Ako si zdokonaliť chalupu?

10.09.2014  |     

Nasadnúť do auta či vlaku, pomyselne zatvoriť dvere za ruchom mesta a stratiť sa v jednom zo zákutí prírody. Pocit znovuzrodenia po pár dňoch strávených v letnom sídle by mnoho z nás nemenilo za nič. Viete, ako by malo vyzerať to vaše? Staručká dáma v strede lesa, oživený domček na vidieku alebo moderná lady plná slnka?

Kapitoly článku

  1. Chalúpky ako z perníka
  2. Trochu staré, trochu nové
  3. Voňajú novotou
  4. S dušou miest nevídaných

Chalúpky ako z perníka

Návrat v čase. To pociťujeme pri prekročení prahu domu, ktorý postavili ešte naši praprastarí rodičia. Miesto s nazhromaždenými spomienkami a pôvodnou rustikálnou krásou je ostrovom samo osebe a bola by škoda zničiť jeho ducha. Možno sú to len staré fotografie, nepotrebné veci z domácností, plné kredence šálok s obitými uškami.

Privítajú však každý ďalší kúsok a tým ich čaro rastie. Prirodzený vkus týchto miest nepotrebuje dizajnéra, len lásku obyvateľov. Ak o niečom takomto snívate, no autentickú chalúpku ste do vienka nedostali, neváhajte jej korene zasadiť vy. Aj novostavby vedia niesť charakter vidieckeho domčeka. Tu je už ale potrebné vyberať medzi vkusom a gýčom.

Oplatí sa staviť na hrubé prírodné materiály ako drevo, kameň, keramika a ľan. Nájsť inšpiráciu v dispozícii starých domov, porozhliadnuť sa po bazároch, voliť tradičné farby (červenú, modrú, pieskovú). Postupne zistíte, kde leží hranica počiatočného budovania, a atmosféra zaplnenej chalupy príde časom sama.

Keď sa z „denne“ stane „občas“. Aj staré mamy a starí otcovia chodili na chalupy. Avšak bývali v nich častejšie ako my dnes. Víkendové bývanie z nich urobili až generácie po nich. V takýchto chatách je vždy istota, že nič nebude chýbať. Veď keď prichýlili na roky, na pár dní to zvládnu hravo – nie sú predsa z cukru, ale z kameňa.

Jeseň života. Každá drobnosť ju má na chalupe právo plnohodnotne stráviť. Väčšinou dokonca trvá dlhšie ako už uzatvorené kapitoly jari a leta. Práve autentická patina je to, čo robí tieto veci nenahraditeľnými. Ak sa vám zdá, že je nábytku a drobností priveľa, pomôžte si stenami a podlahami. Ich farebné zjednotenie vás nebude stáť veľa a zároveň všetko v priestore zachováte.

Drevenica po novom. Autentické drevené konštrukcie, klasický nábytok v novom šate, poctivo členené okienka. Pozrite sa však bližšie. Barový pult dômyselne zapadá do jednotného štýlu, aj keď v originálnych dreveniciach by ste ho darmo hľadali.

Na začiatku bolo čisto. Zašlá vŕzgajúca drevená podlaha bola tiež predtým úplne nová, ušiak pri kozube kedysi nepotreboval deku na zakrytie vyskakujúcich pružín. Keď však nemáte chuť na novú chalupu, ktorá hlása 21. storočie už z diaľky, rustikálny štýl, aj keď nových vecí, je zdravým kompromisom. Len pozor na nástrahy gýčov!

Pes, čo stráži les. Ovocné stromy namiesto okrasných kríkov, lúčne kvety namiesto „golfového“ trávnika, ohnisko namiesto grilu, stromy namiesto plota. Chalupa, ktorá tradíciu vyžaruje, ňou musí aj žiť. Netreba sa preto snažiť o uhladenú dokonalosť, ktorá v prírode nemá miesto. Obmedzenia sú nepriateľom rozprávkových chalúpok.


Text: LUCIA KUŠNÍROVÁ
Foto: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky