Zdroj: iStock

8 najlepších rastlín na vytvorenie súkromia v záhrade a na terase

24. 05. 2022
Zdieľať

Susedov si nevyberáme a je úplne logické, že vo vlastnej záhradke či na terase chceme mať aj miesto, kde by sme mohli relaxovať nepozorovane – bez zbytočných pohľadov zo susedstva alebo od cesty. Okrem vysokých múrov existujú aj prirodzené a podstatne estetickejšie spôsoby, ako docieliť pokojné chránené miesto. Predstavíme vám niekoľko rastlinných druhov, ktoré výborne slúžia ako živý plot a ochranná bariéra, navyše sú dekoratívne.

Balmín metlatý (Leptospermum scoparium)

Balmín metlatý, špeciálne odroda ‚Burgundy Queen‘ má úžasné kvety a nádherné lístie. Nové rastové listy sú nápadné, sýto vínovo-červené, kvetinové listene majú ešte dramatickejší bordový odtieň.

Balmín metlatý

Zdroj: iStock

Táto rýchlo rastúca, popínavá rastlina potrebuje oporu a je ideálna na vytvorenie súkromia od susedov. Je to energická „horolezkyňa“, a preto aj perfektná voľba na prepletanie mreží, pergol a plotov pre vytvorenie súkromia, alebo ako výrazná dekoratívna rastlina do veľkých kvetináčov na terasu.

Prečítajte si tiež
Viete, ktoré z našich pôvodných druhov sú ideálne na vytvorenie krásneho živého plota?

Cypruštek tupolistý (rod Chamaecyparis)

Krásne klenuté konáre a vzdušné zelené listy cyprušteka prinášajú do záhrady pocit harmónie. Vysaďte rad cypruštekov, aby ste ochránili svoje súkromie pôsobivými vždyzelenými vetvičkami „falošných cyprusov“. Časom vyrastú na šírku asi 120 cm a výšku až 240 cm.

Cypruštek tupolistý

Zdroj: iStock

Kalina zubatá (Viburnum dentatum)

Kalina má krásne lesklé zelené listy a jemné biele ružice kvetov. Produkuje tiež bobule, ktoré prilákajú na váš dvor vtáky. Keď zasadíte vedľa seba niekoľko kalín, vznikne živý plot – po obvode vašej záhrady alebo na mieste, kde chcete vytvoriť predel.

Kalina zubatá

Zdroj: iStock

Cezmína (špeciálne Pyramidalis Ilex aquifolium cezmína)

Ak chcete vytvoriť sviežu ochranu súkromia, nechajte túto odrodu cezmíny vyrásť do jej prirodzeného pyramídového tvaru. V záhradách, kde je súkromie menej dôležité, je tento hustý vždyzelený strom tiež vynikajúcou výškovou dominantou. Keď ho necháte nekontrolovane rásť, môže dosiahnuť až výšku 360 cm a vytvoriť vysoký okraj záhrady či dvora.

Cezmína

Zdroj: iStock

Mandevila (Mandevilla, starší názov Dipladenia)

Je skutočným dizajnovým prvkom záhrad alebo terás. Je to popínavá rastlina s rôzne sfarbenými lievikovitými kvetmi – červené, ružové alebo biele, ktoré priťahujú motýle a rýchlo sa šplhajú po mriežke, altánku alebo po plote.

Prečítajte si tiež
Aké rastliny by nemali chýbať v kvetinovom záhone a ako ich spolu kombinovať

Vysádzajte ju na jar po pominutí nebezpečenstva mrazov a vyberte pre ňu miesto na plnom slnku. Okrem plazivých odrôd existujú aj kompaktné druhy, preto, ak chcete mať ochranu súkromia, vyberajte si vždy popínavé druhy rastúce na opore.

Mandevila

Zdroj: iStock

Jazmín (Jasmine)

Rovnako ako v prípade mandevily, aj pri jazmíne existuje niekoľko druhov, ktoré rastú ako popínavé rastliny, čo umožní zakryť plot alebo zatieniť výhľad. Sú charakteristické sviežimi tmavozelenými listami a voňavými bielymi kvetmi.

Jazmín

Zdroj: iStock

Jalovec Blue Arrow

Odolný (môže prežiť -34 stupňov Celzia!), vždyzelený ker, ktorý má šírku asi 90 cm a dorastá do výšky približne 3 metre, vďaka čomu je ideálny na použitie ako živá zástena na ochranu súkromia.

Prečítajte si tiež
Mestská záhrada vo dvore domu poskytuje domácim tiché a pokojné útočisko

Nezaberá veľa miesta. Vďaka modrastému nádychu sa veľmi dobre hodí k iným dekoratívnym rastlinám. Ďalšia výhoda: po založení je pomerne odolný voči suchu.

Jalovec Blue Arrow

Zdroj: iStock

Kórejská jedľa (Abies koreana)

Tento vždyzelený strom má obdivovateľov po celom svete. Hoci rastie dosť pomaly, má husté vetvenie, vďaka čomu je vynikajúci na zabezpečenie súkromia.

Kórejská jedľa (Abies koreana)

Zdroj: iStock

Ak budete trpezliví, do 10 rokov z neho vyrastie krásna, 3 metre vysoká a 180 metrov široká jedľa s fascinujúcimi modro-fialovými šiškami. Najlepšie sa mu darí v podnebí s chladnejšími letami, potrebuje celodenné slnko až čiastočný tieň a vlhkú, dobre priepustnú pôdu.

Sabína Zavarská

Zdroj: realsimple.com

Foto: istock.com

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: exotické rastliny popínavé rastliny záhrada záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia