Ako nevytŕčať z radu

22. 02. 2008
Zdieľať

Radové rodinné domy sú akýmsi prechodom medzi bývaním v bytovkách a samostatných rodinných domoch. Ušetria miesto a pritom aspoň čiastočne poskytujú komfort bývania v rodinnom dome. Jedným z dôvodov voľby rodinného domu ako miesta na bývanie je vlastná záhrada, tá je však pri „radovkách“ trochu problematická, pretože ju výrazne obmedzuje jej tvar, rozmer a tiež tesné susedstvo z oboch strán.




Ako nevytŕčať z radu

125279

Spoločné riešenie častí záhrad susedov

Jediná možnosť, ako tento hendikep obísť, je vzájomná dohoda susedov o spoločnom využití častí pozemkov. Priestor tesne pri dome ponecháme na súkromné účely. Tu bude každá rodina chcieť obytnú terasu, samozrejme, aj s príslušným súkromím. To možno zaistiť z oboch strán deliacou stenou. V ideálnom prípade by mal architekt s touto možnosťou počítať v návrhu celej radovej zástavby, aby bola intimita terás zaistená už v projekte a pri stavbe domov, pretože samostatné dodatočné improvizácie jednotlivých majiteľov sú vždy na úkor architektonického vzhľadu celku.

Zadná časť parciel za radovými domami sa kedysi využívala väčšinou na pestovanie ovocných stromov a zakladanie zeleninových záhonov. Dnes je samozásobovanie na ústupe, na pestovanie pre potešenie stačí len malý záhon umiestnený kdekoľvek (aj medzi okrasnou výsadbou); naopak, do popredia záujmu sa dostáva rekreačné športovanie. Pokus dohodnúť sa so susedmi má dnes teda azda väčšiu šancu na úspech ako kedysi.



Ako nevytŕčať z radu

125268

Radové domy sa stavajú neustále, kým sú „radovky“ nezabývané, majú jednotný štýl, sú jednoducho architektonicky poňaté a vkusne farebne zladené. Keď ich však majitelia budú chcieť naplno využívať (vrátane záhrad), musia ich chtiac-nechtiac dotvoriť. Každý chce mať aspoň trochu súkromia pri odpočívaní na terase, preto tu treba aspoň z jedného boku dotvoriť pohľadovú izoláciu. Údržba záhrady nie je možná bez náradia, ale ťahať kosačku týždeň čo týždeň cez obývaciu izbu nie je nič príjemné. A kam dať v zime vonkajšiu sedaciu súpravu, ak nie je z tropického dreva? Najjednoduchším riešením je záhradný montovaný domček. A to sú chvíle, keď čistá jednoduchá architektúra domu po rýdzo účelovom dotvorení nájomníkmi dostane zabrať. Naozaj sa tomu nedalo fundovane predísť?


Ako nevytŕčať z radu

125269

Tu nejde o typickú „radovku“, ale o trojpodlažné bytovky (k spodným bytom patria aj malé záhrady). Vítané zázemie, ale… Odcloniť premávku ulice a získať súkromie možno len izoláciou pomocou plotu po obvode. Výborné je, že sa všetci zhodli na živom plote. Ako to však bude vyzerať, keď si každý na takej malej ploche vysadí niečo iné? Alebo keď majitelia budú strihať plot v rozličnej výške a v rôznych termínoch? Živý plot mal byť založený už dopredu, mal byť jednotný po obvode a s dohodnutou jednotnou údržbou. Za ním nech si pokojne tvorí každý sám. Ako? Zase s rozvahou. Rozumné je vychádzať z možností a požiadaviek na údržbu. V tomto prípade musí mať každý majiteľ radovej záhrady niekde v komore aspoň strunovú kosačku. Prečo nie, ak dáva prednosť pobytu na kvalitnom trávniku? Ak má však trávnik len na potechu oka, možno to riešiť jednoduchším spôsobom – kompozíciou rastlín, pri ktorých kosenie odpadá, teda výsadbou rastlín slúžiacich ako náhrada trávnika.











Ako nevytŕčať z radu

125272

Spoločné využitie pozemkov medzi ôsmimi až dvanástimi domami. Ak sú „radovky“ situované na protiľahlých stranách pozemkov, ponúka sa ešte lepšia možnosť spoločného využitia stredu medzi dvomi radmi domov. 
Domy sú po obvode, na ne nadväzujú súkromné záhrady štvorcového pôdorysu, z ktorých vedú vstupy do spoločného „rekre-centra“.Tu môže byť bazén, ihrisko, detské ihrisko, altánok s grilom a po obvode hladký chodník (na kolieskové korčule, detské bicyklovanie a podobne). Taký priestor nie je verejne prístupný, zároveň nie je anonymný a je pod ľahkou vizuálnou kontrolou spoločných majiteľov, a to nie je málo. Obsluha a údržba spoločného pozemku je zaisťovaná dodávateľsky (vstup zboku), čo je, samozrejme, pre všetkých výhodnejšie a lacnejšie.





Ako nevytŕčať z radu

125270

Príklad dohody majiteľov bývajúcich v „radovke“ o spoločnom využití častí záhrad – pohľad na štyri záhrady za radovými domami. Jedni susedia majú spoločný bazén hneď pri terase, druhí vyčlenili na športovanie zadnú časť svojich záhrad a upravili ich ako malé trávnaté ihrisko, na ktorom sa dá rekreačne hrať takmer čokoľvek. Zvyšok záhrad riešil každý podľa svojich záujmov a vkusu. V neposlednom rade takáto dohoda uľahčí aj údržbu záhrad, pretože nemusí každý kupovať kosačku, elektrické nožnice na živý plot, drvič záhradného odpadu a podobne.


Sólo riešenie

Prednú časť záhrady pri dome venujeme odpočinku, vzdialenejšie partie – ak nejaké zostanú – môžeme využiť na pestovanie záhradných dobrôt.

Na čo sa zamerať pri vytváraní záhrady pri radovom dome?



  • Postupujeme ako pri malých záhradách – voľba druhov rastlín obmedzeného rastu, dôraz na detail, možnosť kvalitnej realizácie a zvládnuteľná údržba.
  • Možnosti pohľadovej izolácie – živé aj neživé deliace steny.
  • Priestorová hra s využitím kompozičných pravidiel – dôraz na detail odvedie pozornosť od problémových miest na tie, na ktoré chceme upozorniť; vedením ciest a situovaním jednotlivých prvkov sa snažíme záhradu opticky rozšíriť a skrátiť; používame plochy a materiály opticky zväčšujúce priestor (nízky trávnik na celistvej ploche, svetlé plochy a farby a podobne).
  • Prihliadame aj na náročnosť údržby, aby predstava bola realizovateľná.
  • A nezabúdajme, že v každej záhrade možno vymyslieť nejaké originálne riešenie.






Predzáhradky radových domov
Nemožno na ne zabudnúť, pretože majú nezastupiteľnú rolu v súčasnej záhradnej tvorbe a navyše, boli to práve predzáhradky, ktoré sa stali priekopníkmi moderného poňatia predzáhradiek bez plotov. Ony ako prvé vytvorili svojou, väčšinou jednotnou úpravou útulný obytný vzhľad moderných ulíc. Malý rozmer pozemku pred domom, jeho jednotlivé časti už dopredu jasne účelovo určené (vstupný chodník vedúci k domu a vjazd do garáže) neponúkajú veľa možností na improvizáciu, a tak vznikli ulice s príjemným jednotným vzhľadom, kde vďaka opakujúcej sa architektúre môže vyniknúť nerušený detail každej jednej skupiny výsadieb. V čase ich rozmachu boli populárne jednoduché výsadby zakrpatených ihličnanov a rozličných travín, ktoré moderný vzhľad týchto ulíc ešte viac posilnili.




Ako nevytŕčať z radu

125278

Inšpiráciou by mohol byť aj návrh záhrady, v ktorom jednou z požiadaviek rodiny bol celoročne využiteľný bazén. Majiteľ prišiel s odvážnym nápadom vybudovať ho v suteréne domu (na vysvetlenie – bolo to pred viac ako 20 rokmi, stavba nebola na kľúč, stavalo sa svojpomocne). Dielo sa podarilo. Bazén s protiprúdom čiastočne zapustil pod terasu, hladina bola takmer na úrovni spodnej časti záhrady. Od tej delili bazén posuvné šikmé okná – tento systém umožnil domácim v lete prístup do bazéna priamo zo záhrady, inak sa doň vchádzalo cez suterén. Mierny protisvah, ktorý vznikol v záhrade, bolo treba preklenúť niekoľkými schodmi – na zaujímavejšie stvárnenie priestoru schody vedú v diagonálnej línii. Sú široké a v ich spojnici je ideálne miesto pre dominantu záhrady – sochárske dielo, symbol duše záhrady (svoje by však urobila aj zaujímavo vysadená originálna kvetinová misa). Záhrada pri dome je teda oddychová, zvyšok oddelený tvarovaným živým plotom a stenou odpočívadla úžitkový.















Ako nevytŕčať z radu

125275


Ako nevytŕčať z radu

125276


Svah v záhrade znamená nielen väčšie nutné investície (na spevnenie či sterasovanie), ale aj výraznejší priestorový rozmer.


Len o jednu terasu nižšie je v rovnakej záhrade pôvabné okrasné jazierko. Všimnite si, ako vodná hladina, správne umiestnená viac na šírku ako na dĺžku pozemku, dokáže vďaka zrkadleniu zväčšiť priestor inak malej (úzkej) záhrady.


Ako nevytŕčať z radu

125281


Ako nevytŕčať z radu

125282


O niečo mladšie radové domy. Na výsadby v predzáhradke sa tu už rozumne využívajú pôdopokryvné rastliny ako náhrada trávnika.


Kategória: Nezaradené
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia