Ako si postaviť rodinnú chatu zo štyroch rybárskych búd

03.06.2019  |     

Rybárska búda zvyčajne býva malá jednoizbová drevená chatka so sedlovou strechou. To je pre rodinu určite málo. Ak však spojíte tri či štyri takéto malé chatky, vznikne celkom zaujímavé víkendové bývanie. Na brehu rybníka bude pôsobiť najpríjemnejšie, ale hodí sa aj do lesného prostredia.

Jedna zo štyroch

Architekt Jiří Weinzettl z Atelieru 111 architekti dostal za úlohu navrhnúť chatku na brehu rybníka v príjemnom prostredí českej Vysočiny tak, aby čo najlepšie zapadla, a pritom spĺňala kritéria víkendového domčeka.

Miestne regulatívy dovoľujú maximálnu zastavanú plochu 50 metrov štvorcových a maximálnu výšku 5 metrov. Riešenie? Spojenie štyroch drobných chatiek do jedného celku, z čoho tri sú vzájomne prepojené, štvrtá je samostatná a stojí kúsok od ostatných.

Všetko má svoje miesto

Do centrálnej miestnosti, ktorá sa dá nazvať obytnou kuchyňou, vstúpite cez minimálne zádverie. Súčasťou tejto hlavnej „izby“ je aj neveľký podkrovný priestor určený na spanie pre deti. Kuchyňa očarí výhľadom na vodnú hladinu, podobný príjemný výhľad majú domáci aj zo spálne a obývacej miestnosti.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Časť chaty s obývačkou sa otvára aj opačným smerom – k odrasteným dubom. V chatke, ktorá stojí samostatne, je sklad a zároveň krytá veranda, kde sa dajú sušiť rybárske siete alebo si môžete len tak posedieť a vnímať okolité krásy či večerať s rodinou a priateľmi pri pohľade na jazero.

 

Ako súčasť prostredia

Z diaľky i zblízka pôsobí takáto chata na brehu jazera nenápadne, z prirodzeného prostredia nevytŕča. Naopak, v kombinácii s jazerom vytvára oku lahodiaci obraz. Architekt pracoval s priestorom hneď viacerými spôsobmi. Prostredné dve „búdy“ sú spojené a tvoria jeden celok aj na prvý pohľad. Tretia pripojená „búda“ je vysunutá smerom k jazeru. V nej sa nachádza spomínaná obývačka s obojstranným výhľadom.

Svetlé i tmavšie drevo

Vstupné dvere do chaty sú dokonale skryté, ale keď ich otvoríte všimnete si zaujímavý kontrast farby dreva na fasáde a v interiéri. Kým fasáda má hnedočervené sfarbenie, vo vnútri dominuje svetlé drevo. Veľmi blízke umiestnenie chaty k jazeru umožňuje majiteľom jedinečný zážitok a relax. Navyše, v blízkom okolí neexistujú žiadne iné stavby, takže vysnívaný víkend pre rodinu je vždy na dosah.

 

Chata pri rybníku v skratke

architektonický ateliér: Ing. arch. Jiří Weinzettl,  Atelier 111 architekti

projekt: Ing. Michal Hamada, 2015

lokalita: Vysočina, ČR

realizácia: 2016 až 2018

zastavaná plocha: 49 + 23 m2

úžitková plocha: 37 + 17 m2

zhotoviteľ stavby: Truhlářství Milan Vlk, Pejškov

Sabína Zavarská

Foto: Boysplaynice

Tagy:
chaty chatky rybárske búdy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky