(VIDEO) Malý byt v centre Bratislavy s handmade prvkami a premyslenými riešeniami

11.03.2018  |     

Byt v historickej budove centra mesta je síce menší rozlohou, kompenzujú to však dôkladne premyslené riešenia a originálne vlastnoručne robené prvky, ktoré mu dodávajú osobité čaro a pocit, že ku komfortnému bývaniu v ňom majiteľom naozaj nechýba ani štvorcový meter.

 

Dôkladne premyslený projekt

Majiteľ už dávnejšie býval v centre mesta a vedel, že sa doň chce vrátiť. Keď sa naskytla možnosť bývania dokonca v „historickej pamiatke“, neváhal. Byt sa nachádza v pôvodnom meštianskom dome, ktorý postavila známa staviteľská rodina v roku 1865. Objekt bol už pred vyše 30 rokmi vo veľmi zlom stave vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Súčasťou obnovy bola teda komplexná a pomerne komplikovaná rekonštrukcia a nadstavba pôvodných častí. Samozrejme, všetko pod prísnym dohľadom „pamiatkarov“.

Počas čakania na dokončenie projektu sa majiteľovi, povolaním architektovi, v hlave kreovala predstava, ako by mal holobyt vyzerať. A keďže projekt niekoľko mesiacov meškal, jeho predstavy dozrievali vo viacerých variáciách, menili sa, podliehali technickým kompromisom. S výsledkom je však spokojný a cítiť to aj na návšteve tohto sympatického bytu. A aké rady by ako architekt odporučil tým, ktorí čakajú na dokončenie svojho bývania?

„Určite sa dopredu zamyslite nad tým, či nechcete urobiť nejaké klientske zmeny. Posunúť priečky či pridať elektrickú zásuvku... Pouvažujte nad tým, kde všade budú vypínače, či chcete mať v predsieni dlažbu a nie rovnakú podlahovinu ako na zvyšnej ploche bytu. Premyslite si detaily a snažte sa interiér zariadiť v jednotnom štýle, dodržať jednotnú líniu celého bytu. Vyzerá to určite krajšie, ako keď je každá miestnosť iná. Pouvažujte nad službami architekta, ktorý vám častokrát vie v konečnom dôsledku peniaze ušetriť a dohliadnuť na celú realizáciu. No a v neposlednom rade sa snažte dokončiť interiér kompletne čo najrýchlejšie, pretože ak to nespravíte hneď, je to potom nadlho, stratíte motívaciu a jednotnú ideu projektu,“ hovorí Matej.

„Mnoho ľudí interiér doslova prepláca doplnkami. Treba vedieť odhadnúť, kedy je toho už veľa. Okrem miery je dôležitá aj psychológia farieb, tvarov a štruktúr.“ 

Matej Borovička, architekt

Geometria v hlavnej úlohe 

Najväčším akcentom interiéru je hlavná stredová stena obložená trojuholníkmi z dubovej lepenky. Majiteľ už dlho sníval o podobnom obklade, a tak sa mohol konečne realizovať. „Pôvodne som myslel, že stena bude šikmá na úkor spálne, ale potom sme zistili, že síce by to bol zaujímavý atyp, ale spálňu by sme pomerne ťažko zariadili podľa svojich predstáv.“

Na stene sú prilepené na mieru vyrobené geometrické trojuholníkové fragmenty. V prvej verzii boli zoradené úplne pravidelne, ale „ťahalo“ to oči, tak sme potom pocitovo doplnili prázdne miesta ďalšími. Obývačka tak dostala originálny „výzor“, ktorý sotva nájdete v inom byte. Originálnych prvkov je napokon v tejto domácnosti viac, keďže mladý pár sa venuje tvorivým činnostiam vo svojom výtvarnom ateliéri. On tam vyrába svietidlá a iné drobné solitéry a ona maľuje obrazy. Tento technicko-umelecký, mužsko-ženský princíp cítiť aj v celom byte, kde obývačka predstavuje tú mužskú, technickejšiu časť a spálňa zasa jemnú, snovú, ženskú časť.

Zariadenie bytu je kombináciou produktov zo známych nábytkových firiem a prvkov i doplnkov vlastnej značky Ohurik. Všetko však spolu dokonale ladí a vytvára osobitý priestor, v ktorom cítiť nielen umelecky ladené duše majiteľov, ale aj ich šikovné ruky. 

„Na tomto projekte bývania ma v prvom momente zaujalo najmä to, že budova, v ktorej sa byt nachádza, je historická pamiatka.“ 

Matej, majiteľ

Finty na zväčšenie priestoru. Veľké zrkadlo miestnosť opticky rozširuje, priestor šetria aj posuvné dvere a elektrické podlahové vykurovanie zasa nahradilo ohrievač, ktorý by tiež uberal centimetre. Dobrých nápadov v malom byte nikdy nie je dosť.

Jedlo s bielizňou nie je podľa majiteľa dobrá kombinácia, preto práčku umiestnil do kúpeľne, nie do kuchyne, ako býva často zvykom. Sprchový kút miesto vane mu úplne vyhovuje, takže sa tam bez problémov zmestila.

Katarínin pohľad

Historická 150-ročná budova v úzkom centre mesta skrýva za veľkou bránou tento chutný bytík, ktorý s veľkým citom rešpektuje prostredie, v ktorom sa nachádza. Nuž, veď majiteľ je povolaním architekt, takže by to malo byť logické... Vidno, že je tu všetko premyslené do najmenšieho detailu. Napriek neveľkej rozlohe mám pocit, že bytu nič nechýba, má všetko, čo ku komfortnému spolunažívaniu mladého páru treba. Ale má ešte čosi navyše. Čosi podstatné. Pridanú hodnotu v podobe ručnej práce jeho obyvateľov. Menšie kusy nábytku, zreštaurované stoličky, originálne svietidlá či obrazy, ktoré vznikli spod ich šikovných rúk, totiž dodávajú celému priestoru osobité čaro, akýsi ich rukopis, ktorý len ťažko dosiahnete s ekvivalentmi z obchodu. A to sa mi na ňom ráta najviac. No a, samozrejme, ešte tá adresa...

KTO TU BÝVA

Ing. arch. Matej Borovička
Architektonický ateliér Projektum www.projektum.sk, www.ohurik.com

 

byt v historickom dome

rozloha 43 m2

lokalita Staré Mesto, Bratislava

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: NORA A JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2018

Tagy:
byty handmade byty v Bratislave rekonštrukcie bytov tehlové obklady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky