Modulárnu malú chatku posadili na piliere bez nutného zásahu do terénu

04. 04. 2021
Zdieľať

Aj vy máte ten pocit, že niekedy je lepších 20 metrov štvorcových súkromia v prírode ako štvornásobok v meste? Na účinný relax v prírode nepotrebujeme luxus, ani rozsiahly priestor, práve naopak.

Mnohí dnes prepadli čaru malých chatiek, ideálne, ak sa dajú preniesť a postaviť veľmi rýchlo. Nie je to nemožné. Litovskí architekti z ateliéru ŠA atelier navrhli malú chatku na pilieroch. Má len 23 metrov štvorcových, ale v takom prostredí vám to vadiť nebude. Úlohou architektov bolo vytvoriť prenosnú chatku, ktorá by bola skonštruovaná v dielni a prinesená na miesto.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Základnou požiadavkou investora bolo, aby sa dala ľahko reprodukovať, dopĺňať a aby bola schopná prispôsobiť sa rôznym kontextom. „Hľadanie riešenia nás priviedlo k návrhu modulárneho systému. Tento systém definuje štruktúru ako súbor jednotlivých prvkov pozostávajúcich zo stĺpov, podláh, stien, strechy a tak ďalej.

Chatka v lese s výhľadom

Chatka stojí v krásnom prostredí lesa s výhľadom na jazero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Vďaka tomu je možné podľa situácie prepravovať budovu v zmontovaných alebo samostatných prvkoch. Navyše, modulárny systém umožňuje stavať budovy rôznych veľkostí a konfigurácií,“ takto cestu k riešeniu vysvetľujú autori návrhu.

Jedinečná chatka v lese

Vizuálne ľahký objem budovy harmonicky zapadá do prírodnej krajiny. Zdroj: Vaidotas Darulis

Štíhle nohy a nezvyčajná strecha

V období, keď sa od nich očakával prvotný návrh, ešte nevedeli, kde bude chatka stáť. Jediné, čo poznali, boli klimatické podmienky – slnko, vietor a voda. Práve v reakcii na ne vyzerá strecha akoby plávala vo vetre. Takto chatku chráni pred slnečným žiarením a vďaka tvaru zhromažďuje dažďovú vodu, ktorá preteká z jednej roviny do druhej a vytvára vodný tok. Štíhle nohy, na ktorých stavba stojí, umožnili, že do terénu nebol potrebný žiadny väčší zásah a chata stojí vodorovne na skláňajúcim sa svahom.

Interiér chatky z preglejky

Malý priestor je variabilný a veľmi praktický. Zdroj: Vaidotas Darulis

Zvonku kov s jedinečným vzorom, zvnútra preglejka

Kov, ktorý autori návrhu použili na konštrukciu a fasádu chatky, je nefarbený, výrobný proces na ňom zanechal jedinečný vzor. Výsledkom je, že každá z týchto modulárnych chatiek, aj keby ich boli stovky, bude mať mierne odlišnú fasádnu grafiku. Vnútro kovovej škrupiny je vystlané harmonizujúcou prírodnou povrchovou úpravou z preglejky.

Prečítajte si tiež
Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)
Výhľad na jazero z chatky

Na interiér chatky nadväzuje terasa s výhľadom na jazero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Čo nájdete v interiéri?

Aj keď sa to zdá nemožné – na ploche 23 metrov štvorcových nájdete dve spálne, obývaciu izbu s kuchyňou a kúpeľňu. Podarilo sa to vďaka prispôsobiteľnému nábytku, ktorým veľmi rýchlo upravíte funkcie interiéru. Na interiér chatky nadväzuje terasa s výhľadom na jazero. Celá stena vedúca na terasu je riešená ako skladacie sklenené dvere. Chatka má aj menšie horizontálne bočné okno.

Chatka v lese s výhľadom

Na interiér chatky nadväzuje terasa s výhľadom na jazero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Neboli potrebné žiadne stavebné práce

Prvá z chatiek sa nakoniec ocitla na jazernom ostrove „Apple Island“ v Litve. Tento ostrov je charakteristický výnimočným prírodným prostredím, jedinečným terénom a pôvodnými stromami. Okrem toho, že navrhnutá chatka nevyžadovala žiadne stavebné práce na mieste, vizuálne ľahký objem budovy harmonicky zapadá do prírodnej krajiny.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prečítajte si tiež
Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

Cabin 19

Architektonický ateliér: ŠA atelier

Autori: Gabrielė Šarkauskienė, Antanas Šarkauskas

Lokalita: Apple Island, Litva

Realizácia: 2019

Plocha: 23 m2

Sabína Zavarská

Foto: Vaidotas Darulis, Gabrielė Šarkauskienė

Kategória: Stavba
Tagy: chatky chaty ekologický materiál horské chaty mini modulárny dom preglejka
Zdieľať článok

Diskusia