Zdroj: Andrew Loiterton

Aj takto sa dá žiť svoj sen! Malá chatka, v ktorej nenájdete nič, čo nepotrebujete

31. 07. 2022
Zdieľať

Čoraz viac ľudí hľadá jednoduché miesto, kde by mohli v pokoji relaxovať, pozorovať okolitú prírodu a snívať. Stačí malé útočisko so základnými funkciami. Luxus a prepych strácajú význam, dôležitejšie sú iné hodnoty. Zaujímavý projekt, ktorý by sa dal nazvať destiláciou toho najnevyhnutnejšieho vyšiel z dielne ateliéru Casey Brown Architecture. Stojí v Austrálii a pozerá sa na Tichý oceán.

Nový projekt je zdokonalením prvého „Permanent Campingu“, ktorý architekti z tohto ateliéru navrhli pred 12. rokmi na inom mieste v Austrálii. Z diaľky vidíte len dve malé medené veže, vyzerajú ako nevšedná plastika. Ani keď podídete bližšie (chata je dostupná len pešo) nemusí byť jasné, na čo tieto vežičky slúžia. To sa ukáže až v momente, keď ich majiteľ otvorí bočné panely a odhalí jednoduchý obytný priestor.

Malá obývateľná chatka uprostred lúky

Zdroj: Andrew Loiterton

Do postele po rebríku

Atypické útočisko je navrhnuté tak, aby spĺňalo základné požiadavky na prístrešie. Zahŕňa posteľ, terasu, krb a kúpeľňu. Architekti toto riešenie nazývajú „nároky na život destilované do základov“.

Prečítajte si tiež
Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné

Obytný priestor na prízemí je veľký 3 x 3 m a zahŕňa zariadenia na varenie, skladovanie vecí a vykurovanie kabíny. Po rebríku sa dostanete na druhé medziposchodie, kde je posteľ. Kúpeľňa tvorí samostatnú vežičku, ktorá je prepojená palubou so zadnou časťou, kde je nádrž na dažďovú vodu a kompostovací záchod. V prípade potreby chatku vykuruje pec na drevo. Samozrejme, ani elektrina v klasickej podobe tu nie je. Energiu pre osvetlenie dodávajú solárne panely na streche. Rebrík, ktorým sa dá vyjsť na strechu slúži zároveň ako bleskozvod.

Malá obývateľná chatka uprostred lúky

Zdroj: Andrew Loiterton

Stály stan, ktorý je vždy pripravený

Chatka vytvára permanentný stan, miesto, kam sa môže majiteľ kedykoľvek utiahnuť a užívať si prírodu, žiť jednoduchým spôsobom. Keď sa nepoužíva, medený plášť sa dá ľahko uzatvoriť a slúži ako ochrana pred vplyvmi počasia. Otvorený je iba pri používaní. Týmto spôsobom je interiér chránený aj pred horúcim slnkom.

Malá obývateľná chatka uprostred lúky

Zdroj: Andrew Loiterton

Recyklované železo a ručné navijaky

Konštrukcia chatky je vyrobená z recyklovaného železného plášťa, ktorý pochádza z nepoužívaného prístaviska. Zdvíhanie a spúšťanie bočných stien funguje na základe systému s troma ručnými navijakmi. Otvorené steny zároveň vytvárajú previs na ochranu pred letným slnkom. Jednotlivé časti chatky boli kompletne prefabrikované remeselníkom Jefferym Broadfieldom a zložené stavebným tímom Smith and Primmer.

Prečítajte si tiež
Chatka z lodného kontajnera vám poskytne príjemné útočisko bez zložitých papierovačiek
Malá obývateľná chatka uprostred lúky

Zdroj: Andrew Loiterton

A čo hovorí na výsledok klient?

Klient je s výsledkom mimoriadne spokojný: „Táto malá budova je realizáciou môjho sna. Je to pohodlný stály stan, útočisko, miesto na pokojné premýšľanie a vychutnanie si panorámy južného pobrežia od hôr až po more. Miesto so všetkým, čo potrebujete, a ničím, čo nepotrebujete.“

Malá obývateľná chatka uprostred lúky

Zdroj: Andrew Loiterton

Permanent Camping 2

architektonický ateliér: Casey Brown Architecture

dizajnový architekt: Rob Brown

projektový architekt: Antje Mahler

spolupráca: Mark Preston

lokalita: Berry, Austrália

staviteľ: Pip Smith – Smith and Primmer

realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Andrew Loiterton

Kategória: Stavba
Tagy: chatka malý dom
Zdieľať článok

Diskusia