Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Slama, hlina, drevo a dostatok svetla. Študenti postavili sebestačnú chatku a ukázali, ako stavať udržateľne

11. 07. 2022
Zdieľať

Udržateľná výstavba je čoraz častejšie skloňovanou témou. Na otázku, ako stavať udržateľne, sa snažili odpovedať, a aj to prakticky ukázať, študenti kurzu udržateľnej výroby, ktorý vedie prof. Dr. Rainer Hirth na Univerzite aplikovaných vied a umení v Coburgu. Výsledkom je sebestačný malý domček použiteľný ako letná chatka alebo miesto, kam sa ukryť pred stresujúcim prostredím.

Pred samotnou realizáciou projektu bolo potrebné preštudovať teóriu a vyriešiť niektoré problémy z oblasti stavebného sektora. Podľa správy OSN z roku 2020 je stavebný sektor zodpovedný za 38 % emisií CO2 na celom svete. V niektorých krajinách dosahuje až 55 % všetkého odpadu.

Stavba sebestačnej chatky z udržateľných materiálov

Chatka sa dá kompletne rozobrať. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Tak je to aj v Nemecku, kde študenti riešili alternatívnu chatku. Problém je, že neustále rastie dopyt po obytnej ploche na obyvateľa – priemer je v súčasnosti v Nemecku 48 m2 – čo brzdí akýkoľvek pokrok v udržateľnosti.

Prečítajte si tiež
Udržateľný malý dom na náročnom pozemku

Malý domček ako experimentálna budova

Z týchto negatívnych faktov vznikol nápad postaviť alternatívnu výskumnú budovu a sledovať výkon „v realite“ s jedným alebo dvomi obyvateľmi počas piatich rokov. Experimentálny domček je CO2 neutrálny, nepripojený k inžinierskym sieťam, prevádzkovaný len solárnou energiou
a vyrobený výlučne z opätovne použitých a obnoviteľných materiálov.
A navyše – realizovali ho samotní študenti.

Geometrická sebestačná chatka z udržateľných materiálov

Domček je možné po monitorovacej dobe 5 rokov kompletne rozobrať a nebude treba žiadne búracie kladivo, ani nádoba na odpadky. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

„Tiny house“ – ideálne riešenie pre centrá miest

Ešte predtým, ako sa pustili do riešenia projektu, študenti analyzovali aktuálnu urbanistickú situáciu. Z nej vyplynulo, že drobné domčeky majú zmysel na zahustenie len v centrách miest na zostatkových pozemkoch, na budovách alebo parkoviskách. Za žiadnych okolností by nemali obsadzovať novú pôdu v okrajových častiach miest. Postavený prototyp malého domčeka stojí na parkovisku a zároveň tak upozorňuje na potrebu znížiť objem automobilovej dopravy.

Geometrická sebestačná chatka z udržateľných materiálov

V domčeku je všetko potrebné – posteľ pre dvoch, šatník, pracovný priestor na notebook, mikrokúpeľňa a malá kuchyňa. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Obsahuje všetko nevyhnutné

Čo potrebujeme, aby sme žili na prijateľnej úrovni? V domčeku je všetko potrebné – posteľ pre dvoch, šatník, pracovný priestor na notebook, mikrokúpeľňa a malá kuchyňa. Nechýba ani pohovka na oddych a „inteligentný“ flexibilný nábytok pre najmenej štyroch hostí. Interiér s 19 m2 úžitkovej plochy sa nachádza na dvoch podlažiach, na hornom podlaží je priestor na prácu, nádoba na čerstvú vodu a ďalší multifunkčný nábytok.

Prečítajte si tiež
Bývanie z dreva, slamy a korku? Udržateľný dom s mimoriadne jednoduchou architektúrou

Bez emisií CO2

Aby študenti pod vedením profesora dosiahli svoj cieľ, domček musel byť udržateľný, lacný, ľahko zostaviteľný a demontovateľný. Absolútne sa vyhli stavebným materiálom a minerálnym spojivám s emisiou CO2, ako je betónová vápenná omietka. Domček je takmer výlučne vyrobený z obnoviteľných materiálov, prevažuje slama, drevo a hlina. Navyše, všetok stavebný materiál pochádza z blízkeho okolia. Drevo, ktoré zvolili na stavbu, bolo ľahko poškodené podkôrnym hmyzom – stále však bolo dostatočne pevné, i keď už nespĺňalo vysoké vizuálne kritériá.

Geometrická sebestačná chatka z udržateľných materiálov

Malý domček v areáli Univerzity aplikovaných vied a umení v Coburgu bude slúžiť ako hosťovský byt fakulty dizajnu. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Hlina a slama sú opätovne použiteľné stavebné materiály, okná pochádzajú z neďalekých zbúraných budov. Domček je možné po monitorovacej dobe 5 rokov kompletne rozobrať a nebude treba žiadne búracie kladivo, ani nádoba na odpadky. Slama a hlina bude zaoraná. Drevo, okná, dvere sa vrátia do stavebného sektora.

Prečítajte si tiež
Ekologické bývanie vo flexibilnom kontajnerovom dome

Hosťovský byt fakulty dizajnu

Malý domček v areáli Univerzity aplikovaných vied a umení v Coburgu bude slúžiť ako hosťovský byt fakulty dizajnu. Používať sa bude počas piatich rokov vždy od 15. marca do 1. decembra. Stavba je sebestačná vďaka strešným integrovaným fotovoltaickým modulom a veľkej batérii. Dažďová voda sa zachytáva, čistí a využíva na všetky účely.

Stavba sebestačnej chatky z udržateľných materiálov

Chatka je postavená zo slamy, dreva a hliny. Zdroj: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Circular tiny house CTH*1

vedúci tímu: Prof. Dr. Rainer Hirth, LBA MA Arch. Anders Macht
majster dizajnérskeho tímu: cand. arch. Til-Oliver Frank, cand. arch. Christopher Nguyen a ďalší
rendering: MA Arch. Anders Macht
lokalita: Coburg, Nemecko
realizácia: september 2021 až jún 2022
uzavretý priestor vrátane fasád: 134 m³
uzavretý zateplený priestor: 106 m³
vnútorný objem: 66 m³
obytná plocha: 19 m²
U-hodnota stien, strechy a podlahy: 0,13 W/m²K
vypočítaná potreba vykurovacej energie: 900W
plocha fotovoltického kolektora: 22 m²
výkon fotovoltaického kolektora: 4,4 KWp
kapacita zásobníka elektriny: 9,6 kWh
vypočítané dni bez elektriny: 5 d/r
výkon inštalovaného sálavého vykurovania: 900W
nádrž na čerstvú vodu, vonkajšie plnenie: 300 l
zásobná nádrž na dažďovú vodu: 750 l
čierna nádrž na vodu, vonkajšie vyprázdňovanie: 500 l
náklady na materiál pre plášť: 30 000 €

Sabína Zavarská

Foto: Sebastian Kolm, Markus Pollach

Kategória: Stavba
Tagy: chata chatka čisté geometrické tvary drevené domy ekologické domy ekologický stavebný materiál malý dom udržateľnosť
Zdieľať článok

Diskusia