Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

26. 03. 2007
Zdieľať

Keď sme pred niekoľkými desaťročiami s úžasom sledovali Jeana Maraisa v dvojúlohe vo filme Fantomas, nejedného z nás chytili za srdce technické vymoženosti, ktorými sa pre svoj prospech obklopil. Okrem multifunkčného automobilu zem – vzduch ohuroval Fantomas výdobytkami interiéru svojho hlavného sídla: bezpečnostný systém, kamery, senzory, technická obsluha a to všetko s dizajnom v duchu 60. rokov. Film nás dnes už len rozosmieva. A za technickým pokrokom a inteligentne vybaveným príbytkom sa nemusíme hrnúť do kina. Stačí sa prejsť na Matúšovu ulicu v Bratislave.

Vraciame sa k téme, ktorej sme pred časom venovali celý seriál a ktorá vás zaujala práve pre pokrokové technológie, ktorými možno v súčasnosti plne vybaviť dom alebo byt. Výstavbu i-domu, prvého inteligentného domu na našom území sme sledovali postupne od začiatkov hrubej stavby až po inštaláciu systémov v druhej polovici roka 2005. Dnes vám môžeme predstaviť i-dom v plnej paráde, dokončený do posledného detailu a pripravený poskytnúť všetok ten zabudovaný komfort svojim i-obyvateľom.

Dom – inteligent v plnej kráse

Názor a možnosti istej skupiny budúcich alebo súčasných užívateľov nehnuteľností presahuje bežný štandard, ktorý zvyčajne ponúkajú stavebné firmy a projekčné kancelárie. Okrem túžby po vydarenej a funkčnej architektúre a dizajnových nábytkových kusoch rastú nároky na komfort, energeticky úsporné bývanie a technické vymoženosti. Každý prístroj má však svoj spôsob, akým sa s ním dá dorozumieť. Čím viac technických radostí si doprajeme, tým viac potrebujeme nájsť spôsob, ako ich navzájom zohrať do jedného orchestra.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82694

Riešením je vhodná kompozícia prístrojov, dirigovaná vyspelou technológiou schopnou zjednodušiť a zosúladiť ich vzájomnú komunikáciu. Takýto systém nám môže poskytnúť nečakaný komfort pri používaní domácej techniky. Ak k tomu všetkému pristúpi aj snaha bývať ekonomicky a využívať obnoviteľné zdroje energie, potom je to už pekný balík nárokov, ktorý sa pri premietaní do reality nezaobíde bez profesionálneho prístupu. Súhrnom takýchto požiadaviek sa riadila výstavba spomínaného domu. Dnes stojí v plnej kráse v staršej zástavbe neďaleko Horského parku v Bratislave, vybavený technológiou a integrovaným riadiacim systémom, ktorý zaručuje tejto stavbe status prvého inteligentného a nízkoenergetického domu na Slovensku: i-domu.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82695

Aj tentoraz ide o detaily

Vedeli sme, že na nás čakajú v plnej zbroji tri poschodia dostavanej vily. Otrepaná fráza „v jednoduchosti je krása“ platí v prípade integrovaného, teda uceleného riadiaceho systému i-domu bez výhrad. Systém spoločnosti Crestron sľubuje každému používateľovi jednoduché a účinné ovládanie svojho domu. Po bližšom zoznámení a nahliadnutí do reálneho interiéru, ktorý je takto pod kontrolou, môže budúci majiteľ alebo návštevník vily siahnuť na ovládací panel a vyskúšať si, ako reaguje audiovizuálne, bezpečnostné, svetelné, chladiace či vykurovacie vybavenie vily. Je to cesta aj pre slabšie nátury a notorických odporcov manuálov a príručiek, ako sa zbaviť strachu z neznámeho zložitého systému.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82698

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Tak ako dirigent môže mať úspešný orchester len v prípade, že si s každým hráčom nájde spoločnú reč, aj riadiaci systém sa dokáže zblížiť a komunikovať so všetkými zázrakmi techniky len v prípade, že majú spoločnú vlastnosť – nie je im cudzia počítačová reč. Ovládač síce skrýva a riadi zložitú sieť rozvodov a inštalačných spojení, ale používateľ je v podstate iba divákom, ktorý si vybral koncert podľa vlastného uváženia a v istých okamihoch sa sústredí len na etudy: nastaví si vzduchotechniku, kúrenie, okná a žalúzie podľa ročného obdobia a vlastného pocitu alebo nechá rozoznieť hudbu či obraz na mieste, na ktorom sa mu práve zažiada.

Bazén alebo sauna? Pokojne si môže predpripraviť teplotu a vlhkosť aj z miesta vzdialeného niekoľko kilometrov od svojho domova. Na čo mal Fantomas vycvičených služobníkov s vymytými mozgami, na to vy môžete mať dobre zohratý inteligentný a ucelený systém bez hrozby ľudského zlyhania.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82699

Kto sa smeje naposledy

Ak má inteligentný dom za celoživotnú domácu úlohu jednoduchým spôsobom poskytovať čo najvyšší komfort, potom jednoznačne ku komfortu bude patriť aj väčšia energetická nezávislosť. Dômyselnému organizmu kúrenia a chladenia i-domu sme venovali väčšiu pozornosť v 3. časti seriálu. Šesť slnečných kolektorov a štyri zemné hĺbkové vrty zabezpečujú dostatok tepla pre celý objem vily. Systém podlahového vykurovania, ohrev teplej úžitkovej vody, vzduchotechnika a technológia bazénovej haly vďačia za funkčné prepojenie so spomínanými zdrojmi pohybu média pomocou tepelného čerpadla a multifunkčnému zásobníku s 820-litrovou kapacitou. V prípade nedostatku energie systém dokáže dokurovať pomocou elektrickej špirály. Naozaj to funguje! K tomu všetkému treba zvoliť južnú orientáciu zasklených plôch. V lete, keď stojí slnko vysoko nad obzorom, vodorovné zatienenie nad oknom bráni prehrievaniu interiéru, v zime vďaka nízkemu slnku prenikajú kolmé slnečné lúče hlboko do izieb.

Automatizácia domu s cieľom optimalizovať komfort a bezpečnosť jeho obyvateľov je zmyslom celého projektu. Bonusom je úspora energie. Po siedmich až ôsmich rokoch sa majitelia môžu naozaj tešiť z návratnosti investície do vstupných nákladov na technológie súvisiace s energiami.

Svetlo na scéne a zvuky i-domu


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82697

Doteraz sme nenapísali viac o svetelnej technike. Nielen pre nedostatok miesta, ale sami sme boli zvedaví, aký komfort môže poskytnúť napojenie svetla na riadiaci systém. Ovládanie je riešené prevažne ako zapni/vypni a doplnené o stmievanie príslušných sekcií. Všetky svetelné obvody v objekte sú ovládateľné z hociktorého LCD panela alebo tlačidlového panela. Podľa požiadaviek možno vytvárať svetelné scény a kombinácie svietidiel, ktoré si používateľ môže preddefinovať. Okrem efektného rozsvecovania pri prechádzaní interiérom domu, vstupe do garáže alebo návšteve záhrady dokáže systém v prípade zapnutého elektronického zabezpečovacieho systému (EZS) simulovať prítomnosť osôb. Považujete za nezmyselné, aby šli v noci žiarovky na plný výkon? Nastavíte systém na nočný chod a potom na ceste na toaletu alebo pri tajnom nájazde na chladničku vás bude sprevádzať svetlo so žiaroviek stlmené na 10-percentný výkon.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82700

Do takejto vily sa zmestí 72 svetelných okruhov. Z nich si investor dal 27 upraviť na funkciu stmievania. Naživo sme si overili, že rozsvecovanie a zhášanie jednotlivých svietidiel je v tomto futuristickom dome prežitkom. Tu sa rozhoduje o svetelných scénach. Atraktívne nasvietenie večernej párty v interiéri alebo v záhrade potrebuje predsa svoje grády, naopak, komorné osvetlenie pri sledovaní programu na domácom kine potrebuje predsa len inú atmosféru. Všetko sa dá navoliť a dohodnúť cez riadiaci systém. Žiada si to inteligentnú elektroinštaláciu so zvedením všetkých okruhov do rozvádzača a s použitím silových prvkov. Tie opäť kontroluje a usmerňuje centrálny riadiaci systém Crestron. Podobne ako v prípade technológií ohrevu, chladenia a zabezpečenia vyžaduje systém zodpovedajúcu kvalitu koncových spotrebičov. Senzorové svetelné zóny sú vybavené špičkovými produktmi renomovaných značiek v spolupráci so spoločnosťou HITECO.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82702

V dome si prídu na svoje milovníci audiovizuálnej techniky. Poslúcha na dotyk a vám sa nikdy nepodarí stratiť diaľkový ovládač. Domáce kino z kategórie snov spríjemní oddych. O ovládanie jednotlivých komponentov sa postará riadiaci systém, ktorý zobrazí návštevníka stojaceho pred vstupnou bránou na plazmovom TV a vpustí ho na náš pokyn dnu. Investor sa môže pochváliť ozvučením multiroom, ktoré je navrhnuté do šestnástich zón. Reproduktory BOSE 191 alebo 151 II sú pripojené k dvom 16-kanálovým zosilňovačom (každý kanál má maximálny výkon 60 W). Zosilňovačom je predradená audio matica – zabezpečuje pridelenie vybratého zdroja zvuku do zvolenej miestnosti so samostatne nastaviteľnou úrovňou hlasitosti. Takto možno dosiahnuť kvalitný stereozvuk v 16 miestnostiach. Výhodou tohto systému je, že ovládanie audiozariadenia je integrované v nástenných ovládačoch, ktoré slúžia aj na ovládanie osvetlenia, žalúzií a snímajú teplotu v miestnosti. O stredoeurópsku premiéru sa postarali špičkové produkty: filmový megaarchív Kaleidescape a LCD televízory Ad Notam integrované v zrkadlách.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82696

Aj na pohľad pekný a inteligentný

Také množstvo a hierarchia technológií previazaná do inteligentného systému potrebuje aj modernú architektúru a dokonale premyslené konštrukcie. Jedna vec je investičný zámer a druhá realizácia. Aj v jednoduchších prípadoch práve v tej druhej fáze sa všetci najviac potrápia. Bez dôslednej komunikácie by to nešlo. Investor, architekti, projektanti, systémový integrátor a realizátor stavby museli od prvej myšlienky až po odovzdanie i-domu do užívania spolupracovať pri každom kroku. Architekti od architektonického konceptu až po realizáciu diela sa podieľali na celom priebehu výstavby a práci tímu projektantov špecialistov, ktorí navrhli optimálne riešenia funkčného systému TZB (technológie zariadenia budovy). Projekčnému tímu bol k dispozícii systémový integrátor, projektant riadiaceho systému, ktorý sa staral o integráciu jednotlivých systémov do fungujúceho celku podľa požiadaviek investora a architektonického riešenia. Málo by sa z toho všetkého podarilo, nebyť osvietenej hlavy investora, ktorý vedel, čo chce, dal si námahu so zhromažďovaním informácií a okrem iného dokázal svoju predstavu jasne formulovať pri spolupráci s architektmi.


Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil

82703

Návrh domu vznikol v dielni architektov Ota Grossmanna a Juraja Šimeka. Interiér sa zrodil z návrhu pražského architekta Miroslava Hrbeka, ktorý dom striktne rozdelil na niekoľko zón. Dennú obytnú časť umiestnil do prvého nadzemného podlažia. Otvorený priestor obývačky, jedálne a spálne s noblesou prestupuje cez zasklenú stenu do záhrady za domom. Na podlaží je aj hosťovská izba. Nočná zóna, detské izby, spálne a samostatné šatníky si našli svoje miesto o poschodie vyššie. Hostia i domáci majú svoje súkromie zachované aj vďaka samostatným hygienickým zázemiam. Obytné miestnosti orientované na juh chráni krytá terasa prechádzajúca do záhrady. Z obývacej izby rovnako ako zo záhrady je prístupný krytý bazén a sauna.

Hlavný vstup do vily osadenej v svahovitom teréne je situovaný v úrovni garáže a dvoch špeciálnych miestností. Jedna ukrýva mozog celého systému – riadiace centrum –, druhá je miestom, kde sa stretávajú médiá s technológiou – ide vlastne o strojovňu bez kotla so samotnou technológiou: tepelným čerpadlom na vodu, výmenníkom a systémom prívodných rúr. Garáž pre tri osobné autá je prepojená so vstupnými priestormi v prvom podzemnom podlaží, ktoré sa nachádza na úrovni chodníka a ulice. Zasklené tri steny tretieho podlažia s východom na strešnú terasu – to je pastva pre oči návštevníkov pracovne a súčasne prezentačnej miestnosti spoločnosti BaSys. Veľký výškový rozdiel od hlavného vstupu až po výstup na sklenú vežu vyriešili architekti osobným výťahom, ktorý nielen oddeľuje privátnu zónu od pracovnej, ale pridáva osobitý výraz celej vile. Vertikála schodiska a výťahovej šachty je zhmotnením „i“ ako symbolu i-domu. Nadstavba ustupujúceho podlažia pracovne je prikrytá plochou, konzolovito prečnievajúcou strechou. Strecha chráni pred priamym slnkom zasklené plochy vily a súčasne je povestným akcentom na tvári celého domu. Svetlo, čisté línie, inteligentná technika – do skorého videnia, budúcnosť!


Technológie použité v i-dome

Riadiaci systém obsluhuje všetky použité technológie:

 • osvetlenie (72 svetelných okruhov, z toho 27 stmievaných);


 • vonkajšie žalúzie (30 sekcií žalúzií, z toho 4 vybavené sieťkami proti hmyzu), nakláňanie lamiel žalúzií podľa programu a podľa pohybu slnka – zabránenie prehriatiu interiéru a v zime dodatočný zdroj tepla;


 • ústredné kúrenie (zdroj tepla: solárne panely 12 m², tepelné čerpadlo s výkonom 22 kW systém zem – voda, 340 m hlbinných vrtov = 4 × 85m, multifunkčný zásobník 820 l), vykurovanie – podlahové a stenové rozvody;


 • chladenie (zdroj chladu: čerpadlo s výkonom 22 kW systém zem – voda, 340 m hlbinných vrtov = 4 × 85 m – odoberá sa chlad zeme v letnom období), chladenie: stropné rozvody;


 • výmena vzduchu v celom objekte na zabezpečenie čerstvého vzduchu je realizovaná cez rekuperačné jednotky, ktoré privádzaný vzduch ohrievajú odchádzajúcim, čím sa šetrí asi 75 % energie;


 • Crestron – integrované sledovanie a ovládanie teploty, nezávisle vo všetkých miestnostiach;


 • garážová brána a vstupné dvere – prepojené so zabezpečovacím a svetelným systémom;


 • Crestron – kompletné meranie a regulácia;


 • integrovaný kamerový systém a video vrátnik – možno sledovať záber kamier na dotykových paneloch a na všetkých TV v objekte;


 • elektronické zabezpečovacie zariadenie prepojené na strážnu službu, komunikuje so systémom Crestron;


 • bazénová technológia – filtrácia, vzduchotechnická rekuperačná výmena vzduchu šetrí až 75 % energie na vykurovanie bazénovej haly;


 • suchá a parná sauna – diaľkovo ovládané, s komfortnou obsluhou, LCD monitor integrovaný do skla na stene bazéna – odolný voči vode;


 • domáce kino s plazmovým TV Pioneer a so systémom Bose Lifestyle, TV Loewe v spálni a reproduktory Cabasse pre špičkový stereozvuk – všetko komfortne ovládané dotykovým panelom;


 • ozvučenie multiroom – 16 audiozón ovládaných nástennými a dotykovými panelmi;


 • zavlažovací systém ovláda RS Crestron na zabezpečenie optimálnej vlhkosti pre zeleň a súčasne na komfortné využívanie záhrady na relaxáciu obyvateľov.


Partneri výstavby 1. demonštračného nízkoenergetického inteligentného domu:

BaSys CS a Media Control: riadiaci systém Crestron
BaSys CS: audiovizuálna technika – Pioneer, Bose, Loewe, AD Notam, Ronald Schmitt, Behringer
Agrob Buchtal a Markmart: obklad bazéna a sauny
Atyp stav: hrubá stavba, stavebné práce
BPA: bazénová technológia, sauny
D.O.S.: žalúzie a rolety
Ekoma design: sedačky, stôl, stoličky
Eurokera: kúpeľne, sanita, obklady
Europlan: zdroje tepla a chladu, ústredné kúrenie, vzduchotechnika
Finewood: dvojvrstvové lakované parkety
Format: stavebný dozor
Green Colour: zeleň, zavlažovanie
Haka a Instyle: kuchynské linky
HITECO: svietidlá, zásuvky
Hlubík: schody a parketové lišty
Hörmann: domové dvere a garážová brána
Hrbek a GAA: architektúra interiéru
Ingsteel: zábradlia, antikorové doplnky
JUB Kastaco: fasáda, farby interiér a exteriér
Koratex: dvere, zárubne, športová podlaha
Montero: nábytok na mieru
Mramor: kamenné dlažby a obklady
PMP Stav: drevené podlahy v exteriéri
Reding: silnoprúd
Schüco a Aluplast: okná, vonkajšie dvere
Grossmann & Šimek: architektúra domu, exteriér
Thyssen-Krupp: dizajnový výťah
Unigeo: zemné vrty pre tepelné čerpadlo
Vegacom: slaboprúd a telekomunikácie

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: i-dom inteligentný dom
Zdieľať článok

Diskusia