Aký bazén vybrať do malej záhrady

02.05.2019  |     

Milujete letné kúpanie v bazéne a nadzemné či iné dočasné riešenia vám nevyhovujú? Aj v malej záhrade sa dá vytvoriť fantastická vodná oáza. Menší bazén vám zaberie minimum miesta, a pritom dokáže splniť všetky vaše požiadavky na letné osvieženie.

Aký tvar bazéna je vhodný do malej záhrady?

Za malý bazén sa považuje spravidla každý, ktorý zaberá plochu menej ako 18 m². Takýto bazén by mal svojím tvarom a veľkosťou maximálne využiť potenciál, ktorý priestor pri dome ponúka. Je dobré prispôsobiť tvar bazéna k domu tak, aby bazén zapadol do celkovej koncepcie záhrady ako ju navrhol architekt resp. projektant. Praktickým tvarom v mestských záhradách je štvorec alebo obdĺžnik. Často totiž zaberá väčšinu záhrady, či terasy a rozhodujú sa preň skutoční milovníci vody. Oválny alebo bazén v tvare ľadvinky krásne vynikne v strednej záhrade. Pri výbere veľkosti a tvaru bude dôležitým kritériom nielen veľkosť pozemku, vzhľad domu, ale aj váš životný štýl a predstavy o bezprostrednom okolí v blízkosti bazéna.

 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Aké sú výhody menších zapustených bazénov?

Výhodou menších bazénov je v prvom rade ich cena, menšia spotreba vody a ľahšia údržba. Vždy je lepším riešením zapustený bazén ako sezónny nadzemný. Je rozdiel pozerať sa na krásnu upravenú záhradu, ako keď vám vo výhľade na ňu bráni nadzemná konštrukcia. Zapustené bazény prinášajú i určité súkromie a bezpečnosť vo forme prekrytia. Zastrešenie bazéna sa dá úplne uzamknúť a bazén sa dá využívať na kúpanie aj pod zastrešením.

Ďalšou výhodou je podľa Radovana Ďuračku komfort: „Aj malý zapustený bazén vieme vybaviť tak, aby sa oň zákazník nemusel nejako zložito starať, napr. automatickou úpravou vody, automatickým vysávačom, plaveckým protiprúdom, prípadne VARIO systémom na diaľkové ovládanie cez wifi.“

Na čo myslieť pri výbere malého bazéna do záhrady?

Na začiatku je dobré zvážiť, pre koho bude bazén určený. Je výhodné vybudovať si dno vo viacerých výškových úrovniach, veľkorysý vstup do bazéna možno využiť aj ako relaxačnú zónu. „Pri bazéne menších rozmerov by som určite odporučil integrované schodisko s pohodlným vstupom umiestneným tak, aby sa dala využiť celá dĺžka bazéna na plávanie, a teda buď schody v rohu bazéna, poprípade pozdĺž dlhšej strany bazéna,“ vysvetľuje Radovan Ďuračka.

Tiež je dobré dopredu myslieť na to, či a čím bude bazén prekrytý. Bazénové zastrešenie potrebuje na úplne odsunutie plochu ešte mimo bazéna, naopak, lamelové zastrešenie nezaberá prakticky žiadny priestor navyše. Je dobré myslieť na tieto možnosti už v predstihu.

 

Aj malý bazén ponúkne dostatočný priestor na vodné hry.

Je výborný na vodný fitnes i pokojný relax po pracovnom dni.

Pre tých aktívnejších bude vhodným doplnkom protiprúd. 

Aj plávaním na jednom mieste si precvičíte chrbát i celé telo.

Románske schodisko zaručí nielen pohodlný vstup do bazéna.

S protišmykovou úpravou sa stane aj príjemným miestom na leňošenie.

radil:

Radovan Ďuračka,bazénový špecialista zo spoločnosti Mountfield

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: MOUNTFIELD, ROGER DAVIES, KATIE LEEDE & COMPANY STUDIO, MI CASA REVISTA, DESJOYAUX 
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2019

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Tagy:
bazény záhradné bazény malé záhrady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky