CEZAAR 2019: Cena za najlepší interiér patrí dobovej chate na Donovaloch!

12.10.2019  |     

Pamätáte si chaty v tvare písmena A, ktoré sa stavali v 70. rokoch? Väčšina z nich je už prakticky nepoužiteľná, ostatné dosluhujú.

Navyše interiérové riešenie bolo v tých časoch dosť jednoduché a nepostačujúce pre dnešný komfort. Aj keď chcete ísť do lesa len na víkend.

Rekonštrukcia chaty ako výzva

Autormi premeny jednej z takýchto chát sú Jana Štofan Styková a Pavol Štofan, zakladatelia ateliéru Y100 ateliér. Sedem rokov pôsobili v projekčnej kancelárii v Dánsku a život v Škandinávii oboch ovplyvnil nielen po pracovnej stránke. Niektoré severské prvky vidno aj na rekonštrukcii chaty na Donovaloch. 

Hlavný vstup do chaty nadväzuje na príjazdovú lesnú cestu. Opačným smerom je orientovaná presklená fasáda s terasou a amfiteátrom znižujúcim sa k lúke. Jednotlivé stupne prírodného amfiteátra tvoria miesto na sedenie a relax v nádhernom prostredí.

Malý pôdorys a úzka „výška“

Tvar domov alebo chát podobný písmenu A sa veľkej priazni neteší. Často je problémom malý pôdorys a prakticky nemožné použitie interiéru vo výške, pretože priestor sa prudko zužuje. „Posledná chAta na hranici lesa,“ ako ju nazývajú autori rekonštrukcie, však dnes poskytuje všetko potrebné pre rekreáciu a moderný relax. Dokonca je celoročne obývateľná.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Novinkou je loft a terasa z červeného smreku

„Zmena objemu nebola nutná, výzvou pre nás bolo integrovať celý komfort na malom pôdoryse. Jednu zo spální v podkroví sme odstránili, a tak vznikol impozantný výhľad zo spoločenskej časti a aj z novovzniknutého loftu. Kuchyňa skrýva všetky spotrebiče, lavice a postele zas úložný priestor,“ vysvetľuje architektka Jana Štofan Styková. 

Prečítajte si tiež:

Pri rekonštrukcii tradičnej chalupy sa podarilo zachovať dušu pôvodného domu

Novovybudovaná terasa z červeného smreku sa nachádza v mieste pôvodnej, ale dnes má dve úrovne. Navyše, integruje aj detské ihrisko s pieskoviskom, šmýkačkou, lezeckou stenou a zároveň poskytuje dostatok miesta na oddych v prírode.

Staronové schodisko

Všetky nosné prvky stavby zostali zachované, rovnako aj strešná krytina. Autori oživenia chaty zo 70. rokov do loftu použili repasované schodisko. Pivnica zostala v nezmenenej podobe. Najvýraznejším novým prvkom je hliníková fasáda so zelenými dverami. V kúpeľni nás očarila vaňa vhĺbená do podlahy. 

Materiály v interiéri – OSB dosky a dub

Z materiálov v interiéri prevládajú OSB dosky a dub. OSB dosky sú využité nielen ako obklad, ale aj na vstavané skrine. Dub okrem parkiet nájdeme aj na pracovných doskách. Celý priestor chaty vykuruje akumulačná pec. Pomáha jej podlahové elektrické kúrenie.

ChAta Donovaly v skratke

architektonický ateliér: Y100 ateliér

autori: Ing. arch. Jana Štofan Styková, Ing. Pavol Štofan

lokalita: Donovaly

plocha pozemku: 426 m2

zastavaná plocha: 53,6 m2

úžitková plocha: 63,5 m2

obostavaný objem: 165 m3

návrh: 2018

realizácia: 2018 - 2019

náklady na rekonštrukciu: 55 000 EUR

Sabína Zavarská
Foto: Pavol Stofan, Miro Pochyba

Tagy:
chaty rekonštrukcia chaty Donovaly

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky