Betónový plot nemusí byť sivý

Betónový plot nemusí byť sivý

05. 03. 2013 Zdieľať

Kedysi sa ploty stavali prevažne z jednoduchého pletiva. Dnes je k dispozícii nespočetné množstvo materiálov, z ktorých sa dá okolie domu, chalupy či chaty oplotiť – od dreva, kovu, plastu, až po kameň či betón.

Plot vždy slúžil predovšetkým na vyhradenie hraníc pozemku a zabránenie vstupu cudzích osôb. V súčasnosti však majú ploty okrem tohto základného poslania aj inú funkciu – sú významným architektonickým prvkom. Zohrávajú dôležitú estetickú rolu, lebo dotvárajú okolie domu a celkový dojem zo záhrady.

Pletivo neposkytuje súkromie ani bezpečie, o drevené ploty sa treba pravidelne starať, lebo inak nemajú dlhú životnosť a kovové oplotenie patrí zväčša k tým nákladnejším. Preto v ostatných rokoch získavajú čoraz väčšiu popularitu betónové ploty.

Dôvody, prečo sa betónové ploty stávajú čoraz viac populárne spadajú do dvoch kategórií. Prvým je, že  betón je osvedčený, trvácny materiál, odolný aj voči tým najdrsnejším poveternostným podmienkam. A ďalším dôvodom je fakt, že betónový plot zabezpečuje pre príbytok vysokú mieru súkromia, bezpečia a v prípade potreby sa dá z neho vytvoriť aj dobrá protihluková bariéra.


Betónový plot

Betónový plot

Nie je však betón ako betón. Dôležité je zvoliť si na stavbu betónového plotu murovacie betónové tvárnice, nie debniace, ktoré sa na stavbu plotov využívali v minulosti skôr z núdze, lebo pre tento účel nespĺňajú normy a nemajú vhodné vlastnosti (napríklad zbytočne veľa betónu, obrovská prácnosť).

Murovacie tvárnice sú na stavbu plotov oveľa vhodnejšie ako debniace tvárnice nielen pre lepšie vlastnosti, ale aj pre výraznú úsporu betónu. Pri stavbe oplotenia z murovacích tvárnic stačí použiť až o 75 % menej betónovej zmesi, než pri stavbe plota z debniacich tvárnic. Navyše, keďže tieto tvárnice sú duté, nehrozí, že sa na povrchu plotu časom vyzrážajú soli tak, ako na debniacich tvárniciach, ktoré sú vyplnené betónovou zmesou. Ďalšia výhoda murovacích tvárnic je, že sa vyrábajú z ľahkého materiálu, preto sa môžu ukladať ručne.

Ak viete, že chcete trvácne a odolné oplotenie, ktoré vám zabezpečí maximálnu mieru súkromia a bezpečia, ale obávate sa, že váš betónový plot v nezáživnej sivej farbe vám pokazí estetický dojem z celého príbytku a okolia, vedzte, že to tak vôbec nemusí byť. Spoločnosť Klartec, ktorá vo vlastnej betonárni vyrába produkty s ochrannou známkou Terrabella dodáva plotové tvárnice rôznych farieb a odtieňov.

Farebnosť plotových tvárnic namiešavame podľa požiadaviek zákazníkov – najčastejšie podľa farby fasády rodinného domu, ktorý má plot obklopovať, alebo kombinujeme farbu plota s použitou zámkovou dlažbou pri dome a na chodníkoch. Ak sa rozhodnete pre tradičné sivé murovacie tvárnice, môžete ich samozrejme obložiť rôznymi obkladmi – či už keramickými alebo betónovými tehličkami, kameňom či imitáciou kameňa, alebo natiahnuť na plot fasádu v súlade s fasádou domu.

Nerobte pri výbere plotu kompromisy. Užívajte si výhody betónového plotu a vyberte si u nás presne taký povrch, aby perfektne ladil s vaším domom a jeho okolím.

Kategória: Aktuality Dvere, brány
Tagy: brány dvere ploty
Zdieľať článok