKA

Ing. arch. Adriána Zoššáková Kristofčáková sa nebojí zariaďovať interiéry v rozličných štýloch – 
vintage, glamour, retro, moderna, viktoriánsky, americký... a výzvou sú pre ňu aj ostatné.

interierovydizajn.com

interiér rodinného domu

počet podlaží: 

úžitková plocha: 116 m2

lokalita: Borinka

Text: ERIKA KUHNOVÁ
Foto: NORA A JAKUB ČAPRNKA
Zdroj: časopis Môj dom

Tagy:
šatníky rodinné domy Borinka vitrážové okná

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 12/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky