Exteriér - Rekreačná chata Tomky v Borskom Svätom Juri

V rekreačnej oblasti Tomky vyrástla novodobá chatka v tvare písmena A, aké poznáme z osemdesiatych rokov. Ako ju oživili a zmodernizovali oproti pôvodnej chate?

Galéria (25)
Zdroj: Matej Hakár
25. 01. 2023
Zdieľať

Pamätáte si na typické horské chatky v tvare písmena A so strmou sedlovou strechou siahajúcou takmer po zem? Kedysi ich boli plné rekreačné oblasti. Podobná chatka stála aj na Záhorí, v časti Tomky pri Borskom Svätom Jure. Ako väčšina z chát takzvaného tatranského typu, mala dve podlažia a podkrovie. O jej oživenie v podobe novostavby sa postarali architekti Martin Maňo a Tomáš Amtmann.

Autori novej chatky vychádzali z pôvodného objektu priestorovo i koncepčne. Nová chata nezaberá ani o meter štvorcový viac pozemku ako pôvodná a rešpektuje základnú koncepciu zástavby celého územia. Podobne ako pôvodný objekt, aj novostavba je dvojpodlažná s podkrovím. Prvé nadzemné podlažie je približne pol metra zapustené do rovinatého terénu a slúži ako technické zázemie domu. V severovýchodnej časti prízemia je vchod. Ostatné podlažia sú obytné.

Stará chata už nestačila – najmä energeticky

Ďalšou typickou črtou pôvodného objektu, ktorú architekti preniesli na novú chatku, je ostrá sedlová strecha. Ak by ste sa sem vrátili po rokoch, mysleli by ste si, že sa čas vrátil späť a pôvodná chata omladla. Avšak stará chata už doslúžila a ďalšími dôvodmi k jej zbúraniu boli nedostatočná svetlá výška a zlá energetická hospodárnosť. Investori preto hľadali miesto na rekreáciu, víkendový či letný pobyt v novopostavenom objekte, ktorý by spĺňal ich potreby a predstavy.

Spálňa - Rekreačná chata Tomky v Borskom Svätom Juri

Horizontálne lamely tienia nočné priestory a zabraňujú prehrievaniu najvyššieho podlažia počas letných mesiacov. Zdroj: Matej Hakár

Výnimočná poloha umožnila výhľad na les i na jazero

„Objekt je hmotovo kompaktný, má tvar klasickej „Áčkovej“ chaty. Obe štítové priečelia sú celopresklené, vzhľadom k výnimočnému situovaniu tohoto objektu. Jednou stranou je chata orientovaná k jazeru, druhou do lesa. Stavbu sme osadili v smere severovýchod – juhozápad, približne 11 metrov od obslužnej komunikácie. Najbližšie okolité objekty sú vo vzdialenosti cca 10 metrov na južnej strane a cca 11 metrov na severnej strane,“ konkretizujú autori projektu.

Denná zóna s krbovými kachlami - Rekreačná chata Tomky v Borskom Svätom Juri

Obe zasklené steny na prvom podlaží zahŕňajú dvojicu posuvných dverí, ktoré počas leta umožňujú efektívne priečne vetranie. Zdroj: Matej Hakár

Schodisko uprostred dispozície delí priestor na zóny

Sedlová strecha vytvára po stranách chaty presah, ktorý prekrýva vstup do chaty a gánok. Po jednoramennom schodisku vystúpite do prvého poschodia chatky, ktoré funguje ako denná zóna. Schodisko spolu s kúpeľňou ju delia na dve časti. Väčšia s výhľadom na jazero patrí obývačke a menšia, orientovaná k lesu, jedálni s kuchynkou.

Obe zasklené steny na tomto podlaží zahŕňajú dvojicu posuvných dverí, ktoré počas leta umožňujú efektívne priečne vetranie. Nehrozí teda prehrievanie interiéru. Po oboch stranách dennej zóny architekti umiestnili drevené „schodiskové“ terasy. Jedna slúži na opaľovanie a relax, druhá na letné stolovanie v tieni.

Denná zóna s obývačkou a kuchyňou - Rekreačná chata Tomky v Borskom Svätom Juri

Schodisko spolu s kúpeľňou delia dennú zónu na dve časti. Zdroj: Matej Hakár

Do podkrovia chaty jej autori tradične umiestnili nočnú časť. I tá je rozdelená schodiskom a toaletou na dve zóny – dve spálne. Horizontálne lamely tienia nočné priestory a zabraňujú prehrievaniu najvyššieho podlažia počas letných mesiacov.

Železobetón, OSB dosky i preglejka

Z konštrukčného hľadiska chata stojí na betónových pásoch, na ktorých je jeden rad debniacich tvárnic DT25 a železobetónová doska. Obvodové steny prízemia sú z tehál, natreté asfaltovou hydroizoláciou. Stropná doska nad týmto podlažím je tiež zo železobetónu.

Zvyšok stavby nad prízemím je z drevených prvkov – okrem stabilizačnej železobetónovej priečnej steny. Obvodové steny sú zadebnené z vonkajšej strany záklopom z OSB dosiek vyplneným izoláciou z minerálnej vlny. Zo strany interiéru architekti použili borovicovú preglejku, prízemie je omietnuté sadrovou omietkou.

Sedlová plechová strecha - Rekreačná chata Tomky v Borskom Svätom Juri

Prírodný vzhľad chatke dáva fasáda zo smrekovcových dosiek. Zdroj: Matej Hakár

Keramická dlažba, smreková palubovka, na streche falcovaný plech

Na prvých dvoch podlažiach si môžete všimnúť veľkoformátovú keramickú dlažbu, v podkroví je smreková palubovka. Prírodný vzhľad chatke dáva fasáda zo smrekovcových dosiek. Drevené sú tiež okná s izolačným trojsklom a interiérové dvere. Strechu pokrýva falcovaný plech vo svetlom odtieni.

Prečítajte si tiež
Pôvodnú chatku v chránenej oblasti nahradila drevostavba z prefabrikovaných panelov. Čo všetko museli architekti dodržať?

Vďaka blízkemu stĺpu má chatka elektrinu, kanalizácia vedie do už existujúcej žumpy. Neodmysliteľnou výhodou je voda z kopanej skružovej studne, privedená dovnútra chatky.

Rekreačná chata Tomky

autori: Mgr. art. Martin Maňo, Mgr. art. Tomáš Amtmann, ArtD.
lokalita: rekreačná oblasť Tomky, Borský Svätý Jur
zastavaná plocha: 44 m2
úžitková plocha: 102 m2
realizácia: 2021 – 2022

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: chata chatka presklené plochy sedlová strecha vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia