Najčastejšie mýty o klimatizáciách. Odborníci ich vyvrátili
Zdroj: ZSE

Najčastejšie mýty o klimatizáciách. Odborníci ich vyvrátili

31. 05. 2023 Zdieľať

Klimatizácia vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Klimatizácia je taká hlučná, že sa pri nej nevyspíte. Používanie klimatizácie vám zvýši účty za elektrinu. Klimatizácia je zbytočný luxus, pretože ju využijete len dva tri mesiace v roku. Počuli ste už niekedy tieto frázy? O klimatizáciách sa šíri niekoľko nepravdivých informácií. S odborníkmi zo ZSE sme vyvrátili tie najznámejšie mýty o klimatizáciách.

Pravda je taká, že posledné letá nás presviedčajú o tom, že extrémne horúce teploty sa netýkajú len dovolenkových destinácií, ale zasahujú aj Slovensko. Práve kvôli neznesiteľným horúčavám nie je pre domácnosti klimatizácia luxusom, ale pomaly nevyhnutnosťou. Pravda je taká, že mýty, ktoré sa o klimatizáciách šíria sú staré niekoľko desiatok rokov.

 Špičkové klimatizácie, ktoré sú dnes na trhu dostupné majú funkcie, ktoré používateľom život spríjemňujú a uľahčujú, bez pocitu akýchkoľvek nevýhod. Klimatizácia dokáže v horúcich letných dňoch premeniť váš rozpálený byt či dom na príjemné miesto. Ak vás od jej kúpy odrádzajú práve mýty, ktoré o klimatizáciách kolujú, prečítajte si, aká je skutočnosť.

 Klimatizácia nespôsobuje prechladnutie. Zlyháva ľudský faktor

 Najčastejším mýtom, ktorý o klimatizácii koluje je, že má škodlivý vplyv na zdravie. Prechladnutie, zápaly horných a dolných dýchacích ciest, podráždené oči, bolesti hlavy či chrbtice. Všetky tieto zdravotné ťažkosti sa v letných mesiacoch pripisujú klimatizácii. Samotná klíma do domu alebo bytu je v tom však nevinne. V skutočnosti zlyháva ľudský faktor.

 Ak chcete predísť zdravotným problémom, stačí ak svoju klimatizáciu budete správne používať. Myslite na to, že rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemal prekročiť šesť stupňov. Ak máte predsa len strach zo studeného vzduchu, zaobstarajte si klimatizáciu Samsung s technológiou Wind-Free™.

 „Táto technológia dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

 Sú ľudia, ktorým nerobia teplotné rozdiely medzi vnútorným a vonkajším prostredím žiadny problém. Nastavenie klimatizácie na primeranú teplotu je v takom prípade len odporúčanie. Avšak počas mimoriadne horúcich dní riskujete teplotný šok. Môže nastať vtedy, ak z veľmi vychladeného domu alebo bytu, vyjdete na ulicu, kde je teplota 35 stupňov. Platí to aj opačne, ak sa zvonku vraciate do neprimerane vychladenej domácnosti. Svoje zdravie máte vo svojich rukách vy, nie klimatizácia. Ak ju budete správne používať, žiadne zdravotné komplikácie vám nehrozia.

 Hlučné biele skrinky sú minulosťou. Klimatizácia je tichá ako šum lístia

 Informácie o neznesiteľnej hlučnosti vnútornej klimatizačnej jednotky, ktorá vyrušuje obyvateľov domácnosti sú staré niekoľko desiatok rokov a v súčasnosti nepravdivé. Moderné klimatizačné jednotky sú tiché, s hlučnosťou maximálne 20 decibelov.

 „Za posledné roky sa v tomto smere vývoj klimatizácií veľmi posunul. Kedysi to boli veľmi hlučné zariadenia. V súčasnosti sú na trhu klimatizácie, ktoré pracujú tak potichu, že sa to dá prirovnať k šumu padajúceho lístia, takže o nej ani nebudete vedieť. Stačí si len vybrať tú správnu,“ hovorí odborník zo ZSE.

 Ak potrebujete, aby bola vaša klíma zapnutá aj počas noci, vyberte si model, ktorý disponuje funkciou nočného režimu a nepôsobí rušivo. V ZSE nájdete hneď niekoľko modelov, vďaka ktorým sa dobre vyspíte aj počas horúcich letných nocí. Bez pocitu prúdenia chladného vzduchu a následných zdravotných komplikácií.

 Do izieb určených na spanie sú najvhodnejšie klimatizácie, ktoré pracujú pri hlučnosti 16 decibelov. To možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku. Takúto minimálnu hlučnosť máju aj klimatizácie Samsung. Je to vďaka funkcii Good’sleep. Tá umožňuje individuálne nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.

 Účty za elektrinu sú v bezpečí. Používanie klimatizácie ich nijako nenavýši

 Ďalšia z dezinformácií, ktorá sa o klimatizácii šíri je, že jej prevádzka je mimoriadne finančne nákladná. Používanie klimatizácie však navýši váš účet za elektrinu len minimálne. Stačí, ak si vyberiete vhodný model od spoľahlivého dodávateľa.

 Rozhodne sa oplatí vybrať si zariadenie, ktoré má energetickú triedu A++ až A+++. Tieto úspornejšie klimatizácie fungujú perfektne a nespotrebujú počas prevádzky toľko elektriny,“ hovorí odborník zo ZSE. Tieto energeticky najúspornejšie klimatizácie sú síce cenovo nákladnejšie, ale ich príkon sa pohybuje len okolo jedného kilowattu. Spotrebúvajú tak menej elektriny a aj v nepretržitej letnej prevádzke vás nebudú stáť veľa.

 Vždy si vyberajte klimatizáciu s inverter technológiou. Vami požadovanú teplotu totiž dosiahne rýchlejšie ako bežná klimatizácia,  a tým spotrebuje na svoj chod až o 40 percent menej energie. Zároveň dokáže udržiavať teplotu v už vychladenej miestnosti s použitým rovnomerne nižšieho výkonu, čím taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie.

 Priemerné ročné náklady na prevádzku klimatizácie sú približne sto eur. Závisí to však od intenzity používania klimatizácie a nastavenej teploty chladenia. Ak si vyberiete klimatizáciu v ZSE, dostanete až 300 kWh elektriny na používanie klimatizácie zadarmo. Znamená to približne 450 hodín chladenia bez akéhokoľvek navýšenia účtov za elektrinu.

 Klimatizácia nie je náročná na údržbu. Základnú údržbu zvládnete sami

 Ďalšou nepravdivou informáciou, ktorá koluje o klimatizáciách je, že vyžadujú mimoriadne náročnú údržbu. Je pravda, že o zariadenie sa treba pravidelne starať, nie je to však žiadna náročná činnosť, ktorú by nezvládol bežný používateľ.

 Povrch klimatizačnej jednotky stačí v rámci bežného domáceho upratovania pretrieť vlhkou handričkou a raz za mesiac umyť vonkajší filter vo vlažnej vode. Postup je jednoduchý a nájdete ho v návode na používanie klimatizácie. Nemôžete nič pokaziť.

 Raz do roka je potrebné, aby bola klimatizačná jednotka odborne vyčistená a podrobená servisnej prehliadke. Na tento úkon si však vždy privolajte profesionálnu pomoc. Napríklad so ZSE Klima Bezstarosti máte pravidelnú ročnú servisnú prehliadku v cene klimatizácie a to počas celého obdobia platnosti zmluvy.

 „Odporúčané obdobie pre vykonanie profesionálnej údržby je spravidla raz ročne. Predovšetkým v dvoch obdobiach – pred začiatkom letnej sezóny (marec, apríl) alebo po jej ukončení (október, november). Je už len na vás, ktoré obdobie si vyberiete,“ hovorí odborník zo ZSE.

 Klimatizácia neslúži len na chladenie. Čistí vzduch, vykuruje, odvlhčuje,…

 Aj vy ste uverili mýtu, že klimatizácia je zbytočným luxusom, pretože ju využijete len dva tri mesiace v roku počas najväčších horúčav? Klimatizácia však dokáže okrem chladenia aj omnoho viac. Klimatizácia nie je len sezónna záležitosť. Používať ju môžete celoročne. Vašu domácnosť nielen vychladí, ale i vykúri, vyčistí vzduch a zbaví ho vlhkosti. Každý jeden deň v roku.

 Počas chladných jesenných dní, keď ešte nie je spustená hlavná vykurovacia sezónna si doma môžete pomocou klimatizačnej jednotky prikúriť. Klimatizácia dokáže fungovať ako energeticky úsporné a finančne nenáročné vykurovacie zariadenie. Vie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi, než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom.

 „Veľkou výhodou prikurovania klimatizáciou je dynamika – rýchlosť, akou klimatizácia dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Po zapnutí klimatizácie v režime „vykurovanie“ sa efekt dostaví v priebehu niekoľkých minút a vzduch v miestnosti sa zohreje veľmi rýchlo,“ hovorí odborník na klimatizácie zo ZSE.

 Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu majú špičkový filtračný systém. Špeciálny trojvrstvový Tri-Care filter zachytí väčšie prachové častice, vlákna, zvieracie chlpy, jemný prach a redukuje výskyt vírusov, baktérií a alergénov. Vďaka tomu je vzduch v miestnosti čistý. Práve vaša klimatizovaná domácnosť sa pre vás v období zhoršenia alergií, môže stať príjemným útočiskom s vysokou kvalitou vzduchu.

 Vysoká kondenzácia vlhkosti býva problémom mnohých bytov aj domov najmä v zimných mesiacoch. Váš problém môže preto veľmi rýchlo vyriešiť klimatizácia. Už jej samotné klimatizácie odvlhčuje vzduch v miestnosti prúdením teplého alebo chladného vzduchu. No dnešné moderné zariadenia disponujú aj funkciou, ktorá dokáže v interiéri udržiavať vami požadovanú vlhkosť.

 Pred odchodom z domu klimatizáciu vypnite. Ušetríte a predĺžite jej životnosť

 Donedávna panoval mýtus, že je vhodnejšie a úspornejšie nechať klimatizáciu bežať počas celého dňa na menší výkon. V súčasnosti však odborníci odporúčajú klimatizáciu vždy vypnúť, ak sa nenachádzate doma.

 Klimatizácia spotrebuje menej elektrickej energie, keď je vypnutá a podľa potreby opäť zapnutá, ako keď je v nepretržitej prevádzke, hoci aj s minimálnym výkonom chladenia. Nemusíte sa vôbec obávať, že po návrate domov budete musieť dlho čakať, kým sa váš byt alebo dom príjemné vychladí. Chladenie si môžete jednoducho zapnúť pomocou aplikácie vo vašom smartfóne. Tá umožňuje ovládanie klimatizácie odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie.

 Ak však trávite väčšinu času v domácnosti, odporúča sa klimatizovať priestor miernejšie a nepretržite. Je to lepšie nielen pre vaše zdravie, ale aj pre vašu peňaženku. Tým, že napríklad každú hodinu prerušíte chod klimatizácie a po chvíli ju znovu uvediete do prevádzky, neušetríte. Práve naopak. Klimatizácia bude musieť na chladenie miestnosti použiť vyšší výkon a tým zvýši svoje prevádzkové náklady. Neustále zapínanie a vypínanie jednotky môže navyše viesť k jej poškodeniu a zníženiu životnosti.

 Vetranie je pri používaní klimatizácie dôležité. Nie však súčasne

 Ak ste počuli, že ak doma používate klimatizáciu nemusíte vetrať, neverte tomu. Chladný klimatizovaný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch. Pravidelné vetranie klimatizovanej miestnosti je veľmi dôležité. Vetrať však nemôžete len tak hocijako. Pri používaní klimatizácie má aj vetranie svoje pravidlá.

 Platí, že ak je klíma do domu alebo bytu v prevádzke, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru totiž zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať.

 „Vetrať je vhodné neskoro večer, ešte lepšie nadránom, ideálne pred východom Slnka, kedy je vonkajšia teplota najnižšia,“ vysvetľuje odborník zo ZSE. Pred vyvetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky. 

Zdroj: PR článok ZSE

Kategória: Technológie
Tagy: klimatizácia do domu klimatizácie do bytu klimatizačná jednotka
Zdieľať článok