Zdroj: Constanza Domínguez Claro

Ekologické bývanie vo flexibilnom kontajnerovom dome

21. 06. 2020
Zdieľať

Prispôsobivý a intenzívne prepojený s prírodou. Kontajnerový dom vznikol z dvoch prepravných kontajnerov, medzi ktorými je otvorené átrium. Vďaka nemu sa kedykoľvek počas dňa ľahko premení na umeleckú dielňu, telocvičňu, miesto na rodinný relax alebo stretnutie s priateľmi.

Nábytok z paliet na ovocie

Neodmysliteľnou výhodou projektu je jeho veľmi nízky vplyv na životné prostredie. Nielen kvôli umiestneniu a faktu, že stavba nepotrebovala základy, ale aj z iných dôvodov. Projekt využíva predmety z priemyselného a poľnohospodárskeho sveta: prepravné kontajnery a palety na ovocie, z ktorých je vyhotovený nábytok. Hlavnými výhodami tejto bezpochyby zaujímavej idey sú recyklácia, rýchlosť výstavby a nízke náklady.

ekologický kontajnerový dom

Zdroj: Constanza Domínguez Claro

Medzi kontajnermi je vonkajšia kuchyňa i obývačka

Základom projektu sú dva prepravné kontajnery, jeden má vnútornú výšku 2,40 m, druhý 2,70, pričom ostatné rozmery majú rovnaké. V interiéri nájdete dve spálne a kúpeľňu, obývačku s kuchyňou. Veľké okná sa dajú ľahko zatvoriť kovovými okenicami.

ekologický kontajnerový dom

Zdroj: Constanza Domínguez Claro

Oba kontajnery sú uložené paralelne, ale medzi nimi je šesť-metrový voľný priestor pokrytý vyššou kovovou štruktúrou. Súkromné átrium chránené z bokov kontajnermi je vonkajšou miestnosťou, ktorá sa dá využiť na najrôznejšie účely a potreby obyvateľov či návštevníkov.

Prečítajte si tiež
Verili by ste, že tento dom postavili zo starých kontajnerov?
ekologický kontajnerový dom

Zdroj: Constanza Domínguez Claro

Nechýba tu ani kuchynská linka a masívny jedálenský stôl, kúsok od neho visí hojdačka a za ňou je pohodlná sedacia súprava s originálnym dreveným stolom. Kúsok ďalej sa nachádza otvorené ohnisko.

 Je to miesto, ktoré vás vyzýva, aby ste žili jednoduchšie, slobodnejšie a ľahšie. Vďaka jeho úzkemu kontaktu s vonkajším svetom vytvára priamy vzťah k prírode. Obytný priestor má veľké okná, ktoré spájajú interiér s vonkajším prostredím, čo dáva pocit rozšírenia.

Constanza Domínguez Claro

Kontrast kovu a dreva

Strecha poskytuje úkryt v prípade zlého počasia, zároveň má aj tepelno-regulačný efekt v dôsledku cirkulácie vzduchu. Fasáda kontajnerov je obložená drevom. Drevený plášť dodáva projektu teplo a harmóniu a zaujímavo kontrastuje s chladným kovom. Funguje ako dobre vetraná fasáda, pretože je oddelený od kovového plášťa. Aj v interiéri kraľuje drevo.

ekologický kontajnerový dom

Zdroj: Constanza Domínguez Claro

Kontajnerový dom

Architekti: Plannea Arquitectura & Constanza Domínguez C.

Lokalita: VI Region, Čile

Realizácia: 2019

Plocha: 95,3 m2

Sabína Zavarská

Foto: Constanza Domínguez Claro

Kategória: Stavba
Tagy: kontajnerový dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia