10 tipov, ako ochrániť byt či dom počas dovolenky
Všetci sa tešíme na dovolenku, príchod z nej však nemusí byť práve najpríjemnejší. Ako si ochrániť domov, kým budete odcestovaní?
Počas leta je, žiaľ, nielen sezóna dovoleniek, ale aj sezóna vlámaní do bytov a domov. Nehovoriac o tom, že zlodeji majú čoraz šikovnejšie metódy a nástroje. Ako im nedať žiadnu šancu?
1. Skontrolujte zámky okien a dverí
Možno je to pre vás samozrejmosť, ale boli by ste prekvapení, koľko majiteľov domov toto jednoduché pravidlo nedodržiava. V mnohých domácnostiach to funguje tak, že keď sa niečo pokazí, dostane sa to na zoznam úloh, ktoré treba spraviť. Ak je toho viac, oprava môže trvať mesiace alebo uprednostníte na pohľad dôležitejšie veci.
Pred odchodom na cesty však určite skontrolujte všetky zámky a dajte opraviť tie hrdzavé alebo nefunkčné. Inak môžu byť veľmi ľahkým vstupným bodom pre zlodejov.
2. Postarajte sa o to, aby dom „žil“
Zlodeji pracujú v skupinách a dôkladne preverujú svoje ciele. Prechádzajú celými štvrťami a hľadajú byty či domy, ktoré sú momentálne prázdne. Keď si všimnú domácnosť, v ktorej sa niekoľko dní nerozsvietilo, nehýbalo žalúziami alebo v nej nevideli žiaden pohyb, pri najbližšej „práci“ sa naň zamerajú. Aby ste sa vyhli pozornosti zlodejov, udržiavajte byt alebo dom na prvý pohľad v chode, ako keby ste boli doma.
Tu je postup:
- Dohodnite sa s rodinou, so susedmi či známymi, aby každý deň išli do vašej domácnosti a rôznym spôsobom rozsvietili svetlá.
- Môžete si tiež zaobstarať časovač a nastaviť ho tak, aby sa svetlá rozsvietili alebo zhasli v určitú hodinu. Problém je v tom, že keď ste na cestách dlhšie a pravidelne sa rozsvieti svetlo v rovnakej miestnosti v rovnaký čas, zlodeji si vzorec môžu všimnúť a budú vedieť, že je za tým technika a nie vaša prítomnosť.
- Požiadajte suseda, aby každý deň vyberal vašu poštu a letáky.
- Pred odchodom pokoste trávnik, ale neupratujte všetko. Nechajte pár vecí vonku, ako ich mávate, keď ste doma. Ak máte záhradu, poproste niekoho, aby vám polieval záhony, alebo si nastavte automatické zavlažovanie. Ideálne je, keď niekto zo dňa na deň premiestni náradie v záhrade alebo pracovné oblečenie, či gumáky.
3. Domáci monitorovací systém
Prevencia je najúčinnejším pomocníkom proti vlámaniu. I keď monitorovacie systémy niečo stoja, investícia sa oplatí.
Spoľahlivý domáci bezpečnostný systém môže mať niekoľko podôb alebo súčastí:
Úplná monitorovacia služba
Profesionáli dohliadajú na váš domov 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a keď sa udeje niečo podozrivé, sú pripravení konať.
Kamery
Existuje množstvo rôznych typov domácich bezpečnostných kamier s rozličnými funkciami. Vďaka nim dokážete na diaľku kontrolovať nielen interiér, ale aj exteriér svojho domu a jeho okolie. Postarajte sa o to, aby pred vaším odchodom boli plne funkčné. Sortiment je široký, vyberte si tie, ktoré vyhovujú vášmu domácemu priestoru.
Inteligentné zariadenia
Moderným spôsobom ochrany domácnosti je inteligentný bezpečnostný systém, vďaka ktorému môžete jednoducho aj na veľkú diaľku napodobniť aktívnu domácnosť.
4. Požiadajte niekoho, aby skontroloval dom
Aj vtedy, keď máte supermoderné monitorovacie zariadenia, si zabezpečte niekoho, kto raz za dva-tri dni skontroluje, či nedochádza k žiadnym únikom, problémom, výpadkom elektriny a podobne. Môže tiež polievať rastliny a vyvetrať, kým ste preč.
5. Netešte sa z dovolenky príliš hlasno
Dnes na sociálnych sieťach zdieľame takmer všetko vrátane veľmi súkromných momentov. Pozor, nikde verejne nehovorte, kedy plánujete dovolenku, neposielajte z nej ani verejné fotografie v reálnom čase. Je jasné, že sa chcete pochváliť krásnymi zábermi, ale počkajte, kým budete doma.
6. Nenechávajte náhradný kľúč pod rohožkou
Mnoho ľudí má vo zvyku odložiť si náhradný kľúč od bytu či domu blízko vchodu. Niekto ho skrýva pod rohožkou alebo na múriku, iní ho vložia do jamky v zemi a prikryjú kameňom. Iste, je to dobrá pomoc, ak si dcéra alebo syn zabudnú kľúče alebo sa vám podarí zabuchnúť kľúče doma. Poslúži aj susedovi, ktorý sa vám počas vašej neprítomnosti stará o rastliny.
Z hľadiska bezpečnosti to však určite nie je najlepší nápad. Je to otvorená výzva pre zlodejov, aby si pomohli sami. Preto ak máte náhradný kľúč, dajte ho do rúk spoľahlivému susedovi, priateľovi alebo rodine. Určite ho nenechávajte v skrýši pri dverách.
7. Investujte do senzorových svetiel
Senzorové svetlá sú skvelým nápadom, ako odradiť zlodejov a udržať váš majetok v bezpečí. Tieto svetlá sa spúšťajú pohybom, teda keď okolo nich prejde potenciálny zlodej, zaplaví ho svetlo. To ho nielen prekvapí, ale veľmi pravdepodobne aj odláka.
Náš tip
Mnohé domáce bezpečnostné systémy sa dodávajú aj so senzorom. Sú dobrou voľbou.
8. Skontrolujte si poistnú zmluvu
Ešte pred odchodom na dovolenku skontrolujte všetky vodovodné kohútiky, prípadne úplne zastavte hlavný prívod vody i plynu. Vypnite aj elektrické spotrebiče. Nezabudnite si skontrolovať poistnú zmluvu, aby ste zistili, čo máte v prípade vlámania alebo inej nehody kryté.
9. Vytvorte šmykľavý povrch
Mnoho zlodejov získa ľahký prístup do domu vďaka plotom, odkvapovým rúram a rôznym vyčnievajúcim prvkom na fasáde. Šikovný trik, ako im takýto horolezecký výkon skomplikovať, je klzký náter, ktorý zanechá elegantný hladký povrch, po ktorom sa ťažko šplhá.
10. Odstráňte všetko z blízkosti okien a fasád
Odstráňte všetky predmety, ktoré by zlodej mohol použiť na vyšplhanie sa do vášho domu. Odtiahnite od okien záhradný nábytok, odpadkové koše, lavičky. Vložte ich dovnútra alebo pripevnite tak, aby sa nimi nedalo pohybovať.
Ako vám pomôže poistenie?
Radí Tomáš Vichnálek, obchodný manažér PREMIUM Poisťovne.
1. Prečo je dôležité mať uzatvorené komplexné poistenie nehnuteľnosti i domácnosti?
Komplexné poistenie majetku klientovi zabezpečí pokojný spánok nielen počas dovolenky, ale aj počas bežných dní. Či sa stane iba nejaká maličkosť, alebo fatálna škoda, poisťovňa je pripravená na každú možnosť a jej úlohou je pomôcť pri takejto neočakávanej udalosti.
2. Ako nám môže takéto poistenie pomôcť, ak nás počas dovolenky vykradnú?
Poisťovňa v prípade potreby aj bez prítomnosti klienta dokáže prostredníctvom operátora sprostredkovať asistenciu súvisiacu so zabezpečením nehnuteľnosti, napríklad výmenu zámku dverí, prípadne opravu. Po návrate klienta z dovolenky mu poisťovňa podľa dohodnutého rozsahu krytia nahradí škody, ktoré krádežou vznikli.
3. Ako sa postupuje, ak sa počas našej dovolenky stane havária a vytopíme suseda?
Podobne ako v prípade krádeže počas dovolenky, aj v prípade vytopenia poisťovňa prostredníctvom asistenčnej služby dokáže zabezpečiť výjazd technika na účely minimalizácie škôd. Následne po návrate klienta z dovolenky overíme rozsah škôd na majetku poškodených susedov, zistíme mieru zavinenia poisteného a následne uhradíme škody, ktoré danou poistnou udalosťou vznikli a na ktoré sa poistenie vzťahuje. Samozrejme, to všetko za predpokladu, že klient má v rámci majetkového poistenia uzatvorené aj poistenie zodpovednosti za škodu voči tretím osobám.
4. Čo by ste ešte odporúčali ľuďom pred odchodom na dovolenku?
Pred odchodom na dovolenku odporúčame skontrolovať spotrebiče v rámci domácnosti a tie, pri ktorých je to možné, odpojiť od elektrickej siete. Pri odchode je takisto potrebné skontrolovať, či sú všetky vstupné dvere a všetky okná riadne uzatvorené a uzamknuté.
Odporúčame zvoliť si blízku osobu, ktorú dokážeme kontaktovať aj počas dovolenky a zároveň jej necháme kľúče od bytu. V prípade akejkoľvek poistnej udalosti to výrazne uľahčí prácu všetkým zúčastneným pri zmierňovaní následkov škody alebo pri jej prípadnom odstraňovaní.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com, archív Tomáša Vichnáleka z PREMIUM Poisťovne
Zdroj: časopis Môj dom