Záhrada pre detské radovánky

30. 08. 2006
Zdieľať

Záhrada je ideálnym miestom na relaxovanie, a to nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Tie sa v nej môžu dosýta vyšantiť, zahrať sa s kamarátmi alebo čo-to sa o prírode naučiť. Navyše prírodné prostredie podporuje ich kreatívne myslenie, preto sa nečudujte, že vaše ukážkové záhony budú kde-tu pováľané či pošliapané – napokon lopta do nich vždy spadne sama…

Vždy – na očiach

Dieťa by malo mať v záhrade svoje obľúbené miestečko na hranie, kde sa bude cítiť príjemne. Toto detské záhradné teritórium by sa nemalo podobať na domácu materskú škôlku či sídliskové ihrisko. Plochu treba najprv rozčleniť tak, aby vyhovovala deťom aj dospelým. Táto záhradná časť môže, ale aj nemusí byť sústredená na jednom mieste. Dôležité je, aby rodič mal vždy „detský kútik“ na očiach – čiže aby mal dostatočný výhľad buď z okien domu, alebo z terasy, či odpočívadla. Koncepcia záhrady by mala zodpovedať veku detí, každá veková kategória obľubuje iné činnosti pri trávení voľných chvíľ.

Pieskovisko pre najmenších


Záhrada pre detské radovánky

62827
Daniel Košťál

Deťom v predškolskom veku v záhrade často stačí menšie pieskovisko, prípadne vyhradená trávnatá plocha. Slnečné miesta treba podľa potreby zatieňovať slnečníkom. Rozmery pieskoviska by mali zodpovedať jednak priestorovým možnostiam záhrady a jednak počtu detí, ktoré sa na ňom budú hrávať. Pri jeho stavbe je dôležité dať na vyhĺbené dno a na boky netkanú textíliu a fóliu, aby sa zabránilo miešaniu zeminy s pieskom, prípadne prerastaniu agresívnej buriny (napríklad pýru). Zároveň tak oddelíte jeho hranice od trávnika. Aby pieskovisko nepôsobilo rušivo, môžete ho oddeliť aj nízkymi plôtikmi z drevených klátikov, pričom výška jednotlivých klátikov (zapustených do pôdy) môže byť rozlične odstupňovaná. Taký typ pieskoviska vynikne v mestskej aj vo vidieckej záhrade. Hračky ako napríklad drevené vláčiky či jednoduché drevené stavebnicové prvky podnecujú rozvoj detskej motoriky a priaznivo ovplyvňujú celkový duševný vývoj detí. Nemalo by sa zabúdať ani na starostlivosť o pieskovisko, tá zahŕňa vyhrabávanie napadaných listov a občasné prekyprenie. Keď sa v ňom deti nehrajú, prekryte ho špeciálnou sieťou alebo fóliou, ktorá ho bude chrániť pred znečisťovaním domácimi zvieratami, ako sú psy a mačky.


Záhrada pre detské radovánky

62829

Hojdačka na starom strome

Ak máte v záhrade mohutnejšie a staršie ovocné stromy (napríklad čerešňu, jabloň či orech), môžete na ich silné a zdravé konáre zavesiť lano na šplhanie, prípadne jednoduchú hojdačku. Deti s dobrodružnejšou povahou iste ocenia malú pozorovateľňu uprostred koruny stromu. V lete môžete na trávniku pod stromom postaviť menší plátenný stan, v ktorom sa môžu deti hrať, prípadne v ňom aj prenocovať, mal by byť v blízkosti domu. Súčasťou detského záhradného kútika môže byť aj prenosná šmykľavka. Deti obľubujú aj striekajúcu vodu (jej zdrojom sú záhradné hadice, prípadne záhradná sprcha). Počas leta je vhodné na slnečnú trávnatú plochu postaviť aj plytký nafukovací okrúhly bazén, naplniť ho vodou a umiestniť doň malé krhličky a plastové nádobky, ktorými sa budú deti počas horúcich dní polievať. Trávnik by mal byť odolný proti zašliapavaniu (pri výseve použite trávnu zmes na zaťažované plochy), bude totiž slúžiť aj ako miesto obľúbených loptových hier. Vhodná na zábavu je aj plátenná tunelová preliezačka. Takisto nezabudnite ani na detské ležadlá, prípadne na iný záhradný nábytok.

Záhradné ihrisko


Záhrada pre detské radovánky

62828

Rodiny s viacerými deťmi často uvažujú o vybudovaní malého ihriska, ale toto riešenie si vyžaduje väčší pozemok. V menších záhradách sa môžete popasovať s dilemou, kde vhodne umiestniť preliezačky, hojdačky, miniatúrny domček na hranie a pieskovisko – treba vyčleniť pomerne veľkú plochu, čo môže byť na úkor okrasnej alebo úžitkovej časti. Keď deti vyrastú, nastáva problém, čo s detským kútikom (najmä ak sú hojdačky a preliezačky pevne zabudované do betónového základu). Plocha ihriska by mala byť vysypaná hrubšou vrstvou pieskového podkladu (eliminuje poranenia pri pádoch). Čo sa týka materiálu na hojdačky a preliezačky, ideálne sú drevo, plast a kov – mali by byť dostatočne stabilné a kvalitne spracované.


Záhrada pre detské radovánky

62831
Daniel Košťál

Pozor na jedovaté rastliny

Záhrada by mala byť predovšetkým pre deti bezpečná. Potenciálne rizikové miesta (ako sú bazény, okrasné jazierka, skalky, svahy či záhony ruží) dôkladne zabezpečte (napríklad oplotením, mechanickými zábranami, hustými živými plotmi a pod.). Okrasné jazierka a bazén je lepšie počas dlhšej neprítomnosti dospelého človeka v záhrade poistiť pred pádom dieťaťa pevne napnutým pletivom s hustými okami (malo by byť umiestnené aspoň desať centimetrov nad vodnou hladinou). Ak sú vaše deti ešte malé, odporúča sa ohradiť jazierko plotom z drôteného pletiva vysokým aspoň 80 cm (menšie deti ho neprelezú).


Záhrada pre detské radovánky

62834
Daniel Košťál

Takisto je dôležité odstrániť z ich dosahu rastliny, ktoré pichajú alebo môžu vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Okrem toho by ste mali odstrániť jedovaté okrasné rastlinné druhy, ktorých kvety, farebné plody a zaujímavé listy sú pre deti najväčším lákadlom. Medzi nebezpečné rastliny patria konvalinky (Convallaria majalis), ktoré majú jedovaté nielen voňavé kvety, ale aj červené plody dozrievajúce na jeseň. Zo záhrady by ste mali vypovedať aj jesienky (Colchicum autumnale), purpurový náprstník (Digitalis purpurea), stračiu nôžku (Delphinum x cultorum), prilbicu (Aconitum), okrasný tabak (Nicotiana alata), iskerník (Ranunculus), áron (Arum italicum), durman (Datura), ricín (Ricinus communis), z okrasných drevín lykovec (Daphne mezereum), oleander (Nerium oleander), cezmínu (Ilex), štedrec (Laburnum anagyroides), prútnatec (Cytissus scoparius), brečtan (Hedera helix), bršlen (Euonymus europaeus), kalinu (Viburnum opulus) či imelovník (Symphoricarpos).


Záhrada pre detské radovánky

62833
Daniel Košťál

Nebezpečné sú aj niektoré ihličnany, napríklad borievky (Juniperus sabina), tuje (Thuja), tis (Taxus baccata) a pod. Pobehujúce deti sa môžu poraniť najmä na ružiach, dráčoch, cezmíne, hlohyni alebo na kaktusoch (ak sú počas leta v záhrade). Na niektorých okrasných trávach, ako napríklad na známej ozdobnici čínskej, sa môžu zase nepríjemne porezať. Z dosahu detí by mali zmiznúť aj ostré predmety, ako sú drevené koly, trčiace drôty, ostré hrany kameňov či záhradnícke náradie (vidly, nože, nožnice, kosáky). Chemické postreky a hnojivá, ktoré sa často v záhrade používajú, radšej odložte na bezpečné miesto.

Záhon plný prekvapení

Ak ste majiteľom záhrady, môžete vaše deti už odmalička oboznamovať so životom rastlín, učiť ich pomenovať najznámejšie druhy, prípadne im vysvetliť, prečo sú nejakým spôsobom nebezpečné. Niektoré staršie deti zatúžia po vlastnom záhone a túto túžbu je dobré im splniť. Môžu si tak dopestovať chutnú a nenáročnú zeleninu, pestrofarebné kvety a voňavé bylinky. Detský záhon pritom nemusí byť veľký, stačí menší priestor s kyprou a výživnou pôdou na slnečnom mieste. Pri výbere priesad a osív treba deťom pomôcť, rovnako aj pri príprave pôdy. Vhodné sú rýchlorastúce a nenáročné druhy letničiek (povojník, hrachor, nechtík, aksamietnica, kapucínky, slncovka, papuľky, cínie, netýkavky, kochia).


Záhrada pre detské radovánky

62835
Daniel Košťál

Niektoré letničky (slamihovky) sú pre deti vhodným materiálom na tvorbu nápaditých výtvarných diel a darčekov, iné zasa prilákajú motýle. Obľúbené sú aj slnečnice. Zo zeleniny sú ideálne na pestovanie šalát, reďkovka, mrkva, fazuľa, koktailové rajčiny, žerucha. Na detskom zeleninovom záhone by sa mala objaviť aj okrasná tekvica (Cucurbita pepo). Deti budú netrpezlivo čakať na jej nové farebné plody, z ktorých si na jeseň budú vyrábať zaujímavé dekorácie. Z byliniek môžu pestovať harmanček, materinu dúšku, medovku, divozel alebo šalviu. Zvedavé detské oči prekvapia plody mesačných jahôd a záhradných čučoriedok. Určite zaujímavé bude, ak do záhona zakomponujete rastliny, ktoré majú príjemne plstnaté listy (čistec vlnatý) alebo, naopak, drsné (rudbekia) a lepkavé listy (nechtík). Deti tak budú mať ideálne možnosti na prvé zaujímavé prírodovedné objavy. Ak máte menšiu záhradu, prípadne len terasu, možno dieťaťu na tento účel vyhradiť aj väčšiu vegetačnú nádobu. Nemali by ste zabudnúť ani na záhradnícke náradie, samozrejme, v zmenšenej podobe (hrable, krhle, motyčky, fúrik a pod).






Kvetinový záhon a ovocné kry pre deti

Vône a pestré kvety budú okrem motýľov lákať aj deti. Tie totiž nachádzajú záľubu v odtrhávaní kvetných lupienkov, prípadne si nimi zdobia vlasy alebo natrhajú kytičku pre mamu. Aj preto by v jednom záhradnom kúte mali byť vysadené rozličné druhy vonných (nie však jedovatých) letničiek, byliniek alebo trvaliek. Deti budú netrpezlivo očakávať, kedy niečo nové rozkvitne. Aj malé okrasné záhradné jazierko bude pre deti (vo veku od 6 do 14 rokov) zaujímavým prvkom. So zanietením pozorujú život okolo vody – kvitnúce pobrežné a vodné rastliny, pohybujúci sa hmyz a plávajúce ryby. V záhradnom potôčiku si deti určite postavia malý vodný mlyn alebo si budú púšťať vlastnoručne vyrobené modely lodí.

Okrem vnímania vôní a pestrých farieb deti rady kadečo ochutnávajú, preto často ovocie oberú skôr, než dozrie. Nízkokmenné alebo krovité ovocné rastliny, ako napríklad ríbezle, čučoriedky, maliny či beztŕňové ostružiny, ušetria malým zberačom námahu – deti na ne lepšie dosiahnu.







Čo je pre deti v záhrade nebezpečné



  • pichľavé a ostré listy okrasných rastlín (hlohyňa, cezmína, dráče, dulovce, mahónia, ruže, kaktusy, exteriérové juky, borievky a niektoré druhy okrasných tráv);


  • jedovaté druhy (jesienky, konvalinky, brečtan, tis, štedrec, prútnatec, lykovec, imelovník, oleander, durman, iskerník, náprstník, áron, prilbica, stračia nôžka, okrasný tabak a mak, bršlen, vistéria, tuja, pivónia, rododendrony a krušpán);


  • druhy vyvolávajúce alergie (liesky, brezy, pajazmín, paliny, kvitnúce okrasné trávy, ľalie a pod.);


  • nezabezpečené miesta (jazierka, bazény, svahy, skalky, kvetinové múriky, schodištia a rigoly);


  • ľahko prístupné náradie a pomôcky (chemické hnojivá a postreky, ostré záhradné náradie, vidly, kosáky, nože a nožnice);


  • prívody elektrického prúdu a obnažené káble s napätím (vedúce k svietidlám);


  • práchnivé a neošetrené stromy (pri ktorých hrozí úraz v dôsledku pádu);


  • ostré alebo machom obrastené kamene (na ktorých sa deti môžu porezať alebo šmyknúť).

Kategória: Nezaradené
Tagy: kvety záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia