Domáce systémy ukladania energie prinášajú majiteľom rodinných domov sebestačnosť a výdavky pod kontrolou
Zdroj: FENIX SLOVENSKO

Domáce systémy ukladania energie prinášajú majiteľom rodinných domov sebestačnosť a výdavky pod kontrolou

29. 06. 2020 Zdieľať

Záujem o domáce systémy ukladania energie u nás v posledných rokoch rastie. Domáce batérie, ktoré skladujú energiu zo solárnych panelov v čase, keď svieti slnko, dokážu pokryť aj bežnú spotrebu energie v dome a zabezpečiť jeho sebestačnosť v momente, keď počasie nepraje výrobe z obnoviteľných zdrojov.

Od roku 2016 testuje firma Fenix Group (do ktorej patrí aj Fenix Slovensko) využitie batériových úložísk v domoch s takmer nulovou spotrebou energie na vlastnej koži vo svojom administratívnom centre v Jeseníku. A od roku 2018 navyše prevádzkuje špičkovaciu stanicu SAS, ktorá je jedným z najväčších batériových úložísk v Česku. Výrobcom je dcérska spoločnosť AERS z Plzne, ktorá v minulom roku dokončila vývoj a certifikáciu domových modulárnych akumulačných staníc s názvom AES. Ich know-how dodala spoločnosť AERS a vyrábajú sa v Jeseníku.

„Ako prvý uvádzame na trh typ AES 10, čo je akumulačné energetická stanica s výkonom 10 kW s kapacitou úložiska 11,25 kWh. Je to modulárny systém a kapacita tejto verzie tak bude jednoducho možné rozšíriť až na kapacitu 22 kWh. Stanicu dodávame zákazníkom v prevedení „all in one“, takže stačí do nej pripojiť len káble z FVE panelov a na druhej strane ju napojiť na vnútornú elektrickú sieť domu.“ hovorí Cyril Svozil jr., riaditeľ spoločnosti AERS s.r.o. a dodáva: „Absencia cenovo dostupného skladovania elektriny dlhú dobu obmedzovala možnosti energetických úspor a znižovanie spotreby. S vývojom nových akumulačných systémov, postupným poklesom ich ceny a s prispením štátnej pomoci sa situácia začína meniť – zdroje obnoviteľnej energie (najmä fotovoltické) spolu s akumulačným systémom začínajú byť cenovo dostupnou alternatívou pre vlastníkov nehnuteľností. V spojení s výhodami elektrických vykurovacích systémov tak dostáva majiteľ veľmi efektívny nástroj, ktorý mu zabezpečí vysoký tepelný komfort pri zachovaní nízkych prevádzkových nákladov.“

Schéma rodinného domu s fotovoltickou elektrárňou, vykurovaného elektrickými sálavými vykurovacími systémami s inštalovanou domácou batériou AES (na obrázku v garáži) a napojenou na vonkajšiu energetickú sieť.

Schéma rodinného domu s fotovoltickou elektrárňou, vykurovaného elektrickými sálavými vykurovacími systémami s inštalovanou domácou batériou AES (na obrázku v garáži) a napojenou na vonkajšiu energetickú sieť. Zdroj: FENIX SLOVENSKO

Batériová stanica vám prinesie sebestačnosť a výdavky pod kontrolou
Hlavnou výhodou akumulácie energie je u domácnosti posilnenie energetickej sebestačnosti. Majitelia domov totiž môžu hospodáriť s vyrobenou alebo nakúpenou energiou podľa vlastnej spotreby – môžu teda elektrickú energiu spotrebovávať aj v inej dobe, ako keď bola uložená. Vďaka tomu zvýšia svoju energetickú bezpečnosť, pretože batériový systém môže fungovať aj ako záložný zdroj v prípade výpadku elektriny v sieti. Zároveň majú väčšiu kontrolu nad svojimi výdavkami, kedy dochádza v konečnom dôsledku aj k ich zníženiu.

Najčastejšie využitie domácich batériových úložísk je v kombinácii so solárnymi panelmi – najviac energie z fotovoltického zdroja je vyrobené v priebehu dňa, zatiaľ čo spotreba býva najvyššia v ranných a večerných hodinách. Nadbytočnú energiu je tak možné cez deň ukladať do akumulačného zariadenia a spotrebovávať neskôr v čase potreby. Ďalším spôsobom využitia batériového systému je uloženie energie kúpenej zo siete mimo špičku, kedy je tarifa nízka, a jej neskoršia spotreba v čase vyšších cien. Užívateľ ušetrí nielen svoje náklady, ale zároveň prispieva k tzv. peak-shavingu, teda vyrovnaniu energetických špičiek.

Solárna elektrická energia predstavuje vďaka inštalovaným akumulátorom silný a stabilný energetický zdroj. AES umožňuje plynulú prevádzku v sieťovom i nesieťovom (ostrovnom) režime. Zariadenie reguluje každú fázu zvlášť.

Solárna elektrická energia predstavuje vďaka inštalovaným akumulátorom silný a stabilný energetický zdroj. AES umožňuje plynulú prevádzku v sieťovom i nesieťovom (ostrovnom) režime. Zariadenie reguluje každú fázu zvlášť. Zdroj: FENIX SLOVENSKO

Akú batériu vybrať?

Energetické požiadavky každej domácnosti sa líšia a nie je tak problém prispôsobiť si daný systém na mieru. U najbežnejšie dostupných systémov sa kapacita pohybuje v rozmedzí 4,8 až 16 kWh a je možné ju v prípade potreby rozširovať. Životnosť zariadenia je obvykle garantovaná na 10 až 20 rokov – teda približne na 5 až 10 tisíc cyklov nabitia a vybitia. Bežnou súčasťou akumulačných zariadení býva aj inteligentný systém riadenia, vďaka ktorému získa majiteľ prehľad o vlastnej výrobe i spotrebe energie, často cez mobilnú aplikáciu alebo webový prehliadač. K efektívnemu nakladaniu s elektrinou slúži tiež funkcia sledovania predpovede počasia. Majiteľ domu tak má prehľad o spotrebe elektrickej energie vo svojej domácnosti, či už sa jedná o ohrev vody, klimatizáciu, jednotlivé spotrebiče alebo elektromobil.

Parametre a ekonomický prínos AES

Parametre a ekonomický prínos AES Zdroj: FENIX SLOVENSKO

Koľko domáca batéria stojí?

Ceny batérií klesajú, ale napriek tomu je treba počítať, že celkové inteligentné riešenie typu AES stojí približne ako auto nižšej strednej triedy. So znížením nákladov na obstaranie vám však môžu pomôcť štátne dotácie na fotovoltické systémy. Určite viete, že rodinné a bytové domy sa môžu od roku 2019 znovu uchádzať o podporu formou poukážky na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vďaka národnému projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) s názvom Zelená domácnostiam II.

Zdroj: PR článok FENIX SLOVENSKO, s.r.o.

Kategória: Technológie
Tagy: akumulačné systémy domáca batéria solárna energia
Zdieľať článok