Zdroj: David Mackovič Photography

V malom rodinnom dome v Rajci vytvorili súkromie aj tam, kde to bolo takmer nemožné

19. 03. 2022
Zdieľať

Neveľký biely domček v Rajci na prvý pohľad zaujme rozdielnou výškou strechy nad jednotlivými časťami. Kým väčšina strechy je šikmá, v jednej zóne šikmina prechádza do podoby sedlovej strechy. Vďaka tejto jedinečnosti vznikli zaujímavé priestory v interiéri, predovšetkým galéria nad obývačkou. Vďaka ľanovej sieti sú obe podlažia prepojené aj vizuálne.

Mottom ateliéru Treea.sk, ktorý vedie architekt Peter Kasman, sú tri slová: emócia – tradícia – cit. Všetky tri sa odzrkadľujú aj v projekte rodinného domu s galériou v Rajci. Jednopodlažná stavba získala vďaka prevýšenej streche nad spoločenskou miestnosťou galériu, pod ktorou je zavesená hojdačka, takže deti sa v obývačke môžu aj hojdať.

Prečítajte si tiež
Veľkorysá rekonštrukcia radového domčeka s nízkym rozpočtom? Všetko sa dá!

Úzka parcela, blízka križovatka, vysoké napätie

Východiskom na návrh novostavby pre štvorčlennú rodinu bola neveľká úzka parcela, ktorú pôvodný majiteľ rozdelil na dve časti. Ďalšími problémami boli hlavná križovatka mesta, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti pozemku a vysoké napätie s ochranným pásom.

Obývačka s jedálňou a dreveným kubusom

Vstup do dennej spoločenskej zóny bytu je zvýraznený dreveným kubusom s úložným priestorom a WC, ktorý predstavuje samostatný prvok v inak otvorenej dispozícii. Zdroj: David Mackovič Photography

Napriek týmto negatívam sa architektovi podarilo premeniť nevýhody na potenciál konkurovať blízkym bungalovom. Dom je podobne nízky, ale odlišný tvaroslovím a najmä mierou súkromia, ktorú poskytuje. Vďaka hmote tvarovanej do zrezaného písmena U vzniklo uprostred domu z troch strán chránené átrium s priestorom na posedenie i gril. Átrium tiež poskytuje interiéru viac prirodzeného svetla.

Hojdačka v obývačke domu

Deti sa v obývačke môžu hojdať. Zdroj: David Mackovič Photography

Otvorený priestor delí drevený kubus

Dom je vstupnou časťou orientovaný na juh ku vjazdu na pozemok. Predná časť je najnižšia, smerom na západ sa zvyšuje. Vstup do dennej spoločenskej zóny bytu je zvýraznený dreveným kubusom s úložným priestorom a WC, ktorý predstavuje samostatný prvok v inak otvorenej dispozícii. Tento kubus zároveň oddeľuje obývaciu izbu od jedálenskej časti, aby sa rodina vzájomne nerušila.

Prečítajte si tiež
Rozlohou skromný, a predsa čarovný: Jednoduchý rekreačný domček nad mestom

Nad obývacou izbou je umiestnená galéria s pracovným kútom a oddychovým priestorom lanovej siete nielen pre deti. Na jedáleň nadväzuje kuchyňa a v západnej časti interiéru sa nachádzajú detské izby a spálňa. V tejto časti okrem hygienického zázemia nájdete aj samostatné miestnosti šatníkov. Celý interiér kombinuje bielu farbu a drevo, čo automaticky navodzuje pocit útulnosti.

Bielohnedá kuchyňa s oknom

Celý interiér kombinuje bielu farbu a drevo, čo automaticky navodzuje pocit útulnosti. Zdroj: David Mackovič Photography

Ako stavbu charakterizuje autor návrhu Peter Kasman?

„Dom vsadený medzi už existujúcu zástavbu s kontaktom na frekventovanú cestu reaguje na tieto limity tvaroslovím a popisovaným dispozičným riešením. Spoločenská časť orientovaná smerom k hlavnej ceste vytvára bariéru pred preskleným átriom a nočnou časťou domu. Tvaroslovie obytnej časti ústi do výrazne prevýšeného preskleného štítu, aby tejto časti ponúkol západné slnko pre oddych detí v sieti nad obývacou izbou, či na nerušenú prácu, keď dom na noc stíchne,“ vysvetľuje charakter riešenia. V druhej časti pozemku je budova garáže so skladom.

Prečítajte si tiež
Nepoužiteľný bungalov zo 60. rokov na úzkom pozemku si domáci dotvorili sami

Dom s galériou

architektonický ateliér: Treea.sk

autor: Ing. Arch. Peter Kasman

lokalita: Rajec, SR

projekt: 2017 – 2018

realizácia: 2019 – 2021

Materiály: pórobetónové tvarovky Porfix

Presklené plochy: Aluvi s.r.o.

Stavebné práce: Torvik s.r.o.

Nábytkové prvky: Fordom s.r.o.

Dvere: Drevum s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: David Mackovič Photography

Kategória: Návšteva
Tagy: jednopodlažné domy novostavby otvorený priestor riešenie interiéru rodinný dom šikmé strechy škandinávsky štýl úzky pozemok
Zdieľať článok

Diskusia