Skroťte teplo domáceho kozuba

Skroťte teplo domáceho kozuba

27. 10. 2010
Zdieľať

Kedysi bol oheň zdrojom tepla, svetla a bezpečia, na ohni sa varilo a spoločný oheň bol tmeliacim prvkom a centrom rodinného života. V dnešnej domácnosti sa bez blkotajúcich plameňov zaobídeme, ohňom si však radi spríjemníme pobyt v interiéri a môže poslúžiť aj ako doplnkový zdroj tepla.

Ako mať energiu pod kontrolou
Podobne ako slnko, aj oheň, ktorý spaľuje drevo či uhlie, je zdrojom tepla. Oheň produkuje energiu čchi piatich elementov, podnecuje vášeň, radosť, spontánnosť a jasné prostredie.Pri voľbe miesta pre kozub je však potrebné dbať na to, aby stál v súlade s energiou prvku smeru.


Skroťte teplo domáceho kozuba

290847

Teplo, ktoré vytvára oheň v kozube je jangové, preto preň bude vhodné chladnejšie jinové prostredie. Z tohto pohľadu energia prvku ohňa najviac harmonizuje s energiou zeme na severovýchode. Ďalšími vhodnými smermi z hľadiska piatich elementov je východ, juhovýchod a juhozápad. Aby ste sa vyhli prílišnej koncentrácii tepla v jednom smere a nebezpečenstvu vzniku požiaru, neumiestňujte kozub do južne orientovanej miestnosti. Keďže oheň vytvára silnú jangovú energiu, nemalo by ohnisko stáť v strede miestnosti, kde by narúšalo rovnováhu čchi v priestore.


Skroťte teplo domáceho kozuba

290774

Ak sa kozub nachádza v priaznivej lokalite, ideálnymi farbami v jeho okolí sú žltá, zemitá, krémová, béžové a teplé pastelové odtiene svetlozelenej a tyrkysovej.

Zem, oheň a drevo
Aj keď oheň pôsobí na prostredie v podstate priaznivo a vytvára príjemné teplo, ak sa pri výbere miesta pre kozub nezohľadnia svetové strany, môže v priestore vznikať disharmónia. Na úpravu nadbytku energie sa pritom dajú použiť listnaté rastliny. Toto jednoduché opatrenie je založené na deštruktívnom cykle piatich elementov, v ktorom zem, reprezentovaná rastlinou, stabilizuje oheň a teplo z kozuba. Ale pozor! Ku kozubu neumiestňujte stromček alebo inú drevinu – drevo totiž živí oheň, vďaka čomu by sa vytvorilo ešte viac energie.

Hoci oheň je zdrojom energie, komín, ktorý ku kozubu neodmysliteľne patrí, môže byť, naopak, príčinou jej úniku z domácnosti. Ak však zavesíte nad kozub zrkadlo alebo malú zrkadlovú tapetu, časť energie odrazíte späť do miestnosti.


Skroťte teplo domáceho kozuba

290777

Oheň, a teda aj klasický kozub, produkuje energiu čchi piatich elementov a pôsobí na prostredie v podstate priaznivo. Feng šuej však neodporúča elektrické kozuby, pretože vytvárajú škodlivé elektrické žiarenie. Výborným riešením sú sklenené dvierka na kozube, ktoré chránia pred vypadnutím žeravého uhlíka a súčasne zabraňujú úniku energie z miestnosti.

Tvárou k hosťom
Nábytok v miestnosti nie je dobré natočiť smerom ku kozubu, pretože priateľské vzťahy vyžadujú, aby niektorí členovia rodiny a hostia sedeli oproti sebe. Žiadne kreslo ani pohovka by zároveň nemali byť tak blízko pri kozube, aby bolo sediacemu príliš teplo. Takto prehriata osoba môže mať totiž výbušnú náladu.

 

Ak v dome, byte, či záhrade bojujete s problémom, ktorý by ste chceli vyriešiť v duchu princípov feng šuej, napíšte nám do redakcie. Naša spolupracovníčka Radka Aľakšová vám na stránkach niektorého z ďalších čísel rada poradí.

Mgr. Radka Aľakšová
Feng shui Perfect Life

radka@fengshui-perfectlife.sk
www.fengshui-perfectlife.sk
0905/723073

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Ekolife
Tagy: bývanie
Zdieľať článok

Diskusia