13. 01. 2011
Zdieľať

Na dobrom pocite z bezpečného a pokojného bývania sa, samozrejme, podieľajú najmä dvere. Ak sú na správnom mieste, otvárajú sa na tú správnu stranu a majú vhodnú šírku, zvukovo izolujú tam, kde sa to od nich očakáva, alebo len opticky predeľujú priestor a dotvárajú váš interiér ako šperk. Ak však niečo z toho nefunguje správne, stávajú sa z nich dvojmetrové prekážky, ktoré zavadzajú. Vhodný výber typu dverí je základom dobrého riešenia bytu.

Vstupné dvere

Z bezpečnostného hľadiska sú najdôležitejšie vstupné dvere. Ak nechcete mať problém s poistením bytu, nemá zmysel uvažovať o inej variante ako bezpečnostných dverách. Často sa stretávame s označením dvoj-, troj- alebo šesťbodové uzatváranie, čo prakticky hovorí o tom, na koľkých miestach sa vysunú bezpečnostné tŕne (na vrchnej hrane dverí, na bokoch, dole), ktoré pevne prepoja krídlo dverí s oceľovou zárubňou. Navyše, samotná plocha dverí je vystužená oceľovou platňou, takže sa nedá preraziť alebo vykopnúť. Súčasťou takýchto dverí je bezpečnostný zámok, ktorý taktiež nie je možné odvŕtať, a tak vyradiť bezpečné uzamknutie dverí. Pridanou hodnotou môže byť pridaná zvuková izolácia, ktorá zníži prenos hluku zo spoločnej chodby.

Rozdelenie interiérových dverí

Najrozšírenejšie sú drevotrieskové dverezárubne s povrchovou úpravou laminátu alebo z prírodnej dyhy. Výhodou laminovaných dverí je nižšia cena, väčšia odolnosť proti poškodeniu a možnosť imitovať všetky povrchy a materiály. Ešte lacnejšou alternatívou sú fóliované dvere, ale vzhľadom na minimálnu hrúbku a odolnosť fólie, ktorá je na nich nalepená, ich neodporúčame.

Ak uprednostňujete prirodzený vzhľad dreva, máte viac možností:
•    kompletne z masívneho dreva (smrek, buk, dub a podobne),
•    dyhované vyhotovenie s kvalitnou povrchovou úpravou, kde samotné krídlo dverí môže byť z plnej drevotriesky v hrúbke asi 30 mm. Tieto dvere sú ťažšie, ale lepšie zvukovo izolujú, ich nevýhodou je väčšia zraniteľnosť povrchu a vyššia cena,
•    dyhované vyhotovenie s kvalitnou povrchovou úpravou, kde krídlo je z ľahčenej drevotriesky s dutinami, ktoré síce znížia váhu dverí, ale zhoršia zvukovoizolačné vlastnosti,
•    najbežnejšie a najlacnejšie z tejto kategórie sú dvere povrchovo upravené dyhovaním s voštinovým (papierovým) jadrom.
Populárne a čoraz využívanejšie sú však aj iné materiály ako drevo a jeho napodobeniny. Napríklad do moderného interiéru sú vhodné celozasklené, hliníkové alebo antikorové dvere v rôznych kombináciách – antikorové zárubne so sklenenými alebo dyhovanými dverami, drevené zárubne so sklenenými dverami a podobne. Všetky sklenené plochy musia byť z bezpečnostného alebo kaleného skla. Kalené sklo sa pri poškodení rozletí na množstvo drobných kúskov bez ostrých hrán, vďaka čomu sa minimalizuje riziko porezania. Bezpečnostné sklo s fóliou sa pri poškodení nerozletí, ale jednotlivé kúsky ostanú prilepené k fólii. Pri celosklenených a zasklených dverách treba myslieť na bezpečnosť a nedávať ich do priestoru, kde budú malé deti. Z konštrukčného hľadiska je zaujímavý detail dotyku dverí a zárubne. Štandardné falcové dvere vystupujú pred zárubňu a po obvode ju prekrývajú. Bezfalcové dvere nevystupujú pred zárubňu, sú s ňou v rovine a od zárubne ich oddeľuje len škára po obvode – takéto dvere sú elegantným riešením moderných interiérov.

Rozmer dverí a ich otváranie

Svetlú priechodnú šírku aj výšku dverí ovplyvňujú vývojové trendy. Vo veľkých meštianskych domoch z minulých storočí sa nájdu dvere vysoké 3 až 4 metre a široké 1 až 2 metre. V horských chalupách boli dvere vzhľadom na únik tepla zase čo najmenšie a pri priechode sa musel človek riadne zohnúť. Dnes je u nás svetlá výška dverí stanovená normou na 200 centimetrov, ale čoraz častejšie sa objavuje výška 215 centimetrov, ktorá je bežná najmä v nemeckých krajinách. Priechodná šírka dverí závisí od funkcie priestoru. Vchodové dvere by mali mať šírku 90, minimálne však 80 centimetrov – rovnako ako dvere do izieb. Pri dverách do WC, kúpeľní a komôr stačí normou stanovený minimálny rozmer 60 centimetrov, ale ak to dispozícia bytu dovoľuje, komfortnejšie sú dvere široké 70 centimetrov.
Častým problémom býva spôsob otvárania dverí: doprava – doľava, dovnútra – von. Treba vedieť, že ak sa postavíte na stranu dverí, kde vidieť pánty a tie sú na ľavej strane – ide o ľavé dvere. Ak sú pánty na pravej strane – ide o pravé dvere. Pri menších bytoch je spôsob otvárania najmä otázkou možností dispozičného riešenia, vždy by sa však malo vstupovať do priestoru miestnosti, nie smerom k stene alebo rohu. Dvere by nemali pri otváraní obmedzovať alebo ohrozovať niekoho iného, nemali by sa otvárať smerom, kde je nejaká prekážka, a tiež je veľmi dôležité, aby bolo skoordinované otváranie dverí a rozmiestnenie vypínačov na svetla. Tie musia byť poruke ešte pred vstupom do miestnosti alebo hneď pri pootvorení dverí. Hľadanie vypínača v tmavej izbe za dverami nemusí dopadnúť dobre.

Posuvné dvere

Takéto dvere sú praktickým riešením tam, kde nie je priestor na otváranie krídlových dverí, prípadne môžu byť estetickým interiérovým prvkom. Sú dve možnosti vedenia posuvných dverí:

•    vedenie popri stene, čo môže byť obmedzujúce pri zariaďovaní nábytkom, ale je to jednoduché riešenie bez nevyhnutnosti stavebnej prípravy,
•    zasúvanie do puzdra alebo dutiny, ktoré je súčasťou priečky. Táto možnosť je praktickejšia z hľadiska zariaďovania interiéru, treba však rátať so stavebnou prípravou, ktorú treba vopred skoordinovať so stavebnou firmou. Pri zasúvaní existujú dve základné varianty – buď sa puzdro osadí do vopred pripraveného otvoru murovanej priečky, alebo sa vytvorí predsadená konštrukcia so sadrokartónu. Pri požiadavke na dvojkrídlové posuvné dvere treba vopred dohodnúť spôsob otvárania. Najkomfortnejšie je otváranie synchrónne, kde pri pohybe jedného krídla sa zároveň v protismere otvára aj druhé krídlo.

Pamätajte si, že či už sa dvere otvárajú do miestnosti, alebo smerom von z miestnosti, vždy by ste mali vstupovať smerom do priestoru, nie k stene alebo rohu izby. Je to skutočnosť, na ktorú sa často zabúda. Je dobré tiež vopred vedieť rozloženie nábytku, aby ste nemuseli pre nešťastne umiestnené dvere vymýšľať zbytočne komplikované riešenia. Ak budete vopred vedieť, kde chcete mať šatníkovú skriňu alebo posteľ, či pohovku, ešte pri hrubej stavbe a dokončovaní stavebných otvorov sa možno so stavebníkom dohodnúť na umiestnení a spôsobe otvárania dverí v interiéri.

 

Ak ste sa rozhodli pre dvojkrídlové posuvné dvere, pýtajte sa na spôsob umiestnenia elektrického vedenia a vypínačov v ich blízkosti. Niektoré puzdra už majú prípravu na elektrickú inštaláciu.


Mgr. art. Marek Petrek + Mgr. art. Ivo Šveda
KIWI domy
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk

Zodpovedná redaktorka: Kamila Ďuríková

Kategória: Dvere, brány Stavba a rekonštrukcia
Tagy: byt dvere
Zdieľať článok

Diskusia