Klimatizácie
Zdroj: ZSE

Každý používateľ má iné preferencie. Aké funkcie sú pre vás ideálne?

22. 03. 2024 Zdieľať

Seniori, rodiny s deťmi, milovníci mačiek a psov, aktívni mladí ľudia, alergici. Všetci sa chceme cítiť doma čo najpríjemnejšie. Najmä počas horúcich letných dní vám svieži a zdravý vzduch v domácnosti zabezpečí klíma.

Bez klimatizácie si už mnohí z nás nevedia vôbec predstaviť fungovanie, obzvlášť v dobe homeofficov. Môžeme s istotou povedať, že klimatizácie sa stávajú neodlúčiteľnou súčasťou domácnosti spolu s chladničkami, práčkami či umývačkami riadu,“ zhodujú sa aj odborníci zo ZSE.

V USA používa klimatizáciu vyše 90 percent domácností. V Európe je to približne devätnásť percent domácností. Uvádza to Medzinárodná energetická agentúra. A ich počet stále rastie. Predaj klimatizácií stúpol najmä počas obdobia pandémie. V druhej polovici roka 2020 sa v Nemecku predalo o 16 percent viac klimatizácií ako rok predtým.

Klimatizácie, ktoré sú aktuálne dostupné na trhu disponujú funkciami, ktoré používateľom nielen spríjemňujú bývanie, ale aj zvyšujú kvalitu života. Moderné jednotky vám dokonale vychladia byt bez pocitu prievanu, prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne ich môžete ovládať aj na diaľku alebo dokážu automaticky prepnúť do úspornejšieho režimu a šetria energiu i vaše financie.

Práve tieto funkcie treba zohľadniť pri výbere klimatizácie. Každý používateľ má totiž iné preferencie. Klimatizácia nadupaná inteligentnými funkciami nemusí vyhovovať seniorom, no v rodinnom dome s deťmi bude perfektná. Kvalitnú filtráciu vzduchu ocenia všetci, no mimoriadne dôležitá je najmä pre alergikov alebo milovníkov domácich zvierat. Ovládanie na diaľku zase naplno využijú mladí ľudia, ktorí často nie sú doma.

Pre starých rodičov voľte nenáročné ovládanie a jednoduché funkcie

Klimatizácia s jednoduchším ovládaním, pomocou diaľkového ovládania a nie príliš komplikovanými funkciami, je obľúbená je obľúbená najmä u seniorov. Môže byť napríklad vhodným a darčekom pre starých rodičov, ktorí musia tráviť horúce letné dni vo svojich príbytkoch. Napriek tomu, že seniori si myslia, že klimatizácia je luxus, ktorý nepotrebujú, práve oni ocenia jej pozitívne účinky najviac zo všetkých skupín užívateľov.

Starnutím sa znižuje schopnosť tela regulovať telesnú teplotu. Starší ľudia sa menej potia, a preto nedokážu chladiť organizmus tak efektívne ako mladí ľudia. Pri vysokých vonkajších teplotách u nich veľmi často dochádza k prehrievaniu organizmu a následne k dehydratácii, vyčerpanosti, kardiovaskulárnym problémom alebo k celkovému kolapsu organizmu. Starší ľudia sú preto počas horúcich letných dní najohrozenejšou skupinou obyvateľstva.

Akú základné vlastnosti by mala mať klíma, ktorú budú môcť bez problémov používať starí rodičia? V prvom rade by mala byť nenáročná na ovládanie. Mala by byť spoľahlivá a výkonná s minimalistickým dizajnom a zároveň cenovo nenáročná. Všetky tieto požiadavky spĺňa práve ZSE Klima Bezstarosti Štandard od značky Hisense.

Najjednoduchší spôsob, ako ovládať a nastaviť klimatizáciu je použitie klasického diaľkového ovládania, ktoré je súčasťou každého zariadenia. Seniorom toto riešenie plne vyhovuje a postačuje. Nie je potrebné ich zaťažovať množstvom ďalších funkcií, ktoré nevyužijú.

Klimatizácia Hisense má aj špeciálny spánkový režim pre starších ľudí, ktorý zníži jej hlučnosť tak, že ju v miestnosti ani nezaznamenáte. Nijako neruší váš spánok. Po vychladení miestnosti na požadovanú teplotu sa dokáže prepnúť do ekonomického režimu, ktorý udržuje teplotu a zároveň výrazne šetrí elektrickú energiu.

Výhodou je aj možnosť prikurovania pomocou klimatizačnej jednotky počas chladnejších jarných či jesenných dní, keď ešte nie je vykurovacia sezóna. Bonusom je aj možnosť temperovania miestnosti na stálu teplotu. Seniori, ktorí sú na zmeny teplôt mimoriadne citliví si tak môžu užívať komfort príjemnej klímy v domácnosti.

Rodiny s deťmi si zamilujú pokročilé smart funkcie

Rodiny s deťmi obľubujú najmä klimatizácie s užitočnými inteligentnými funkciami, ktoré skvalitňujú bývanie. Takéto pokročilé smart riešenia ponúka napríklad ZSE Klima Bezstarosti Komfort značky Samsung.

Vďaka funkcii Good’sleep je mimoriadne tichá. Pracuje pri hlučnosti len 16 decibelov. To pripomína zvuk šumiaceho lístia. Okrem minimálnej hlučnosti zabezpečuje tento nočný režim aj nastavenie teploty, rýchlosti ventilátora a smeru prietoku vzduchu. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje v noci spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.

Porovnanie hlučnosti s klimatizáciou

Porovnanie hlučnosti. Klimatizácia má hlučnosť 19 dB. Zdroj: SIEA

Funkciou Wind-Free™ zase dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima. Nemusíte sa obávať ani toho, že by vaše deti z chladného vzduchu prechladli.

Pomocou inteligentných asistentov Samsung Bixby, Amazon Alexa alebo Google Asistent môžete klimatizácie ovládať hlasom z pohodlia vášho gauča alebo napríklad popri varení či vykonávaní inej činnosti. Prostredníctvom hlasového asistenta môžete ovládať hlavné funkcie klimatizácie, ako sú nastavenie teploty, prevádzkový režim či rýchlosť ventilátora.

V ZSE oceníte aj to, že klimatizácia na splátky výrazne nezasiahne do vášho rozpočtu. Teraz ju môžete navyše získať so zľavou až 200 eur. ZSE vám dá aj 450 hodín fungovania klimatizácie zadarmo, v podobe 300 kW elektriny na rok zadarmo.

Alergici a milovníci domácich zvierat ocenia kvalitnú filtráciu vzduchu

Čistý a svieži vzduch môžete mať doma vďaka klimatizácii Daikin od ZSE. Má unikátny Ag-iónový filter, ktorý vytvára optimálne zdravé prostredie vo vašej domácnosti. Čistí vzduch a zachytáva 99 percent takých alergénov, ako sú peľ a prachové roztoče. Titánovo apatitový fotokatalytický filter zase využíva chemické reakcie na odstránenie baktérií, vírusov a mikróbov zo vzduchu.

Unikátna technológia Flash Streamer využíva elektróny na vyvolanie chemických reakcií s časticami prenášanými vzduchom. Takto odbúrava škodlivé častice a vytvára lepší a čistejší vzduch. Je to ideálne riešenie, ktoré významne zvyšuje kvalitu života ľudí, ktorí majú astmu alebo alergie na peľ, prach či domáce zvieratá.

Okrem toho majú filtre spoločnosti Daikin vysokú deodorizačnú účinnosť a odstraňujú cigaretový dym a súčasne rozkladajú iné pachy. Niektoré modely od Daikinu dokážu za dve hodiny kompletne vymeniť vzduch v miestnosti s rozlohu 26 metrov štvorcových.

Funkcia Intelligent Eye vie detekovať pohyb osoby v miestnosti a upraviť smer prúdenia vzduchu, tak aby studený vzduch nefúkal priamo na osoby v miestnosti. Ak zónové oko klimatizácie nezaznamená pohyb v miestnosti po dobu 20 minút, automaticky sa prepne do energeticky úsporného režimu s nižším chladiacim výkonom a prevádzkovými nákladmi.

Ak vyberáte klimatizáciu do domácnosti, ktorú zdieľate so psom či mačkou, rozhodne sa okrem kvalitných vzduchových filtrov zamerajte aj na túto funkciu. Vaši domáci miláčikovia sa budú cítiť komfortne aj počas horúcich dní, keď na vás budú čakať kým prídete  práce. Psy a mačky majú rýchlejší metabolizmus a pretože nemajú potné žľazy majú oveľa horšiu termoreguláciu.

Vášniví cestovatelia si obľúbia ovládanie na diaľku

Napriek tomu, že sa doma nezdržiavate veľmi často, chcete sa počas týchto chvíľok cítiť čo najpríjemnejšie. Zaobstarajte si klimatizáciu, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky. Zamerajte sa na jednotky, ktoré majú:

  • moderný nadčasový dizajn,
  • ovládanie pomocou smartfónu,
  • úspornú prevádzku.

Ovládanie klimatizácie pomocou aplikácie v smartfóne predstavuje najpohodlnejší spôsob nastavenia teploty v domácnosti. Klíma, ktorá má nainštalovaný Wi-Fi modul je mimoriadne populárna v moderných domácnostiach, ktorých členovia sú pracovne vyťažení, majú radí akčný spôsob života alebo radi a často cestujú.

Vďaka funkcii SmartThings alebo DAIKIN Onecta si môžete prostredníctvom aplikácie prepojiť váš smartfón s klimatizačným zariadením. Aplikácia umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom.

Napríklad v prípade klimatizácií Daikin si dokonca môžete cez aplikáciu aktivovať konkrétne prevádzkové režimy klimatizácie so šiestimi akciami na celý týždeň. Ak presne poznáte svoj denný režim, nastavíte klímu vopred. Po odchode do práce sa vypne a napríklad hodinu pre vaším príchodom znovu uvedie do prevádzky. Z práce sa tak vrátite do príjemne vychladenej domácnosti.

Nech si vyberiete ktorýkoľvek model klimatizácie, v ZSE si vždy vyberiete správne.


Zdroje:

https://www.siea.sk/bezplatne-poradenstvo/publikacie-a-prezentacie/ako-vybrat-system-chladenia-a-vetrania/
https://www.deutschlandfunkkultur.de/das-klimaanlagen-dilemma-kuehle-wohnung-warmer-planet-100.html
https://iea.blob.core.windows.net/assets/0bb45525-277f-4c9c-8d0c-9c0cb5e7d525/The_Future_of_Cooling.pdf

Zdroj: PR článok ZSE

Kategória: Energia
Tagy: klíma klimatizácia do domu klimatizácie klimatizácie do bytov klimatizačná jednotka
Zdieľať článok
Ako si z nepotrebných misiek vyrobiť štýlový podnosUrob si sám

Ako si z nepotrebných misiek vyrobiť štýlový podnos

Staré tehly vám skrášlia záhradu i domDom z tehly

Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocneUrob si sám

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocne

Sivé parížske strechy možno ozelenejú, chcú na nich vybudovať strešné terasyASB.sk

Sivé parížske strechy možno ozelenejú, chcú na nich vybudovať strešné terasy