Zdroj: Vaidotas Darulis

Modulárnu malú chatku posadili na piliere bez nutného zásahu do terénu

04. 04. 2021
Zdieľať

Aj vy máte ten pocit, že niekedy je lepších 20 metrov štvorcových súkromia v prírode ako štvornásobok v meste? Na účinný relax v prírode nepotrebujeme luxus, ani rozsiahly priestor, práve naopak.

Mnohí dnes prepadli čaru malých chatiek, ideálne, ak sa dajú preniesť a postaviť veľmi rýchlo. Nie je to nemožné. Litovskí architekti z ateliéru ŠA atelier navrhli malú chatku na pilieroch. Má len 23 metrov štvorcových, ale v takom prostredí vám to vadiť nebude. Úlohou architektov bolo vytvoriť prenosnú chatku, ktorá by bola skonštruovaná v dielni a prinesená na miesto.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Základnou požiadavkou investora bolo, aby sa dala ľahko reprodukovať, dopĺňať a aby bola schopná prispôsobiť sa rôznym kontextom. „Hľadanie riešenia nás priviedlo k návrhu modulárneho systému. Tento systém definuje štruktúru ako súbor jednotlivých prvkov pozostávajúcich zo stĺpov, podláh, stien, strechy a tak ďalej.

Chatka v lese s výhľadom

Chatka stojí v krásnom prostredí lesa s výhľadom na jazero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Vďaka tomu je možné podľa situácie prepravovať budovu v zmontovaných alebo samostatných prvkoch. Navyše, modulárny systém umožňuje stavať budovy rôznych veľkostí a konfigurácií,“ takto cestu k riešeniu vysvetľujú autori návrhu.

Jedinečná chatka v lese

Vizuálne ľahký objem budovy harmonicky zapadá do prírodnej krajiny. Zdroj: Vaidotas Darulis

Štíhle nohy a nezvyčajná strecha

V období, keď sa od nich očakával prvotný návrh, ešte nevedeli, kde bude chatka stáť. Jediné, čo poznali, boli klimatické podmienky – slnko, vietor a voda. Práve v reakcii na ne vyzerá strecha akoby plávala vo vetre. Takto chatku chráni pred slnečným žiarením a vďaka tvaru zhromažďuje dažďovú vodu, ktorá preteká z jednej roviny do druhej a vytvára vodný tok. Štíhle nohy, na ktorých stavba stojí, umožnili, že do terénu nebol potrebný žiadny väčší zásah a chata stojí vodorovne na skláňajúcim sa svahom.

Interiér chatky z preglejky

Malý priestor je variabilný a veľmi praktický. Zdroj: Vaidotas Darulis

Zvonku kov s jedinečným vzorom, zvnútra preglejka

Kov, ktorý autori návrhu použili na konštrukciu a fasádu chatky, je nefarbený, výrobný proces na ňom zanechal jedinečný vzor. Výsledkom je, že každá z týchto modulárnych chatiek, aj keby ich boli stovky, bude mať mierne odlišnú fasádnu grafiku. Vnútro kovovej škrupiny je vystlané harmonizujúcou prírodnou povrchovou úpravou z preglejky.

Prečítajte si tiež
Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)
Výhľad na jazero z chatky

Na interiér chatky nadväzuje terasa s výhľadom na jazero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Čo nájdete v interiéri?

Aj keď sa to zdá nemožné – na ploche 23 metrov štvorcových nájdete dve spálne, obývaciu izbu s kuchyňou a kúpeľňu. Podarilo sa to vďaka prispôsobiteľnému nábytku, ktorým veľmi rýchlo upravíte funkcie interiéru. Na interiér chatky nadväzuje terasa s výhľadom na jazero. Celá stena vedúca na terasu je riešená ako skladacie sklenené dvere. Chatka má aj menšie horizontálne bočné okno.

Chatka v lese s výhľadom

Na interiér chatky nadväzuje terasa s výhľadom na jazero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Neboli potrebné žiadne stavebné práce

Prvá z chatiek sa nakoniec ocitla na jazernom ostrove „Apple Island“ v Litve. Tento ostrov je charakteristický výnimočným prírodným prostredím, jedinečným terénom a pôvodnými stromami. Okrem toho, že navrhnutá chatka nevyžadovala žiadne stavebné práce na mieste, vizuálne ľahký objem budovy harmonicky zapadá do prírodnej krajiny.

Prečítajte si tiež
Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

Cabin 19

Architektonický ateliér: ŠA atelier

Autori: Gabrielė Šarkauskienė, Antanas Šarkauskas

Lokalita: Apple Island, Litva

Realizácia: 2019

Plocha: 23 m2

Sabína Zavarská

Foto: Vaidotas Darulis, Gabrielė Šarkauskienė

Kategória: Stavba
Tagy: chata chatka ekologický materiál mini modulárny dom preglejka
Zdieľať článok

Diskusia