Zázraky z farebných úlomkov

25. 11. 2005
Zdieľať

Máte radi, keď interiér bytu alebo domu nie je čistá „konfekcia“, ale je v ňom čosi iné, svojské? Čosi, čo vystihuje jeho obyvateľov? Ak si na vhodných plochách vytvoríte dlažbu alebo obklad z farebnej mozaiky, zaručene nebude konfekčný a vaša mozaika bude iná než všetky ostatné. Okrem toho povie o vás, aké farby máte radi, aj to, či ste trpezliví a precízni.

Vytvoriť mozaiku z úlomkov dlažby nie je až také zložité. Najdôležitejšie je vybrať si tie správne farby a namiešať ich vo vhodnom pomere. Tentoraz dostanú nový farebný kabát podstupnice schodiska v jednom rodinnom dome, podobnú mozaiku si však môžete vytvoriť napríklad na kuchynskom parapete, v kúpeľni pri vani či v predsieni na dlážke – nijaký tvar ani oblina nie sú pri tejto technike problémom.


Zázraky z farebných úlomkov

36116
Kata Husenicová

1. V prípade tohto typu mozaiky sa tvorba začína ničením – dlaždice alebo obkladačky treba roztĺcť na malé kúsky. Na takéto práce sú ideálne zvýhodnené ponuky a zľavy. Na rozmeroch predsa nezáleží a srdce menej zabolí, keď zdvihnete kladivo na lacnejšie kúsky.

2. Na upravený podklad (rovný, súdržný, bez prachu, mastnoty a úlomkov) na stene alebo podlahe naneste zubovou stierkou vrstvu vhodného stavebného lepidla. Z rozbitých dlaždíc vyberajte kúsky, ktoré sa k sebe hodia farbou a tvarom tak, aby ste vytvorili plochu so škárami širokými asi dva milimetre až pol centimetra.


Zázraky z farebných úlomkov

36115
Kata Husenicová

3. Rovnako pokračujte aj na ostatných schodoch. Okolité plochy chráňte krycou páskou a napríklad novinami. Aj keď je dláždenie v mužskom predvedení špinavá práca, dáma si aj pri takejto činnosti môže bez problémov udržať okolo seba poriadok a nemusí premeniť celý byt na stavenisko. (Hlavne netreba nechať špinu zaschnúť.)


Zázraky z farebných úlomkov

36118
Kata Husenicová

4. Keď lepidlo stvrdne, môžete mozaiku vyškárovať. Škárovaciu látku vsypte do vody a rozmiešajte tak, aby mala vhodnú konzistenciu. Pomocou stierky ju naneste do škár. (Všetko potrebné o pracovných postupoch sa dočítate na obaloch stavebného lepidla a škárovacej látky.)

5. Po desiatich až pätnástich minútach škárovačku opatrne vymyte vlhkou hubkou tak, aby medzi obkladačkami vznikli pekné hladké plôšky. Keď škárovacia látka úplne stvrdne, môžete mozaiku umyť a hotovo.





Pozor!
Najmä tam, kde sa bude mozaika často špiniť a umývať, mala by byť plocha škár medzi obkladačkami alebo dlaždicami čo najmenšia. Škárovacia látka totiž nemá ani zďaleka také praktické vlastnosti ako glazovaná keramika.


Kategória: Nezaradené
Tagy: keraschod mozaika nápady obklad schody
Zdieľať článok

Diskusia