Nekonvenčná garsónka v Bratislave s finančne nenáročným interiérom

05.09.2019  |     

Nekonvenčnosť a príjemná atmosféra vošli do bytu originálnej dámy spoločne, držiac sa za ruky.

Ženský a nekonvenčný byt

V starom, asi storočnom dome v centre mesta boli dlho administratívne priestory, no začiatkom milénia prešla celá budova rekonštrukciou, pri ktorej sa kancelárie zmenili na byty. Práve tu si Vera kúpila peknú, priestorovo pomerne veľkorysú garsónku. Ibaže jej súčasťou bol aj problém, o akom by sa čerstvej majiteľke ani len nesnívalo – kotol, ktorý mal v jej byte zabezpečovať teplo a teplú vodu, bol (nevedno prečo) u susedov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Keďže táto prezvláštna situácia nebola ošetrená právne, bolo potrebné ju vyriešiť technicky. A tak si Vera zavolala na pomoc svojho kamaráta, architekta Mareka Bohunického. „Bolo potrebné nájsť vykurovacie rozvody, oddeliť ich a napojiť na nový kotol. To bol vlastne začiatok zmien v tomto jednoduchom, no zaujímavom byte,“ spomína Marek. 

Vera od začiatku chcela, aby jej byt pôsobil žensky, zároveň preň spolu s architektom vymysleli nekonvenčný priestorový koncept: „Kým v bežných interiéroch sa väčšina vecí odohráva pri stenách, tu je celé dianie presunuté do stredu,“ vysvetľuje architekt.

„Steny ostali takmer prázdne. No podľa mňa pri nich ani nič nemusí byť,“ konštatuje. Príkladom tohto prístupu je najmä kuchyňa, ktorú vlastne celú tvorí veľký kuchynský ostrov, prístupný zo všetkých štyroch strán.

„Koncept bežných bytov je taký, že väčšina vecí sa odohráva pri stenách. Tu je celé dianie sústredené do stredu miestnosti. Je to úplne iný priestorový princíp. Steny ostali takmer prázdne, ale ani pri nich nič netreba.“

Marek Bohunický, architekt

Katkin pohľad

Interiéry „hore bez“ sa mi veľmi páčia. Kuchyňa, v ktorej by steny nezakrývali horné skrinky, bola vždy mojím snom. Kuchynský ostrovček s veľkou pracovnou plochou je podľa mňa to najdôležitejšie, čo do nej patrí. Tam sa všetko deje – varí, krája pizza, miesi cesto, píšu listy a pije víno.

Vzdušný interiér s duchom minimalizmu udržiava pozornosť obyvateľov len v jednej rovine – horizontálnej. Dokonca i svetlá sa hompáľajú vo výške očí. Všetko okolo je ako biele maliarske plátno (ktoré by malé deti bez dozoru istotne ešte skrášlili). Niekedy nás menej nábytku núti udržiavať si počet vecí v rozumných medziach, čo nemusí byť na škodu. Veď ak sa počet obyvateľov rozrastie, vždy možno zopár skriniek zavesiť na steny dodatočne. :-)

„Tento byt mám veľmi rád – je čistý a netypický. Je mi to také blízke. Aj keď sa tu veľa vecí robilo na mieru, celý interiér bol finančne pomerne nenáročný.“

Marek Bohunický, architekt

ARCHITEKT

Ing. arch. Marek Bohunický, ateliér BYRO, www.byro.sk

malý byt

dispozícia: garsónka

obytná plocha: 58 m²

lokalita: Bratislava

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2019

Tagy:
malé byty garsónky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky