Akumulácia verzus teplovodný výmenník. Čo je lepšie na pravidelné kúrenie?
Vykurovanie drevom vyzerá čoraz viac ako rozumná voľba. Krbové kachle sú pritom šikovným riešením, ktoré má viacero praktických výhod. Aký typ si však vybrať, ak ich chcete používať na pravidelné kúrenie?
Krbové kachle sa pomerne jednoducho inštalujú. Na rozdiel od krbovej vložky, ktorú treba obmurovať, ich väčšinou stačí pripojiť na vhodný komín. Výhodou je aj variabilita umiestnenia (obmedzením je len poloha komína). Samozrejme, dôležité sú tiež bezpečné vzdialenosti od horľavých materiálov a nehorľavá podlaha alebo podložka. Oboje – krb i krbové kachle – pritom môžu byť akumulačné aj teplovodné.
TIP Z PRAXE
Ak budete kúriť len dobre vysušeným drevom a na vysokú teplotu, budete mať menej práce s čistením výmenníka aj s popolom.
Krb alebo kachle s akumáciou
Princíp akumulácie, ktorý je typický najmä pre tzv. ťažké stavané kachľové pece, sa dnes využíva aj v moderných krboch a do istej miery aj v krbových kachliach.
V čom tkvie podstata? Skôr než sa v nich horúce spaliny dostanú do komína, prúdia okolo akumulačnej hmoty (keramické kachlice, akumulačné prvky či prstence a pod.), ktorej odovzdávajú teplo.
Akumulačný krb vydáva príjemné sálavé teplo, vyhrejete ním však len miestnosť, v ktorej stojí. Je vhodný aj na pravidelné kúrenie, no nie ako hlavný zdroj tepla v dome.
Marcela Bínová z oddelenia vykurovania a kachlí v projektových marketoch Hornbach
Aký to má význam? Na jedno priloženie (spálením väčšieho množstva dreva) sa získa veľké množstvo tepelnej energie, ktorá sa uchová v akumulačnej hmote a potom sa postupne uvoľňuje do okolia. Keďže získaný tepelný výkon sa rozloží na dlhší čas, priestor sa neprekúri, ale priebežne sa ohrieva menším množstvom tepla. Vďaka tomu netreba tak často prikladať.
Výhody:
- príjemné sálavé teplo
- postupné uvoľňovanie tepla (interiér nie je prekúrený)
- menej časté prikladanie (niekedy stačí raz za deň)
- dlhá životnosť
- minimálna údržba
Nevýhody:
- dlhší nábeh (dlhšie trvá, kým po priložení pocítite teplo)
- komplikované rozvádzanie tepla do ďalších priestorov (dá sa riešiť napríklad vhodnou vzduchotechnikou)
- vyššia cena
Teplovodné krbové kachle a krby
Spaliny v tomto type kachlí odovzdávajú teplo do výmenníka, ktorý je v nich zabudovaný. Ohriata voda sa potom privádza do vykurovacieho systému (do radiátorov alebo podlahovky). Na priame vykurovanie miestnosti sa pritom používa len menšia časť tepla, väčšia ide na teplovodné kúrenie v dome alebo na ohrev vody.
Kachle alebo krb s teplovodným výmenníkom teda v podstate fungujú ako kotol na pevné palivo, ibaže omnoho „krajší“, takže môže byť dominantou interiéru rovnako ako iné kachle.
Teplovodné krbové kachle sú okrem kúrenia vhodné aj na ohrev vody. Realizácia aj údržba sú náročnejšie, no môžu slúžiť aj ako hlavný zdroj tepla na vykurovanie domu.
Marcela Bínová
Z technického hľadiska však pre ne platia podobné podmienky ako pre kotly pripojené do vykurovacieho systému, čo je pomerne široká kúrenárska téma. Na systém vykurovacej vody pritom môžu byť pripojené buď priamo, alebo prostredníctvom akumulačnej nádrže. Výhodou druhého spôsobu je, že v kachliach môžete kúriť kedykoľvek, napríklad večer, a teplo sa potom uchová v ohriatej vode. Pri vhodnom návrhu a dostatočnom čase kúrenia môže potom vystačiť na väčšinu dňa.
Výhody:
- teplo sa dostane aj do iných miestností (energeticky úsporný dom dokážu vykúriť celý)
- ekonomicky výhodný spôsob kúrenia
- pohľad na oheň v interiéri
- dobre izolované typy odovzdávajú do okolia málo sálavého tepla, čo však môže byť v nízkoenergetickom dome žiaduce
Nevýhody:
- v porovnaní s akumulačnými kachľami častejšie prikladanie a vyššia spotreba dreva (keďže sa ohrieva veľké množstvo vykurovacej vody)
- komplikovanejšia inštalácia (zapojenie do vykurovacieho systému)
- niektoré časti vykurovacieho systému je zložité skryť, takže sú v interiéri väčšinou viditeľné
- častejšia a náročnejšia údržba (produkuje sa viac popola, ktorý treba častejšie vynášať a čistiť okolie, čistiť treba aj povrch výmenníka)
Text: Erika Kuhnová
Foto: Romotop, istock.com
Zdroj: časopis Môj dom