Severská elegancia a vidiecky šarm: Jednopodlažný dom na Spiši vo vlastnej réžii

11.12.2019  |     

Manželia zo Spišskej Novej Vsi si svoj dom postavili aj zariadili vo vlastnej réžii, bez pomoci architekta či interiérového dizajnéra. Je unikátny nielen svojou neobvyklou dispozíciou, ale i pôvabom, ktorý vniesla do interiéru šikovná a kreatívna majiteľka Silvia.

Od balkóna k terase 

Nie každý si trúfa svojpomocne stavať dom a už vôbec nie vo veku, keď už má dospelé deti. Manželia zo Spišskej Novej Vsi dlhé roky bývali spolu s dcérou Zuzkou v malom trojizbovom byte bez balkóna. Celý život však snívali o vlastnej záhrade a veľkej terase. Pôvodne premýšľali nad investíciou do balkóna, ktorý by sa dal k bytu pristavať. Náklady naň však boli také vysoké, že sa rozhodli svoje financie radšej vložiť do stavby rodinného domu.

„Keď starostka obce Spišské Tomášovce predávala pozemky na výstavbu rodinných domov, bolo rozhodnuté. Cena bola priaznivá, a tak nebolo o čom premýšľať. Náš dom bol postavený medzi prvými. Postupne pribúdali mladé rodiny s malými deťmi. Predtým sme bývali v bytovke, kde sme sa vzájomne takmer nepoznali. Žili sme v anonymite a rýchlo. Každý deň bol rovnaký: práca – domov – práca. Teraz je to iné. Je tu živo a príjemne, všetci naokolo spolu dobre vychádzame,“ vysvetľuje Silvia, ktorá pri nákrese pôdorysu odmietla akékoľvek kompromisy:

„Najdôležitejšia bola pre mňa veľká terasa. Nie však prilepená k domu, chcela som, aby bola jeho prirodzenou súčasťou. Od nej som potom odvíjala ostatné izby. A hoci je dispozícia domu neobvyklá, s výsledkom som spokojná. Terasa je pre nás najobľúbenejším miestom domu.“

Prečítajte si tiež:

Za 7 rokov si postavili na Liptove novodobú drevenicu snov

V jednej ruke brúska, v druhej štetec

Keďže si Silvia všetko navrhovala sama, potrebovala na premýšľanie čas a priestor. Preto ako prvú postavili na pozemku hojdačku. „Zo začiatku to vyzeralo zvláštne – interiér ani záhrada ešte neboli hotové a hojdačka už visela. Z nej som však mala najlepší výhľad na dom. Tam vznikali všetky moje skice a nápady, ktoré som neskôr realizovala,“ vysvetľuje svoj neobvyklý postup. V útulnom interiéri nenájdeme veľa nábytku. Iba kuchynská linka je urobená stolárom na mieru. Väčšinu políc tvoria vstavané niky.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Zo starého bytu som si doniesla niekoľko masívnych skriniek z Ikey. Borovicové lakované dvierka nechal manžel opieskovať a potom som ich natierala a brúsila. Vďaka tomu vynikla štruktúra dreva. Celé dni som trávila na záhrade alebo v garáži s brúskou a so štetcom v ruke. Pretvorila som všetko, čo sa dalo. Nesmierne ma to baví a aj teraz stále niečo mením a vylepšujem,“ usmieva sa Silvia a pokračuje, „rada pracujem s farbami – vďaka nim sa náš interiér mení spolu s ročnými obdobiami. Leto sa u nás nieslo v tyrkysovomodrej, jeseň vo mne evokuje skôr hrejivé farby, a tak všetko mením niekoľkokrát do roka.“

Využiť sa dá skutočne všetko. Starý rebrík opretý o stenu spraví spolu s vianočnými svetielkami mnohokrát krajšiu atmosféru než akékoľvek drahé lustre či bodové svietidlá.

Jednoduché a krásne. Dekorácie vôbec nemusia byť drahé. Silvia opäť použila svoju kreativitu a stenu za posteľou ozdobila kruhovým prestieraním z prírodných materiálov.

Prečítajte si tiež:

Tradičná chalupa vo Vyšnom Kubíne, v ktorej žije a tvorí výtvarník Braňo Jánoš

Katkin pohľad

To, že sa manželia zo Spiša nedali nahovoriť na balkón v byte, ale kúpili si rovno pozemok, bolo veľmi správne rozhodnutie. Ako inak by Silvia v sebe objavila svoje skryté talenty a zručnosti? Veď ja si ani nedokážem túto elegantnú a útlu ženu predstaviť, ako premieňa staré trámy na záhradný stôl s brúskou v ruke. Obdivujem Silviinu odvahu pustiť sa do mnohých projektov takpovediac „po hlave“.

Obaja manželia rozhodne potrebujú priestor, ktorý môžu zveľaďovať, pretože im to i očividne spôsobuje nevýslovnú radosť. A táto radosť sa šíri ďalej. Do domu obaja vložili svoj čas, energiu a to najpodstatnejšie – i kúsok seba. Veru, keď má dom dušu, je to vidieť a cítiť na každom kroku.

KTO TU BÝVA

Silvia, jej manžel Peter a kokeršpaniel menom Denny. Príležitostne ich navštevuje aj dospelá dcéra  Zuzka so svojím priateľom. Inšpirácie od Silvie nájdete aj na jej Instagrame @ateliervraji.

Tento interiér sme objavili na Modrej streche. 

Viac nápadov od majiteľky domu Silvii nájdete na www.modrastrecha.sk/blog/silviabartosova.

rodinný dom 

počet podlaží 1 

zastavaná plocha 230 m2

úžitková plocha 201 m2

lokalita Spišské Tomášovce

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
rodinné domy jednopodlažné domy škandinávsky štýl vidiecke domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky