2 návrhy kuchyne v stiesnenom priestore panelákového bytu

07.01.2019  |     

Máte problém so zariadením svojho príbytku? Naši spolupracujúci dizajnéri vám radi pomôžu. Mailujte na adresu: riesenie@jaga.sk. Tentokrát sme pre našu čitatelku riešili návrhy kuchyne v stiesnenom priestore.

Pani Anna nás oslovila so žiadosťou o návrh novej kuchyne. Problém sme zadali profesionálnej interiérovej dizajnérke. Ako si s ním poradila?

Pustili sme sa do rekonštrukcie panelákového bytu, ktorý má viac ako 60 rokov a je v pôvodnom stave. Najväčší problém, pri ktorom sme sa zasekli, je kuchyňa. Preto Vás prosíme o pomoc s jej zariadením. Je veľmi malá, úzka a navyše s dvomi dverami. Nová kuchyňa by mala hlavne funkčne, ale aj esteticky zodpovedať dnešnej dobe. Uprednostňujeme jednoduchý moderný štýl, s dôrazom na funkčnosť pri maximálnom využití obmedzeného priestoru. Nechceme robiť žiadne stavebné zásahy.

Vopred ďakujeme. Anna R.

Vaše zadanie

• malá, úzka kuchyňa s dvomi dverami 
• návrh praktického zariadenia kuchyne bez stavebných zásahov
• maximálne využitie obmedzeného priestoru


Riešenie #1

Toto riešenie zaujme nápaditou zadnou plochou na jednej zo stien. Kombinácia bielej linky a drevenej podlahy pridáva kuchyni na útulnosti.

Chaotické usporiadanie jednotlivých línií a plôch pôvodnej kuchynskej linky bolo potrebné zjednotiť a vytvoriť čo najkompaktnejší celok. Tým sa dá zabrániť prípadným kolíziám pri používaní kuchyne. Rešpektujúc požiadavky majiteľov bytu sme navrhli modernú minimalistickú kuchynskú linku bielej farby s vysoko lesklou povrchovou úpravou. Vybavená je zabudovanou elektrickou rúrou a umývačkou riadu. Majitelia požadovali, aby sa priestor využil v čo najväčšej možnej miere, takže stena oproti linke (naľavo od dverí z chodby) plní funkcie úložného priestoru, prídavnej pracovnej plochy a miesta na stolovanie. Keďže ide o mladý manželský pár, zvýšené barové sedenie nám pripadalo ako ideálne riešenie, ktoré zapadne do celkového konceptu kuchynskej zostavy. 

Hodnotenie čitateľa 
Tento návrh sa nám veľmi páči. Dobrý a vtipný sa nám zdá nápad s použitím tabuľovej čiernej farby na stene medzi pultom na stolovanie a vrchnými skrinkami, kde si môžeme písať odkazy.


Riešenie #2

Návrh pôsobí na prvý pohľad živšie vďaka sviežej zelenej farbe. Výhodou je väčšia pracovná plocha aj umývacie centrum.

Druhý návrh je z hľadiska farebnosti o čosi pestrejší. V kombinácii s bielou je tu použitá svieža zelená farba, ktorá má svoje zastúpenie najmä na obklade steny za linkou, objavuje sa však aj na protiľahlej strane kuchyne, kde opticky člení plochy okolo barového pultu. Chladničku sme oproti prvému variantu presunuli na opačnú stranu kuchyne – vedľa barového pultu oproti linke. Tým sa nám podarilo do kuchynskej linky umiestniť väčšie umývacie centrum.

Rovnako sa zväčšila aj celková pracovná plocha. Pult na stolovanie je umiestnený na tej istej stene ako v prvom riešení a doplnený barovými stoličkami. Drevená podlaha použitá v oboch riešeniach dotvára príjemný pocit domova a svojimi pozdĺžnymi líniami celkový priestor opticky predlžuje a zväčšuje. 

Hodnotenie čitateľa 
V tomto návrhu oceňujeme zväčšenie pracovnej plochy. Zistili sme však, že takto zariadená kuchyňa by bola príliš stiesnená, preto uvažujeme aj o možnosti jej rozšírenia stavebným zásahom.

NÁVRHY A TEXT: MGR. ART. KAMILA JARKOVSKÁ

Zdroj: Časopis Môj dom


Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky